<p>Az elmélet ebben az esetben is igazolta a valóságot. Valóban a felmérésben veszélyesnek nevezett útszakaszokon történik az országban a legtöbb és a legsúlyosabb következményekkel járó baleset.</p>
Silány állapotban van az úthálózat
Az EuroRAP felmérése aszerint osztályozza az utakat, hogy azok mennyire tudják megóvni a gépkocsik utasait a súlyos vagy halálos sérülésektől. A Szlovák Útfelügyelet viszont az elhunyt személyek és a konkrét balesetek száma szerint határozza meg, melyik útszakasz a veszélyes, és melyik nem. Minden útnál kiszámítják a balesetek kritikus számát, s aztán az egy évben történt karambolokat ehhez a kritikus értékhez hasonlítják.
Például 2009-ben az a fél kilométeres útszakasz számított kritikusnak, amelyen több mint hat baleset történt egy évben. Az útfelügyelet azt is figyelembe veszi, milyen anyagi károk keletkeztek a baleset során.
Veszélyes szakaszok
A statisztikai adatokból kiderül, hogy tavaly Szlovákiában minden kilométeres útszakaszra 0,63 közúti baleset jutott.
A Pozsonyi, a Nitrai, a Zólyomi, a Poprádi és a Kassai járásban kilométerenként 1,13-1,41 baleset történt, ami jelentősen túlszárnyalja az országos átlagot. Ugyanúgy Garamszentkereszten, Turócszentmártonban, Rózsahegyen és Vágbesztercén is rendkívül sok volt a baleset. A sofőrök szempontjából a községeken kívül húzódó első osztályú utak a legveszélyesebbek.
Az autópályák biztonságot nyújtanak
Nem csak az EuroRAP, de az útfelügyelet felmérése szerint is az autópályák és a gyorsforgalmi utak tartoznak a legbiztonságosabbak közé. Továbbra is a D1-es autópálya Pozsony és Nagyszombat közti szakasza a legkritikusabb, a sztrádák közül itt történik a legtöbb baleset. De a megszokottnál jóval több karambol történik a D1-es másik szakaszán, Liptószentmiklós előtt Rózsahegy irányában.
Az aránylag biztonságos autópályákon sem számítanak ritkaságnak a tragikus balesetek. A legtöbb ember tavaly a D2-es autópályán Malacka környékén, illetve a D1-es sztrádán Behárovce község mellett halt meg.
A meztelen igazság
Az összes adat összesítéséből kitűnik, hogy a mellékletünkben közzétett térképnek sajnos van igazságalapja.
A kockázatosnak, vagy közepesen kockázatosnak nevezett szakaszok valóban életveszélyesek. Ezért mindenki, aki erre vezet, legyen a megszokottnál jóval elővigyázatosabb.
Szlovákiában még mindig számos olyan rossz minőségű út van, amely kegyetlenül megbosszulja a sofőrök legkisebb hibáját is. Súlyos balesetre rendszerint a sofőr figyelmetlensége miatt kerül sor.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.