Rögös út vezetett a kisebbségi minimumig

Pozsony |

<p>Először abszolvált sikeresen egy hosszú tárgyalássorozatot a Híd és az MKP. A két párt és a Kerekasztal nemcsak a kisebbségi minimumban egyezett meg, hanem abban is, hogy a végeredményen kívül hivatalosan semmit sem kommentálnak. A tárgyalás résztvevőit és a hátteret jól ismerőket faggattuk – mikrofon nélkül. Egy tárgyalássorozat anatómiája.</p>

A két párt és a Szlovákiai Magyarok Kerekasztala által hétfőn aláírt dokumentum paradox kettősséget mutat. Szinte semmi újat sem tartalmaz – ezt aláírói is elismerik –, ugyanakkor mégis áttörésnek számít. Egyrészt, született egy politikai jellegű dokumentum a hazai magyarság kisebbségi minimumáról, másrészt, három éve folyó hidegháború után először ült tárgyalóasztalhoz és egyezett meg valamiben az MKP és a Híd vezetősége.

A tárgyalások egyik kiváltó oka a népszámlálás magyar szempontból negatív eredménye volt. Egyik kerekasztalos forrásunk szerint ez inkább a katalizátor szerepét töltötte be, a megoldandó probléma a közös elvi platform hiánya volt.

Kezdetben mindkét párt részéről az abszolút bizalmatlanság volt jellemző. A másik párttal, de a Kerekasztallal szemben is. A Híd az MKP civil ruhás aktivistáit látta bennük, de legalábbis egyfajta „MKP lightot”. Az MKP ugyanakkor gyanakodva tekintett a civil szervezetre, politikai konkurenciát látva benne – mondta civil forrásunk. MKP-s és hidas forrásaink ezt nem cáfolták, de szerintük már nem azzal kellene foglalkozni, mi volt, hanem, hogy milyen eredményt értek el.

 

Három éve nem beszéltek

A tárgyalássorozat június 18-án indult, valamennyi forrásunk szerint rendkívül fagyos légkörben. „Látni lehetett rajtuk, hogy három éve nem álltak szóba egymással” – mondta a Híd és az MKP politikusairól egyik kerekasztalos forrásunk. A következő üléseken már oldottabb volt a hangulat. „Amint normálisabbá vált köztük a viszony, érezni lehetett, hogy egy politikai közegben szocializálódtak, közösek az élményeik az elmúlt húsz évből. Ekkor már egész normálisan viselkedtek egymással” – tette hozzá. MKP-s és hidas forrásaink szerint is nagyon konstruktív volt a megbeszélések hangulata.

A Híd részéről Bugár Béla, Solymos László és A. Nagy László vett részt az egyeztetéseken, az MKP delegációjában Berényi József és Bárdos Gyula az összes tárgyaláson jelen volt, rajtuk kívül nagyrészt Farkas Iván és Szigeti László kapcsolódott be. Csáky Pál 2010-es lemondása óta ők számítanak az MKP vezető négyes fogatának. A Kerekasztal részéről Tokár Géza, Öllös László, Orosz Örs és Király Zsolt vett részt az egyeztetéseken.

Az MKP-sok az elején furcsállták, Bugárék miért A. Naggyal érkeztek, aki kormánybiztosi kinevezése után lemondott pártfunkcióiról. Kollégái több évtizedes kisebbségi jogi munkásságával magyarázták jelenlétét. „Egyébként még jó is, hogy ő jött. Hármuk közül az elvi kérdésekben ő állt hozzánk a legközelebb” – mondta MKP-s forrásunk. A Híd Király Zsolt részvételét furcsállta az elején. Ő a választások előtt az MKP elnökének tanácsadója volt. Forrásaink szerint egyébként ezek a kérdések nem hátráltatták a tárgyalásokat. „Ez csak szurkálódás szintjén jelent meg. Kérdeztük Zsoltitól, hogy nem ült-e rossz helyre” – mondta hidas forrásunk.

További részletek szerdai nyomtatott kiadásunkban.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?