Már több mint 250 ezer ügyfele van a legnagyobb hazai internetszolgáltatónak. A T-Com 4G szolgáltatását eddig ennyien rendelték meg.
Szélessávú internetet – de melyik szolgáltatótól?
Broadband vagy szélessáv. Ez a szó már nemcsak azt jelenti, hogy van internetkapcsolat, hanem azt is, hogy az nagyon gyors. Az „őskori” dial-up csatlakozás sebessége legfeljebb 56 Kbit/s volt, viszont a szélessávú kapcsolat felső határa több Mbit/s. Ezzel felgyorsul a kommunikáció, gyorsabb és élvezetesebb lesz az internet, több mindenre nyílik lehetőség: lehet tévét nézni, a filmek és zenék letöltésére sem kell „napokig” várni. A legtöbb ember a munkahelyén kerül kapcsolatba a világhálóval, otthon pedig elsősorban szórakozásra, újságolvasásra használjuk. Milyen csatlakozást válasszunk, melyik szolgáltató mellett döntsünk?
Az egyik legelterjedtebb kapcsolat a hagyományos, vezetékes módszer, azaz a DSL-technológia (napjainkban ezt leggyakrabban 4G néven ismerjük). Ezt a T-Com szolgáltatja, de egyéb megnevezésekkel is találkozhatunk, hiszen az alternatív operátorok is ezt a technológiát kínálják. Már nem kötelező valamely hangcsomagra is előfizetni ahhoz, hogy DSL-internetünk legyen otthon. Ezt a technológiát azoknak ajánljuk, akik csak otthon szeretnének netezni, és nincs szükségük mindenhol internetre. Az ADSL a legújabb, és a magán-előfizetők körében az egyik legközkedveltebb módja az internetcsatlakozásnak. Lényege, hogy a hagyományos hálózaton keresztül nagy sebességű, de aszimmetrikus adatkapcsolat valósul meg a felhasználói végpont és a szolgáltató között. Aszimmetrikus jellege abban áll, hogy az elérhető le- és feltöltési sebesség eltérő, így az internetezők számára általában fontosabb letöltési irány jobban felhasználható. Az ADSL nem kapcsolt rendszer, azaz nem kell számolni a kapcsolati időből eredő távközlési költséggel, mindemellett a telefon és az internetkapcsolat egyidejű használatára ad lehetőséget. Az ADSL-szolgáltatás jelenleg az ország legtöbb településén elérhető, és a T-Com több akcióval is várja az ügyfeleket. S hogy az ön lakásában elérhető-e, azt könnyen megállapíthatja a www.t-com.sk címen.
Nagy boom előtt áll a szélessávú mobil internet is. A T-Mobile-nak és az Orange-nak is van ilyen, nagy sebességű szolgáltatása (lásd táblázatunkat). A T-Mobile-nál három csomag közül lehet választani; ezek elsősorban a sebességben és a letölthető adatok mennyiségében, valamint természetesen az árban különböznek. A T-Mobile gyorsinternetének sebessége 5,3 Mbit/s.
Az Orange 3G/HSDPA technológián kínálja az internetet. A HSDPA technológia jelenleg 3,6 Mbit/s-os sebességet tesz lehetővé, ám ez várhatóan folyamatosan emelkedik. A HSDPA legalább 14 Mbps letöltési sebességet ígér, ez pedig az UMTS kezdeti 384 Kbps értékénél jelentősen nagyobb. Mit fog ebből megtapasztalni az átlag előfizető? Összességében gyorsabb és új szolgáltatásokat, kevesebb várakozással eltöltött időt egy on-line videó megnézésénél, jobb képet, illetve hangminőséget videotelefonáláskor. Lehet majd beszélgetni, mialatt a háttérben – mondjuk – élő közvetítést nézünk az aktuális sporteseményekről. Szolgáltató oldalról is jól jön a HSDPA, mely újabb értéknövelt szolgáltatások számára teremti meg a feltételeket.
A mobil internetet azoknak ajánljuk, akik a hordozható számítógépet részesítik előnyben, és mindig, minden helyen szeretnének internetközelben lenni.
Ha szerencsénk van, akkor a településünkön egy-egy helyi internetszolgáltató is működik. Ezek többnyire mikrohullámú csatlakozást biztosítanak. Ha szeretnénk megtudni, hogy van-e ilyen csatlakozási lehetőség városunkban, megnézhetjük a http://www.internetprovsechny.cz címen. A mikrohullámú csatlakozás hátránya, hogy relatíve kis területen érhető el, és persze a kezdeti költségek sem alacsonyak, ráadásul a csatlakozás minősége szó szerint az időjárás szeszélyeitől függ. Az árak ez esetben a helyi szolgáltatóktól függnek, és városonként akár jelentős eltéréseket is mutathatnak.
A legnagyobb alternatív szolgáltató a UPC, mely a szolgáltatását Chello néven nyújtja, havi átalányért. A Chello maximális átviteli sebessége akár 15 Mbit/s is lehet. Hátránya ugyanakkor, hogy viszonylag kevesen férhetnek hozzá ehhez a szolgáltatáshoz.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.