Súlyos vádak hangoztak el a biztonsági tanács ülésén (TASR-felvétel)
Sok a homály a Barátság kőolajvezeték ellen tervezett terrortámadás körül, a vádak gyenge lábakon állnak
Egyelőre csak néhány részlet tisztázódott a Barátság kőolajvezeték ellen készülő állítólagos terrortámadás körül, melynek kapcsán csütörtökön a kormány biztonsági tanácsát is részletesen tájékoztatták. Az őrizetbe vett ukrán állampolgárok szabadlábra kerültek, viszont a nyomozás zajlik, Magyarországi szála is lehet az ügynek.
Szlovákia és Magyarország jelenleg egyaránt kitett a Barátság kőolajvezetéken keresztül érkező orosz kőolajszállítmányoknak. A Moszkva ellen alkalmazott szankciók ugyan kiterjednek a kőolajra is, a gyakorlatban a kiskapuk és az uniós kivételek miatt továbbra is jelen van az uniós piacon az Oroszországból érkező nyersanyag.
Magyarország és Szlovákia számára az orosz szállítmányok elsődleges forrása a Barátság vezeték – ezért is okozott nagy felzúdulást, hogy Matúš Šutaj Eštok (Hlas) belügyminiszter és Pavol Gašpar, a Szlovák Információs Szolgálat (SIS) igazgatója a múlt hét csütörtökön egy szervezett csoportról adtak hírt az újságíróknak, amelyről gyanították, hogy egy terrortámadás előkészületeit szervezik.
A sajtótájékoztatón elhangzó állítások homályosak voltak – Gašpar és Šutaj Eštok is hangsúlyozták, hogy kizárólag a biztonsági tanács tagjai kapták meg a teljes körű információkat a csoport tevékenységéről és többször is erősen utaltak egy, a háttérben húzódó ukrán szálra.
A belügyminiszter azt is kijelentette, a titkosszolgálat által összegyűjtött információkból nem feltétlenül következik, hogy büntetőjogi következménye lesz az esetnek és óvatosságra intett. A szlovák értesülés azonban így is nagy felzúdulást váltott ki.
Nord Stream újratöltve?
A szlovák (és ehhez kapcsolódóan a magyar) félelmek egy múltbeli precedensre alapoznak. Fél évvel a háború kirobbanása után, 2022 szeptemberében váratlanul felrobbant az Északi Áramlat gázvezeték három csöve Dánia partjainak közelében (a Nord Stream I és II összesen négy gázcsőből áll). Az akció háttere másfél évig homályban maradt, viszont az események hozzájárultak ahhoz, hogy Németország ne is fontolhassa meg a tengeren keresztül, Ukrajnát megkerülve érkező orosz földgázszállítmányok felújítását.
Az akció pontos részletei jelenleg is tisztázatlanok, de valószínűleg a történésekhez az ukrán különleges erőknek is volt némi köze – azt nem tudni teljes bizonyossággal, hogy Volodimir Zelenszkij elnök milyen részletességgel tudott az akcióról és milyen módon nyújtott segítséget az ukránoknak az Egyesült Államok. Az ukrán fél tagadja az érintettségét, viszont augusztusban a német hatóságok elfogatóparancsot adtak ki egy ukrán állampolgár ellen és novemberben bejelentették, két gyanúsítottat is azonosítottak a robbantás kapcsán.
Míg Németország energiaellátása szempontjából az Északi Áramlat játszott szerepet, a Barátság kőolajvezeték Szlovákia, Magyarország és – a másik két államtól eltérően alternatív források után kutató – Csehország energiabiztonsága szempontjából fontos. Ukrajna tolerálja a vezetéket, de nem veszi szívesen az oroszokkal való üzletelést.
Nyáron általános zavart okozott Mihajlo Podojlak elnöki tanácsadó interjúja arról, hogy önhatalmúlag leállítják az Ukrajnán keresztül érkező gáztranzitot, ami éles magyar és szlovák reakciókat váltott ki.
Napokkal később kiderült, hogy a tanácsadói kijelentések egy félreértésen alapultak, a szolgáltatás zavartalanul üzemel egy olyan konstrukcióban, ami kikerüli az uniós és ukrán szankciókat is.
Találtak egy drónt és maszkokat
Bár a Szlovákiában leleplezett feltételezett csoport tagjai közül már senki sincs rendőrségi őrizetben és vádemelés sem történt, a hatóságok által sugalmazott információk szerint a csoport előkészítő tevékenységet folytatott. Az állítólagos sejt feltérképezhette a vezeték útját és esetleges gyenge pontjait.
A rendőrségi vizsgálatok és házkutatások során előkerült egy drón, a hatóságok térképet és maszkokat is találtak, de robbanóanyagot, fegyvereket, vagy bármilyen konkrét bizonyítékot arra, hogy a csoport valóban meg akarná károsítani a vezetéket azonban nem.
Fontos eltérés a Nord Stream felrobbantásának tervével szemben, hogy egy esetleges támadás esetén a vezeték sokkal könnyebben hozzáférhető, de ebből kifolyólag a kárelhárítás is kevesebb problémával járna.
A másik érv – amely valószínűleg elindította a sajtótájékoztatóhoz vezető események láncolatát is – hogy az első őrizetbe vett férfi megpróbált elmenekülni a szlovák hatóságok elől, az illetőt november 2-án vették őrizetbe Nagymihályban, egy szabályos autós üldözési jelenetet követően.
Az illető állítólag azért próbált meg elmenekülni a rendőrök elől, mert megijedt az őt követő jelöletlen autótól.
Magyarország szintén információkhoz jutott a szlovák hatóságoktól a tervezett bűncselekmény kapcsán, mivel az elkövetők egyike magyar állampolgársággal is rendelkezik. A szlovák fél mindkét érintett személyt kiutasítaná az országból, további két őrizetbe vett személy sorsáról – akik valószínűleg nem ukrán állampolgárok – azonban egyelőre nincs hír. Az érintettek vádemelés nélküli szabadon bocsájtása azt jelzi, hogy a vádak gyenge lábakon állnak.
Ahogy Juraj Krúpa (SaS) hétfőn egy sajtótájékoztatón megfogalmazta, a titkosszolgálat vagy nem kellő mélységben dokumentálta a bizonyítékait, vagy rosszkor avatkozott be a rendőrség, vagy csak kitalálták a vádakat.
Az ügy jelenlegi állása szerint a biztonsági tanács mondhatna többet a fejleményekről, de a testületnek csak a kormány miniszterei és tisztviselői a tagjai, így a közeljövőben aligha tisztázódik, pontosan mennyi alapja is volt a hatóságok vizsgálódásának.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.