Sokan már a nyugdíj előtt lebetegszenek

Szlovákiában a férfiak átlagban már 56 év után komolyabb egészségügyi gondokkal küszködnek

Szlovákiában várhatóan 57 éves korukig élnek egészségben az emberek, utána jelentkeznek a komolyabb betegségek – derült ki az Európai Unió statisztikai hivatalának (Eurostat) legújabb elemzéséből. Ebből a szempontból nemcsak a régió, hanem a teljes Európai Unió egyik legrosszabb számát produkálta az ország.

Az Eurostat szerdán tette közzé az egészséges életévek számára vonatkozó legfrissebb, 2022-es adatokat (a hivatal ennél a mutatónál mindig a két évvel korábbra visszanyúló adatokkal dolgozik). Ezek alapján az Európai Unióban átlagban 62,6 éves korukig élnek egészségben az emberek. Szlovákia jócskán elmarad az uniós átlagtól: nálunk az egészséges életévek száma átlagban 57,3 év, ami 5,3 éves lemaradást jelent az EU-hoz képest. Ez azt jelenti, hogy egy átlagos szlovák állampolgár a nyugdíj előtt még 6–7 évig kénytelen úgy dolgozni, hogy közben komoly egészségügyi problémákkal küszködik.

Rosszul áll a szénánk

Ezzel a mutatóval Szlovákia a lista alján helyezkedik el, csak Lettországban (54,2 év) és Dániában (55,9 év) betegszik meg korábban a lakosság, mint nálunk. A közép-európai régió országaiban kivétel nélkül jobb eredményeket jegyzett az Eurostat: Ausztriában átlagban 60,9 évig, Csehországban 61,8 évig, Lengyelországban 62,4 évig, Magyarországon pedig 62,6 évig élnek egészségben az emberek.

A legjobb eredmények a Földközi-tenger partján fekvő, mediterrán éghajlattal rendelkező országokra jellemzők. Az első helyen Málta áll, ahol az emberek átlagban 70,2 éves korukig nem küzdenek komolyabb betegségekkel. Utánuk következik Olaszország 67,4 évvel, majd Görögország 67 évvel. 

Nők előnyben

Szlovákia helyzetét némileg árnyalja, hogy az utóbbi években fokozatosan nőtt az egészséges életévek száma. 2017-ben az említett mutató még 55,6 év volt, tehát öt év alatt sikerült 1,7 évet javítani. A növekvő tendenciát a koronavírus-járvány évei sem akasztották meg.

Az Eurostat felhívta a figyelmet, hogy az egészséges életévek számában szemmel látható különbség figyelhető meg a férfiak és a nők között. Az EU-s átlag tekintetében ez azt jelenti, hogy az előbbiek 62,4 évig, utóbbiak pedig 62,8 évig élnek egészségben. Szlovákiában látványosabb a különbség, itt a férfiaknál átlagban már 56,6 év után jelentkeznek valamilyen betegségek, a nőknél viszont csak az 58. életév betöltése után.

Ha az egészséges életévek számát összehasonlítjuk egy másik hasonló mutatóval, mégpedig a születéskor várható élettartammal, azt láthatjuk, hogy Szlovákiában az emberek az utolsó 20 évüket már nem élik egészségben. Az Eurostat 2023-mas becslései alapján a születéskor várható élettartam nálunk 78,1 év, míg az Európai Unióban átlagban 81,5 év.

A lehetséges okok

A viszonylag korán jelentkező betegségeknek számos okuk lehet, a lakosság egészségtelen életmódjától kezdve a szlovák egészségügyi ellátás problémás működéséig. Az Európai Bizottság elé terjesztett, az ország állapotáról szóló egészségügyi profilból kiderül, hogy Szlovákiában a halálesetek számának csaknem fele összefüggésbe hozható azokkal a kockázati tényezőkkel, amelyek az egészségtelen életmódból adódnak. A rizikófaktorok közé sorolják a dohányzást, az alkoholfogyasztást, az egészségtelen étkezést és a mozgásszegény életmódot.

Ami a dohányzást illeti, a dokumentum alapján a felnőtt lakosság több mint egyötöde cigarettázik. A problémát azonban az teszi igazán aggasztóvá, hogy a függőség már egészen fiatal korban kialakul: a 15 év alattiak 18 százaléka vallotta, hogy az előző hónapban elszívott legalább egy cigit (2022-es adat). Ugyanilyen arány figyelhető meg a 15 év alattiaknál az alkoholfogyasztás terén.

A függőséget okozó szerek mellett komoly gondokat idéz elő az elhízás is: 2019-es adatok szerint a lakosság 19 százaléka túlsúllyal küszködik, ami az egészségtelen táplálkozás és a mozgásszegény életmódból adódik.

A helyzeten a szlovák egészségügy állapota sem segít. A szakemberek szerint a betegségek jelentős része megelőzhető vagy könnyebben kezelhető lenne, ha időben diagnosztizálnák őket. A szűrővizsgálatok látogatása azonban még mindig nem tekinthető alapvetésnek.

„Szlovákiában az egyik legmagasabb a megelőzhető és kezelhető okok miatti halálozási arány. A megelőzhető halálozásokat célzó közegészségügyi intézkedések terén még mindig jelentős javításra van szükség. Bár a megelőzés és az egészségtámogatás részét képezi a politikai programnak, a finanszírozás még mindig nem elégséges”

– olvasható az ország egészségügyi profiljában.

A problémát csak fokozza, hogy azok sincsenek könnyű helyzetben, akik törődni akarnak az egészségükkel, hiszen a hosszú várólisták miatt könnyedén elképzelhető, hogy a páciensek nem jutnak időben hozzá az ellátáshoz.

Az adatok kapcsán felkerestük az egészségügyi minisztériumot és rákérdeztünk, milyen lépéseket terveznek a lakosság egészségügyi állapotának javítására, de cikkünk megjelenéséig nem kaptunk választ.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?