Reménykedhet, aki rosszul tanul, de jól sportol

Pozsony |

<p>Él még a remény azon diákok számára, akik sportgimnáziumba szeretnének jelentkezni, tanulmányi eredményeik viszont gyengék. Úgy tűnik ugyanis, hogy Peter Pellegrini oktatási miniszter nem osztja elődje, Dušan Čaplovič véleményét a sportgimnáziumok felvételi szabályaival kapcsolatban.</p>

Nemrég lépett életbe Čaplovič törvénye, amely megszabja, hogy nem felvételizhetnek gimnáziumba azok a kilencedikesek, akiknek a kötelező tárgyakból rosszabb volt az átlaga 2,0-nál. A szakközépiskolai felvételihez pedig legalább 2,75-ös átlag kell. Pellegrini most azt fontolgatja, hogy kivételt ad a sportgimánziumoknak, ugyanis ott elsősorban a sporttehetség a fontos, közölte Beáta Dupaľová Ksenzsighová, a tárca szóvivője. „Ezt az egy kivételt fontolgatjuk, hogy ne követeljék meg a 2,0-ás átlagot a sportgimnáziumok felvételizőitől” – magyarázta a szóvivő. A módosításról még egyeztetnének az oktatásügyi partnerszervezetekkel. A felvételi említett megkötéseiről szóló törvényt egyébként az Alkotmánybíróság is vizsgálja, harminc ellenzéki képviselő ugyanis megtámadta Čaplovič módosítását. Azzal érvelnek, hogy az alkotmány szerint mindenkinek egyformán joga van a tanuláshoz. Lazítana a törvényen a KDH is – a párt néhány képviselője azt javasolja a parlamentben, hogy miniszteri kivétellel az alaposkolák azon végzősei is felvételizhessenek gimnáziumba, iletve szakközépiskolába, akiknek gyengébb a tanulmányi átlaguk. Úgy vélik, hogy az új szabályok miatt esélye sincs ezekbe a középiskolákba bejutni az olyan diákoknak, akiknek az átlaguk ugyan gyengébb, de egy adott tantárgyból nagyon tehetségesek, vagy betegség miatt maradtak le. Bizottság előtt tett vizsgán bizonyíthatnának, a miniszter pedig döntene, javasolják a KDH képviselői. A szaktárca viszont jelezte, hogy csak a sportgimnáziumokba jelentkezőknek tervez enyhítést, a többi megkötés marad. Egyébként Pellegrini nem először írja át Čaplovič elképzeléseit. A júniusban leköszönt miniszter például évekig hangsúlyozta, hogy a magániskoláknak kevesebb normatív támogatást kell kapniuk az oktatás finanszírozásáról szóló új törvény alapján. Pellegrini már nem számol ilyen korlátozással. (vps, SITA) 
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?