Sírni szabad – de nem érdemes

Pozsony |

<p>Ezekben a hetekben sokan Csehszlovákia elmúlására emlékeznek. A csehek bizonyára joggal: 1918-ban létrejött egy olyan államuk, amely kiemelte őket a monarchiabeli anonimitásból és a közép-európai térség egyik fontos országává tette őket. Csáky Pál írása.</p>

Az már más lapra tartozik, hogy az első világháború végén létrejött ország egyfajta švejki együgyűséggel önmagát túlontúl csodáló, határaiban túlkalibrált alakzat volt, amely nem tudta kezelni sem a szlovák-, sem a német-, sem a magyarkérdést.


S ha mindehhez hozzátesszük Masaryk figyelemre méltó gondolatát, amely szerint az államok léte egy hordozó eszmén alapul, s ha ez az eszme megszűnik, megszűnik maga az állam is – akkor 1992. december végén semmi egyéb nem történt, mint valósággá vált ez a prófécia.

Csehszlovákia ugyanis egy hazug ideológia bázisán, a csehszlovakizmus eszméjén jött létre. Hlinka páter már 1920- ban eljutott odáig, hogy a csehek becsapták őket, s amikor csak megbillent a huszadik században a hatalmi egyensúly, a szlovákok mindig megpróbáltak leszakadni a csehekről (1939, 1992), vagy legalábbis igyekeztek lazítani a kapcsolatokon (1968). Ez a megállapítás természetesen nem von le semmit ama másik értékelés igazából, amely szerint Csehszlovákia egy viszonylag jó gazdasági és szellemi potenciállal rendelkező ország volt, tisztességes életszínvonalat és viszonylag elfogadható társadalmi klímát tudott biztosítani polgárai számára. Ezen a ponton azonban nem kerülhetjük meg azt a máig ható szégyent sem, hogy amikor érdemben hozzányúltak a német- és a magyarkérdés rendezéséhez, a legaljasabb „megoldást” választották: a kitelepítést. Azt hiszem, ezen a ponton az a legkorrektebb, ha az egyik legjobb cseh történész, Karel Kaplan ezzel kapcsolatos vélekedését idézzük: „A csehek és szlovákok nemzetállamának megteremtését a nemzeti kisebbségek likvidálása, megsemmisítése – kitelepítés és elnemzetlenítés – révén kívánták megvalósítani. A háború utáni Csehszlovákiában a kisebbségi kérdés rendezésével kapcsolatos elképzelések állandóan változtak. Beneš elképzeléseiben azonban mindig domináns maradt az a gondolat, hogy mindenekelőtt a német és a magyar lakosság létszámát, illetve helyzetét kell olyan mértékben korlátozni, amely lehetetlenné tenné számukra azt, hogy politikai erőként lépjenek fel.” (In: Csehszlovákia igazi arca.)

A csehek tehát emlékeznek, s egyhe fájdalommal nosztalgiáznak: az ő világlátásuk szerint 1993. január 1-jén átcsúsztak egy nagyobb kaliberű, jórészt Csehországból egy szűkebb, 10 milliós Cseh Köztársaságba.

Érdekes a szlovákok reakciója: alig emlékeznek, s ha igen, akkor is főleg azok, akiket valamilyen személyes kapocs köt a csehekhez. A szlovákok számára az egész huszadik század lényegében a nemzeti emancipáció kiteljesítéséről szólt, s ebben sikeresek is voltak. Az ő esetükben is vannak persze komoly szépségpöttyök, a legproblematikusabb a második világháború idején létezett szlovák állam működésének kérdése. A probléma ez esetben sem elsősorban az állam létrejöttével van, hiszen az Hitler döntése volt. A belső minőséggel, működtetésének módszereivel kapcsolatban voltak és vannak jogos kifogások, s a legmeghatározóbb ebben a gondolatmenetben az érdemi szembenézés máig tartó hiánya. Azt hiszem, ez ügyben is mérvadó Adam Michnik megfogalmazása: „Tiso atya szlovák állama a szlovák történelem fekete lapja volt és az is marad. Hitler akaratából jött létre, nyíltan antidemokratikus volt, a zsidóellenes törvénykezés és a részvétel a szlovák zsidóság kiirtásában egyaránt a lelkén szárad. A szuverén államiságú szlovák önismeretnek számot kell vetnie ezzel a gyalázatos örökséggel.” ( In: Harag és szégyen.) Mint ahogy szembe kellene nézniük a hatvankilenc utáni normalizációban játszott szerepükkel csakúgy, mint a mečiari időszak torzulásainak máig tartó hatásaival (példaként álljon itt a Remiáš-gyilkosság, vagy Michal Kováč esete az úgymond független szlovák bíróságokkal).

