Strázsákat a parlamentbe?

Pozsony |

<p>Nem új dolog, hogy a mindenkori politikusok a parlamenti vitakultúra színvonalára panaszkodnak &ndash; Szlovákiában már évek óta téma a képviselők viselkedése a törvényhozásban.</p>

Ismét felmerült a parlamenti őrség létrehozásának lehetősége a renitenskedő képviselők megregulázására. Bár a török vagy ukrán parlament „szintjén” – ahol a tömegverekedések sem ritkák – még nincs a szlovák törvényhozás, Andrej Danko házelnök műhelyében már készül az új házszabálytervezet, mely megszabná a képviselőknek, mit viselhetnek az ülésteremben, tiltaná a mobiltelefont, és egyéb megszorításokat is bevezetne. Emellett felmerült a parlamenti őrség intézményének bevezetése is, melynek segítségével ki lehetne vezettetni az ülésteremből az engedetlen képviselőket, akiket kizártak az ülésről. Korábban a honatyák kivezetésére nem volt lehetőség.

Nem új ötletDanko egy régi darázsfészekbe nyúlt bele. Már az előző választási időszakban is megjelentek a figyelemfelkeltés szokatlan és nem mindig méltó eszközei. Elsősorban Igor Matovič, az Egyszerű Emberek vezetője jár az élen ebben – volt rá példa, hogy injekciós fecskendőket szórt Martin Poliačik (SaS) fejére, de megesett, hogy Alojz Hlina – a másik „nem standard” politikus, aki mára a KDH elnöke lett – megrángatta kicsit Anton Martvoň smeres képviselőt. A parlament akkori elnöke, Pavol Paška felvetette a parlamenti őrség ötletét. Az ellenzék azonnal tiltakozni kezdett, Bugár Béla, a Híd elnöke például azt nyilatkozta, mindig akadna olyan képviselő, aki kihasználná a lehetőséget, kivezettetné magát az őrséggel, majd „mártírkodna” a médiában. A Smer végül visszavonta a javaslatot.  Kövér „hadserege”Most azonban Andrej Danko házelnök ismét elővette a parlamenti őrség létrehozásának lehetőségét, mely a környező országok törvényhozásaiban nem szokatlan. Magyarországon 2013 óta működik a testület, és kizárólag az Országgyűlés elnökének felel. Az egyenruhások az Országgyűlés méltóságát hivatottak óvni, emellett objektum-, tűz- és rendvédelmi, valamint protokoll-feladatokat is ellátnak. 349 főből áll a testület – melynek létszámát 2017-re a tervek szerint 447 főre emelhetik, – és akár képviselők ellen is felléphetnek. Rendőrbotokkal és bilinccsel is felszerelték őket, komoly fizikai és pszichikai követelményeknek kell megfelelniük. Horthy-nosztalgia?Paár Ádám, a Méltányosság Politikaelemző Központ elemzője lapunknak elmondta, ahhoz képest, milyen félelmek fogalmazódtak meg a magyarországi parlamenti őrség elindításakor, nem igazán tudunk olyan kínos ügyről, ami a testülethez köthető. Bár az ellenzék Kövér László házelnök magánhadseregének nevezte a parlamenti őrséget, az elsősorban protokolláris feladatokat lát el. Hozzátette: az őrség létrehozása beleillett a Fidesz-kormány Horthy-korszak iránti nosztalgiájába, hiszen ilyen testület akkor is létezett, és többek közt a renitens képviselők elleni fellépés volt a feladata. Ma azonban már más a média működése, egy ilyen, esetleg erőszakos fellépés sokkal nagyobb port kavarna, mint akkor. Hasonló parlamenti őrség egyébként a cseh képviselőházban is működik. Azt egyelőre nem tudni, Danko milyen mintára képzeli el a szlovákiai testületet, és azt sem, mikor állhatna fel.
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?