30 év után utcára kerültünk: sok dolgozó félti a megélhetését, egyre több cég zár be

cég fotó

Több cég is bezár, egyes vállalatok pedig létszámleépítés mellett döntöttek. Összefoglaltuk, melyekről van szó.

Elsőként a Bukóza bukott

Az év elején elsőként a kelet-szlovákiai Bukóza csődjéről lehetett hallani, amely korábban több mint 400 embert foglalkoztatott Varannó (Vranov nad Topľou) mellett. A munkások szeptember óta nem kaptak fizetést, így nem sokkal karácsony előtt csődeljárást kezdeményeztek. A vállalatot korábban egy cseh befektető vásárolta meg, aki újraindította a cellulózgyártást, ám a működés fenntartása kudarcot vallott.

A kialakult helyzet miatt Erik Tomáš munkaügyi miniszter bejelentette, hogy a Szociális Biztosító a garanciaalapból megtéríti a dolgozók háromhavi elmaradt bérét, összesen 4290 euró értékben. Bár az érintettek két hónapnyi bérkompenzációra is jogosultak lennének, ezt eddig nem kapták meg teljes egészében. A hatóságok folyamatosan dolgoznak az elmaradt összegek kifizetésén.

Előzmények: 

Tömeges elbocsátás az Eternánál

A felső-nyitrai régió legnagyobb ruházati vállalata, az Eterna is bejelentette termelése leállítását. A báni (Bánovce nad Bebravou) gyár 302 dolgozója, köztük sok egyedülálló anya, fizetés és végkielégítés nélkül maradt.

30 év után utcára kerültünk

– mondta a Markíza televíziónak egy volt dolgozó, aki 27 évet töltött a cégnél. Az alkalmazottaknak eredetileg év végéig vagy március 31-ig kellett volna dolgozniuk, majd végkielégítést kaptak volna, ám ez elmaradt.

A vállalat ügyvezetője, Marek Holubek szerint a dolgozók sem a decemberi, sem a januári bérüket nem kapták meg. Közben a cég eladásra kínálja varrógépeit és egyéb berendezéseit, valamint a gyártócsarnokot is értékesíteni próbálja.

A Nemzeti Münkaügyi Felügyelőség vizsgálatot indított az ügyben, mivel a dolgozók számára február 15-e a fizetési határidő. A cég állítólag mintegy 700 ezer eurós tartozást halmozott fel a szlovákiai kirendeltségnél.

Végleg bezár az ALCAST is

Csődbe jutott a homonnai ALCAST s.r.o., amely egykor 100 embert foglalkoztatott három műszakban. A megrendelések elmaradása és a kifizetések csúszása miatt a vállalat ellehetetlenült, telephelye mára teljesen kiürült. Az utolsó 20 dolgozó is elveszítette állását – tájékoztatott elsőként a Joj televízió.

A munkások egy ideig reménykedtek a termelés újraindulásában, de erre nem került sor. A cég vezetése SMS-ben értesítette őket arról, hogy csődközelben vannak, majd a kommunikáció megszűnt. Sokan nemcsak elmaradt bérükre, hanem végkielégítésükre is várnak. A dolgozók végül rendőrségi feljelentést tettek a bérek kifizetésének elmaradása miatt, az ügyben büntetőeljárás indult.

A Szociális Biztosító csak akkor tud segíteni, ha a vállalat hivatalosan csődöt jelent. Erik Tomáš munkaügyi miniszter szerint a dolgozók maguk is kezdeményezhetik az eljárást, legalább öten. A hatóságok a Bukóza esetéhez hasonlóan vizsgálják az ügyet.

Egy árvai vasötvözetgyár Üzbegisztánba költözik 

Az árvai vasötvözetgyár (OFZ) is nehéz helyzetbe került. Branislav Klocok ügyvezető igazgató megerősítette, hogy a termelés egy részét Üzbegisztánba helyezik át, a folyamat már visszafordíthatatlan.

A döntés mögött az áll, hogy a szlovákiai és uniós áramárak jóval magasabbak, mint az említett ázsiai országban, és gazdaságilag nem fenntartható a teljes termelés itthon tartása. Az OFZ célja, hogy legalább 50 százalékban Szlovákiában maradjon a gyártás, de a jelenlegi helyzetben ez is kérdéses.

Tömeges leépítés a ZKW-nál 

A nagytapolcsányi járásban, Nyitrakoroson működő ZKW vállalat tömeges elbocsátásra készül, amely mintegy 420 munkavállalót érinthet. A cég január végén hivatalosan bejelentette a létszámcsökkentést a munkahivatal felé, amit a KOVO ZKW szakszervezet is megerősített.

Az elbocsátások fokozatosan, az év folyamán zajlanak majd, jelenleg 30 dolgozó jelezte, hogy önként távozna. Az érintettek között nemcsak szlovákiai alkalmazottak szerepelnek, hanem külföldi dolgozók is.

Mindent megteszünk annak érdekében, hogy a folyamat minél átláthatóbb legyen, és igyekszünk minimalizálni a munkavállalókat érintő negatív következményeket 

– hangsúlyozták a szakszervezeti képviselők. 

Az Interez portál információi szerint a gyár jelenleg körülbelül 3 ezer embert foglalkoztat, és összesen 428 munkahely lehet veszélyben.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?