A szlovákok tehát – mint oly sok mindent – az egész Csehszlovákiával kapcsolatos szembenézést is elsumákolják. Pedig sokat köszönhetnek a cseheknek, a cseh érzéketlenség a szlovák emancipációs törekvések iránt csak az egyik eleme egy viszonylag gazdag mozaiknak, ahol a cseh–szlovák viszonyrendszer számos eleméből a szlovákság sokat profittált.

S miként viszonyuljunk ehhez a kérdéshez mi, Szlovákiában élő magyarok? Mit jelentett, mit hozott és mit vitt el számunkra 1993. január 1-je?

Erre a kérdésre természetesen mindenki a saját tapasztalatai és világlátása szerint felelhet. Én, miután úgy hozta a sors, hogy parlamenti képviselőként – Szabó Rezső mellett, aki a Szlovák Nemzeti Tanács akkori elnökségének a tagja volt – a legtöbb tanácskozáson részt vehettem, nemcsak szubjektív, hanem jegyzőkönyvekkel hitelesített objektív véleményt is meg tudok formálni. Csak a rend kedvéért: az akkori MKDM képviselőjeként tagja voltam annak a politikai testületnek, amely Václav Havel köztársasági elnök vezetésével tényleg végigjárta az akkori Csehszlovákia összes várát és kastélyát, hogy megoldást találjon az államjogi krízisre. Ez a csapat készítette el a Cseh Köztársaság és a Szlovák Köztársaság közötti államszerződés tervezetét is, amely azután a politikai szavazáson egy szavazatnyi különbséggel megbukott. Az persze valószínűsíthető, hogy egy esetleges pozitív szavazási eredmény sem mentette volna meg Csehszlovákiát a széteséstől, hiszen a szétesésről lényegében a szlovák választópolgárok döntöttek az 1992-es parlamenti választáson, amikor Mečiarnak és pártjának közel abszolút többséget adtak. Persze, lehet most azon meditálni, hogy Mečiar az 1992-es választásokon nem a szétválás egyértelmű programjával nyert, hanem öt különböző „megoldási lehetőséget” tett az emberek elé. A lényeg mégiscsak az, hogy az első négy kivitelezhetetlen volt. A cseheknek abban igazuk van, hogy a szlovákok 19. századi romantikus elképzeléseket hajtogattak a tárgyalóasztalok mellett mindaddig, amíg Klausnak (és a cseh képviselet nagyobbik részének) el nem fogyott a türelme, s nem érett meg bennük a gondolat: ať jdou. Van egy nagyon jellemző mozzanata ezeknek a tárgyalásoknak, amely a leghívebben jellemzi a szlovák tárgyalódelegáció felkészültségének szintjét. Milan Kňažko, aki abban az időben Mečiar egyik legközelebbi munkatársa és de facto szlovák külügyminiszter volt (hivatalosan: nemzetközi kapcsolatok minisztere), a választások utáni első tárgyalásra Prágába egy olyan szolgálati kocsival érkezett, amelynek hátulján már ott volt az új Szlovákia szláv színekkel ékesített jelzése: SO. A csehek ezen röhögtek három hétig: elég volt ugyanis bárkinek belenéznie az alapiskolák hatodik osztályosai számára kiadott világatlaszba, ott mindenki ellenőrizhette, hogy ezt a nemzetközi rövidítést az ENSZ már odaítélte. Egy szó, mint száz: Milan Kňažko Szomália felségjelével „ékesítve” érkezett a Csehszlovákia jövőjét megoldani hivatott tárgyalásra.

