Reform nélkül nincs munkás

Pozsony |

<p>Az autógyárakban évről évre több külföldi&nbsp;munkás&nbsp;dolgozik. Szakértők szerint ugyanakkor az ipar igényeit hazai alkalmazottakkal is ki tudnánk elégíteni. A gond az oktatásügyi rendszerrel van, amely a képzések terén végképp nem gondol a gazdaság húzó ágazatára.&nbsp;</p>

Szlovákiában több mint 130 ezer ember dolgozik közvetlenül az autóiparban. Az autógyártók becslései szerint a következő három évben további, több mint 14 ezer szakképzett alkalmazottra lesz szükség, ennyi pedig Szlovákiában jelenleg nincs. Tény, hogy a gyártók egy része képes képezni új alkalmazottait, felkészíteni őket az új munkára, sokszor viszont erre nincs idő, így kénytelenek külföldön keresni munkaerőt. 

Juraj Sinay, a Szlovák Autóipari Szövetség (ZAP) képviselője szerint ezen csak akkor sikerül változtatni, ha az oktatásügy rendszerét átállítják, s olyan szakokat nyitnak az országban, amelyekre az iparnak szüksége van. 

„A szakközépiskoláknak és az egyetemeknek sokkal intenzívebben kellene együttműködniük. Szerintem egy egyetemistának minimum két szemesztert kellene eltöltenie annál a cégnél, amely a leendő szakterületén tevékenykedik” – állítja Sinay. 

A ZAP képviselői már évek óta tárgyalnak az oktatási minisztériummal az iskolarendszer módosításáról. 2015-ben Juraj Draxler akkori szakminiszter kijelentette, hogy az egyetemeken az autóiparral együttműködve specializált szakokat kellene nyitni. Egy évvel később Robert Fico kormányfő már azt mondta, az államnak kellene meghatároznia, milyen középiskolákra van szükség az egyes megyékben. Januártól ráadásul a kormányhivatal újonnan létrehozott osztálya is beleszólhat a régiófejlesztés és a szakközépiskolák programjaiba. Az átszervezés, melynek célja az lenne, hogy a középiskolák hálózatát a munkaerőpiac valódi igényeihez igazítsák, egyelőre elmarad. 
„Úgy tűnik, ez a reform rendkívül hosszú, időigényes és bonyolult folyamat” – mondta a ZAP elnöke, hozzátéve: ott, ahol van együttműködés az iskolákkal, azt maguk az autógyártók kezdeményezték. A Volkswagen például saját szakközépiskolát üzemeltet Pozsonyban; itt azok a fiatalok kapnak képzést, akik később a német autógyárban fognak dolgozni. Hasonló projektet indít saját gyára mellett a Jaguar Land Rover is, amely 2018-tól kezdi a gyártást. A brit autómárka értesüléseink szerint a két nyitrai egyetemmel is tárgyal a szorosabb együttműködésről, specializált tanfolyamok indításáról. 

Az oktatásügy nem segíti az autóipart

Bár az országban működő autógyártók már több éve figyelmeztetnek a szakképzett munkaerő hiányára és arra, hogy módosítani kell az oktatásügyi rendszert, előrelépés a téren nem történt. 

A Szlovák Autóipari Szövetség (ZAP) szerint az oktatásügy hátat fordított az autóiparnak, az iskolák képtelenek eleget tenni az ágazat igényeinek. Ezért nem véletlen, hogy az autógyárakban egyre több külföldi alkalmazott van. 

„A munkaerő behozatalát nem tartjuk megoldásnak. Ez legfeljebb csak azoknak segít, akiknek azonnal szükségük van munkaerőre. A hosszú távú megoldások közé tartozik a duális oktatási rendszer bevezetése, valamint a középiskolák és egyetemek oktatási rendszerének módosítása” – állítja Jaroslav Holeček, a ZAP alelnöke. 

Az autóipar már megkezdte az együttműködést az iskolákkal, az úgynevezett duális képzésbe viszont nagyrészt csak középiskolák kapcsolódtak be. Az autóiparnak viszont a ZAP szerint több száz egyetemi végzettségű emberre is szüksége van, ezért a duális képzésbe a főiskolákat is mielőbb be kell kapcsolni. A friss diplomásoknak jelenleg nincsenek gyakorlati tapasztalataik. 

A ZAP a héten jelentette be, hogy Szlovákia ismét világelső lett az ezer lakosra legyártott autók számát illetően. 2016-ban ugyanis a Volkswagen, a Kia és a Peugeot-Citroen szlovákiai gyárai ezer lakosra 191 autót gyártottak, összesen 1 040 000 gépkocsi hagyta el egy év alatt a gyárakat. Az országban több mint 130 ezer embert foglalkoztat az autóipar, összesen, a beszállítóknál dolgozó alkalmazottakkal együtt viszont már 250 000 embernek ad munkát. Az országban nemcsak az autógyártás zárt jó évet, egyre több az autó a háztartásokban is, tavaly összesen 88 ezer új személygépkocsit regisztráltak, ami 13%-kal több, mint egy évvel korábban. 

 

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?