SaS és OĽaNO–NOVA: a váratlan befutók

A parlamenti választásoknak számos meglepetése van, kétségkívül a legnagyobbak közé tartozik az SaS és az OĽaNO–NOVA sikere.Pozsony. Szombaton napközben még kérdéses volt, bejut-e a parlamentbe az SaS, hiszen a közvélemény-kutatások a preferenciáit rendszeresen 5 százalék környékén mérték.

A parlamenti választásoknak számos meglepetése van, kétségkívül a legnagyobbak közé tartozik az SaS és az OĽaNO–NOVA sikere.

Pozsony. Szombaton napközben még kérdéses volt, bejut-e a parlamentbe az SaS, hiszen a közvélemény-kutatások a preferenciáit rendszeresen 5 százalék környékén mérték. Este tíz órakor viszont már sejteni lehetett, hogy Richard Sulík pártja lesz a választások legeredményesebb ellenzéki mozgalma. Ez végül a 12,1 százalékos eredménnyel be is igazolódott. Az összehasonlítás kedvéért: az előző választásokon az SaS eredménye a 6 százalékot sem érte el, ami 11 parlamenti képviselőt jelentett, az idei eredménynek köszönhetően 21 képviselőt küldhetnek a parlamentbe.

A sikerhez elég volt nyerni a fővárosban, Szencen és Kassán. Egyébként Sulíkot 179 202 ember karikázta, amivel az összes politikus közül a negyedik helyre került; az SaS-re leadott preferenciaszavazatok több mint fele a pártelnöké. A maradék 136 356 szavazat jelentős részét a mozgalom ismertebb, médiában gyakran szereplő képviselői, mint Lucia Nicholsonová, Ľubomír Galko vagy Jozef Mihál osztották szét egymás között. A pártnak elemzők szerint segíthetett a választási programja, amelyet több nonprofit szervezet és szakértő is a legjobbak közé sorolt, de az SDKÚ bukása is. „Egyszerűen sikerült igazolni, hogy a liberális politikának van értelme” – kommentálta az eredményeket Sulík.

Azt, hogy az OĽaNO–NOVA a második legsikeresebb ellenzéki párt lesz, s 11 százalékával 19 embert juttathat a parlamentbe, ugyancsak kevesen várták, de Matovič és társai Sulíkéknál valamivel nagyobb ambíciókkal futhattak neki a választásoknak. A sikert nagyban befolyásolta, hogy a két mozgalom közös listán indította jelöltjeit, gyakorlatilag már csak a két párt elnökének szereplése biztos bejutást jelentett. Az OĽaNO–NOVA ugyanis összesen 287 611 szavazatot kapott, ebből Igor Matovič, az OĽaNO elnöke 159 874-et, Lipšic pedig 83 915-öt.

Az elvárásoknak megfelelően a parlamentbe karikázta magát a jelöltlista utolsó helyéről induló Igor Matovič, de a párt további alapító tagjai, Jozef Viskupič és Erika Jurinová is. „Egyetlenegy politikus sem érdemli meg jobban a mandátumát, mint én” – értékelte a felkarikázást Matovič. Az OĽaNO–NOVA színeiben hosszú évek után visszatér a parlamentbe Ján Budaj, a fő szlovákiai rendszerváltó mozgalom, a Nyilvánosság az Erőszak Ellen (VPN) egyik alapítója. Grendel Gábor 14 479 preferenciaszavazatot szerzett, ő is beülhet az OĽaNO–NOVA parlamenti frakciójába.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?