<p>Ján Richter munkaügyi miniszter elégedett a januári munkanélküliségi adatokkal, pedig decemberhez képest enyhe emelkedés mutatkozik. Azzal érvel, hogy évközi szinten 1,22 százalékpontos csökkenést sikerült elérni.</p>
Stagnál a munkanélküliség
Ján Richter szerint a 12,39 százalékos januári munkanélküliség jó eredmény, még akkor is, ha 0,1 százalékponttal magasabb, mint a decemberi volt. „A január mindig a legrosszabb hónap, évközi szinten pedig jelentős csökkenést tudtunk elérni” – jelentette ki a tárcavezető. Úgy véli, idén folytatódik az előző években kezdődött enyhe csökkenés. Az éves cél kitűzésében azonban meglehetősen óvatos. „Bízom benne, hogy egy év múlva 11,8 százalék alá csökken a munkanélküliek aránya” – mondta a miniszter. Ez szerény, 0,6 százalékpontos csökkenést jelentene, vagyis a tavalyi csökkenési ütem lassulására számít a tárcavezető. Abban bízik, hogy idén már nem lesz jelentős mértékű tömeges elbocsátás. „Míg 2009-ben mintegy 26 ezer ember vesztette el állását tömeges elbocsátások miatt, addig tavaly ez a szám már 1700 alá esett” – jelentette ki a miniszter.
A Szlovák Nemzeti Bank statisztikai és kutatórészlege sem túl optimista a munkanélküliség előrejelzésében, lassulást jósol a tavalyihoz képest. „Januárban jelentősen lassult a csökkenés üteme, de a csökkenés az első negyedévben megmarad, igaz enyhébb lesz, mint 2014 utolsó negyedévében” – áll az elemzésben. A tavalyi utolsó hónapban ugyanis 0,26 százalékponttal csökkent a munkanélküliség. Az idényhatásoktól megtisztított munkanélküliségi adat a számításaik szerint januárban 0,15 százalékponttal csökkent, de úgy vélik, ez csak amiatt van, hogy a szociális ügyi hivatalok több munkanélkülit küldtek átképzésre, illetve több munkanélküli jelentett beteget januárban. A statisztikát az is javította, hogy januárban csökkent a gazdaságilag aktív lakosok száma.
Gazdasági elemzők sem várnak jelentős javulást a munkaerőpiacon. Martin Hošták, a Munkaadók Országos Uniója (RUZ) titkára szerint a legnagyobb probléma a tartós munkanélküliek több mint 200 ezres tábora, akiket nehéz elhelyezni a munkaerőpiacon. Ők teszik ki a munkanélküliek 53 százalékát. „A másik probléma a túlságosan merev munkaerő-piaci szabályozás. Rugalmasabbá kellene tenni az alkalmazottak felvételére és elbocsátására vonatkozó feltételeket is” – jelentette ki Hošták.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.