Megbeszélést tartottak tegnap az egyik fővárosi vendéglőben a cseh és a magyar szélsőségesek: a cseh Nemzeti Párt és a magyar Jobbik, valamint a cseh és a magyar gárda képviselői. A találkozó helyszínéül az egyik legdrágább pozsonyi vendéglőt, az Új híd feletti UFO-t választották, ahol a 3-3 tagú delegációk találkoztak.
Szélsőségeket megosztó dekrétumok
Pozsony |
A további együttműködésben nem állapodtak meg, azt azonban megtalálták, amiben nem értenek egyet: a Beneš-dekrétumok értelmezésében.
A megbeszélésen a két szervezet második vonalbeli képviselői vettek részt, nem volt itt sem Petra Edelmannová, a Nemzeti Párt (NS) vezetője,sem Vona Gábor, a Jobbik elnöke. „Nem értettünk egyet a két világháború után kialakult határok kérdésében sem” – jelentette ki Michal Ševčík, az NS alelnöke. Kovács Béla, a Jobbik külügyi bizottságának elnöke szerint a megbeszélés célja az ismerkedés volt. Egyetértettek abban, hogy közös ellenségeik a „liberál-bolsevista”, a pszeudoliberális és materialista beállítottságú kormányok, melyek Csehországban és Magyarországon is hatalmon vannak.
Ivo Samson külpolitikai elemző szerint jellemző, hogy a cseh és a magyar szélsőségesek találkoztak, míg a szlovákok nem kaptak meghívást. „A szomszédos országok szélsőségesei közti együttműködésre nincs esély, hiszen ezek politikája általában éppen a szomszédok ellen irányul – magyarázta Samson. – A magyarországi magyar és a szlovákiai szlovák szélsőségesek közti együttműködés elképzelhetetlen, ám a csehek és a magyarok közt nincs kölcsönös ellenségeskedés.” A cseh szélsőségesek a szlovák partnereikkel sem találnak közös hangot. A Szlovák Nemzeti Párt (SNS) ifjúsági szervezetére azért haragszanak, mivel azok megszakították az NS-szel a már megkezdődött együttműködést.
Az SNS tegnap nyilatkozatban hívta fel a figyelmet a cseh és a magyar szélsőségesek közti együttműködés veszélyére. Nem tudja elképzelni az együttműködést az SNS-szel és a Szlovák Testvériséggel (Slovenská pospolitosť) a cseh párt sem. „A pospolitosť Tiso fasiszta államát képviseli” – indokolta álláspontját Ševčík. Radoslav Laš, a párt másik alelnöke „szellemi koldusnak” nevezte Ján Slotát, az SNS elnökét. Samson szerint azonban túl mély kooperáció elképzelhetetlen a cseh és a magyar szélsőségesek között is. „Létezik ilyen más európai államok szélsőséges csoportjai között is, de ez általában csak a demokratikus berendezkedés elleni közdelemben vagy az antiszemitizmusban nyilvánul meg.” A szélsőségesek találkozóját figyelte a rendőrség is, azonban nem lépett közbe. (lpj, s)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.