Rybanič nem vallott

Pozsony |

<p>Zárt ajtók mögött kezdődött meg tegnap Filip Rybanič tárgyalása a Pozsonyi Járásbíróságon. A képviselői asszisztens, aki a vád szerint belekukkantott Robert Kaliňák belügyminiszter számláiba, ártatlannak érzi magát, és nem tett vallomást a bíróság előtt.</p>

Rybaničot – akit 3-5 éves börtönbüntetés fenyeget – ügyvédje, Eva Mišíková volt ügyész, valamint Jozef Rajtár, Jana Cigániková és Alojz Baránik SaS-es képviselők kísérték el a tárgyalásra. Az eredetileg nyilvános tárgyalást Rybanič korábbi munkaadója, a Tatrabanka indítványára zárttá tették, a bank azzal érvelt, azért, mert a nyilvános tárgyaláson sérülhetett volna a banktitok.

Jozef Rajtár képviselői asszisztense a vád szerint 2016 júniusában nézett bele Robert Kaliňák számláiba, és információkat szivárogtatott ki Xénia Makarovának, a Trend hetilap újságírójának. Az információk súlyosnak bizonyultak, ugyanis arra utaltak, hogy Kaliňákot jóval szorosabb üzleti szálak fűzték az adócsalás gyanújába keveredő Ladislav Bašternákhoz, mint ahogy azt korábban állította.

Az SaS és az ellenzék korábban azzal védte Rybaničot, hogy a fiatalember közérdekből cselekedett. Ennek az érvelésnek ugyanakkor nincs nyoma az Eva Mišíková által felállított védelmi stratégiában. A védelem ugyanis arra épül, hogy a bírósági tárgyalásnak egyáltalán nem is kellene lezajlania, mert szerinte a rendőrség törvénytelenül szerezte Rybanič ellen a bizonyítékokat, egyebek mellett nyomásgyakorlással csikart ki belőle beismerő vallomást. Ezeket a bizonyítékokat szerinte nem lehet felhasználni az eljárás során.

Erre utalnak Rybanič nyilatkozatai: a volt banki alkalmazott az elmúlt napokban adott nyilatkozataiban, de tegnap délelőtt a bíróságon tartott sajtótájékoztatóján sem nyilatkozott a tettet érintő kérdésekről. A bíróság előtt sem kívánt vallomást tenni. „Mivel nem érzem magam bűnösnek” – magyarázta.

Robert Kaliňák belügyminiszter, aki sértettként szerepel az ügyben, nem jelent meg a tárgyaláson. A Facebookon közzétett üzenete alapján azért, mert egyelőre nem is hívták be, csupán sértettként tájékoztatták a tárgyalásról.

A miniszter ugyanakkor a Sme napilap portálján vezetett blogjában arról ír, Filip Rybaničot nem tartja „whistleblowernek” (olyan személynek, aki közérdekből bizalmas információkat hoz nyilvánosságra). Szerinte ugyanis Rybanič nem hozott nyilvánosságra mindent, amit megtudott, sőt, egyes információkat elhallgatott vagy megváltoztatott. Kaliňák úgy gondolja, az egész ügyért Jozef Rajtár, az SaS képviselője felelős, akinek Rybanič az asszisztense volt – szerinte a banktisztviselő az ő utasítására cselekedett. „Ha Rajtár úr igazi férfi lenne, már rég kiállt volna a nyilvánosság elé, és magára vállalta volna az egészet. És kimondja, hogy Filip Rybanič mindezt az ő utasítására tette” – írta. Rybanič ugyanakkor korábban tagadta, hogy Rajtár vette volna rá a dologra.

Rajtár szerint egyébként Kaliňák Bernard Slobodníkon, a pénzügyi rendőrség vezetőjén keresztül igyekezett manipulálni az ügy vizsgálatát. Kaliňák ezt elutasítja, azt mondja, nincs hatása a nyomozóra, a felügyelő ügyészre, sem a bíróra. A nyomozás dokumentumaiba is azért tekinthetett bele, mert sértettként az eljárás részese. (fm, Sme)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?