Havel a politikai tárgyalásokon nagyon bizonytalan volt, de kétségkívül erős elszántságot éreztem benne Csehszlovákia megmentésére. Nem úgy Alexander Dubčekban, aki a Szövetségi Gyűlés elnökeként abban a bizottságban elnökölt, amely az új szövetségi alkotmányt volt hivatott tető alá hozni, s amelynek szintén tagja voltam. Dubčekot én 1990-ben ismertem meg, 1991–92-es teljesítményét nagyon gyengének tartom. A tárgyalásokon, ahol elnökölt, lényegében a narrátor szerepére korlátozta a megnyilvánulásait. Két olyan találkozón is részt vettem vele (sokadmagammal, persze), ahol oldottabb légkörben, konyak mellett – a szándékok szerint őszintébben – próbáltunk meg beszélni a lehetséges megoldásokról. Dubček itt is nagyon visszafogott volt, s az volt az érzésem, hogy az események kifejletére vár, hogy azután odaálljon a győztes oldalra. Az sem zárható ki, hogy Mečiar játszott vele is, talán azt mondhatta neki, ha visszafogott lesz, s nem áll ki teljes mellszélességgel a szövetségi állam mellett, ő lehet Szlovákia első államfője. Ezt persze nem állítom, de azt igen, hogy nulla kezdeményezőkészséggel vezette a szövetségi szintű tárgyalásokat. Mindentől függetlenül: a sors kegyetlen véget hozott össze neki, halálának módja máig fejcsóválásra készteti az embert.

Volt egy harmadik bizottság is, amely viszont gőzerővel dolgozott, ide alkotmánytervezetek szinte tucatjával érkeztek: ez az Ivan Čarnogurský által vezetett bizottság volt a szlovák parlamentben, amely a szlovák alkotmányt volt hivatott elkészíteni. Itt Rózsa Ernővel mi is igen aktívak voltunk, s miután a kisebbségi jogok kezelése már korábban átkerült szövetségi szintről nemzeti szintre, ide készítettük el mi is a javaslatainkat. Máig birtokomban van a szlovák alkotmány egyik olyan munkaváltozata, amelybe beépítették a mi javaslatainkat is. Ha az megvalósult volna, Szlovákia ma a nemzeti jogok kezelésében tényleg Svájccal vetekedne. Persze, amikor a dolgok komolyra fordultak, ebből semmi nem lett. Később a Demokratikus Baloldal Pártja egyik képviselője mondta nekem, hogy a mi cikkelyeinket személyesen Vladimír Mečiar húzta ki a tervezetből.

Mindezeket azért írtam le, hogy láttassam: lehet ábrándokat szőni, lehet nosztalgiázni, s lehet akár újrafesteni is a múltat. Az első Csehszlovákiában, de a szocialista Csehszlovákiában is voltak magyarok, akik megpróbáltak odadörgölőzni a hatalomhoz, s a hatalom oda is dobott nekik némi koncot. Ilyen jelenségek előfordultak az elmúlt 23 évben is. De vagyunk néhányan, akik számára az elmúlt szabadabb időszak jórészt mégis csak a küzdelmeket jelentette. Ezek a küzdelmek soha nem voltak öncélúak: a közösség esélyeinek növelését célozták. Ebből a szempontból érdektelen arról értekezni, hogy a 15 milliós Csehszlovákiában vagy az 5 milliós Szlovákiában vagyunk-e jobb helyzetben. Egyikben sem, mindkettőben idegen test vagyunk: amit megnyertünk a vámon (növekedett a százalékarányunk), elvesztettük a réven (primitívebb viszonyok közé kerültünk). Ne legyenek illúzióink: lényegében túszként tekintenek (tekintettek) ránk itt is, ott is (lásd a kettős állampolgárság intézményével kapcsolatos magatartást). Az elmúlt 90 év egy nagy tanulsággal szolgál: akkor volt esélyünk arra, hogy jobban viszonyuljanak hozzánk, amikor össze tudtuk magunkat szedni, meg tudtuk fogalmazni, mit akarunk – s közben a többségi szlovák vagy csehszlovák egymásnakfeszülés annyira megosztotta őket, hogy kellett a mi szerény politikai potenciálunk. Erre iskolapélda az 1998–2006 közötti időszak. Amikor viszont korrumpálni tudtak bennünket, s ennek alapján megosztani, visszakényszerültünk a politikai homokozóba, ahol a költségvetés méltatlanul alulkalibrált részének selyempapírba csomagolt részecskéivel próbálnak meg egymásnak ugrasztani bennünket. S még jól is szórakoznak rajtunk.

CSÁKY PÁL

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?