Rács mögé is kerülhetünk egyes „szuvenírek” behozataláért

orrszarvú
Pozsony |

A szlovákiai turisták egy része javíthatatlan, a vámosok így továbbra is rengeteg olyan esettel szembesülnek, amikor a külföldön nyaralók olyan szuvenírokkal felpakolva érkeznek haza, amelyeket tilos kivinni az adott országból. Mire kellene ezzel kapcsolatban odafigyelnünk?

A nyaralásból származó ajándéktárgyak sok utazó számára természetesek, de nem szabad megfeledkezni arról, hogy – különösen az egzotikus tengerparti országokban – a védett növény- és állatfajokból is készíthetnek ajándéktárgyakat. Gyakori, hogy a szlovákiai pénzügyőrök korall-, krokodil- vagy kígyóbőrből készült termékeket vagy hagyományos kínai gyógyszereket találnak az utazók poggyászában. Attól függően, hogy ez minek minősül, a büntetés különböző lehet. 

„A vámszabályok megsértésének a súlyosságától függően akár 3319,39 euróig terjedő pénzbírság is kiszabható. A szabályok súlyos megsértése büntetőjogi felelősségre vonással is büntethető, akár 8 évig terjedő szabadságvesztéssel”

 – figyelmeztet Drahomíra Adamčíková, a központi adó- és vámhivatal szóvivője, aki szerint így mindenkinek megéri odafigyelni arra, mit is csomagol a bőröndjébe.

De hogy egész pontosan mire is kellene odafigyelnünk, arról már a központi adó- és vámhivatal, valamint a földművelésügyi tárca szakemberei számoltak be a szerdai közös sajtótájékoztatójukon. „Az illegális növényimport az elmúlt időszakban ugyan valamelyest visszaesett, azonban továbbra is évente több esetet regisztrálunk. A külföldről hazatérő szlovákiai turisták leggyakrabban a különböző virág-, zöldség- és gyümölcsfajták magjait, hagymáit, dugványait próbálják behozni, például az Egyesült Királyságból, az Amerikai Egyesült Államokból és Ukrajnából” – mondta Zuzana Delaneuville, a központi adó- és vámhivatal ilyen ügyekre szakosodott részlegének a vezetője. Szerinte a behozatali tilalom a kaktuszokra, orchideákra, egyes pálmafajtákra, avokádóra és burgonyára vonatkozik. Delaneuville szerint leggyakrabban egyébként a postai szállítmányokban bukkannak rá a vámosok ilyen tiltott növényekre. 

„Az idei első fél évben a vámosok 72 növényszállítmányt ellenőriztek, amelyek közül 65-öt minősítettek nem megfelelőnek. Tavaly 132 ilyen szállítmány volt, amelyek közül 115-ben volt nem megfelelő áru”

 – tette hozzá a vámhivatal szakértője.

Speciális engedély

Juraj Pénzeš, a földművelésügyi tárca növénytermesztési osztályának az igazgatója arra is felhívta a figyelmet, hogy egyes növényeket csak növényegészségügyi bizonyítvánnyal lehet behozni az EU-ba. „2019-ben az Európai Unió növény-egészségügyi rendeletet adott ki, amely szigorúan tiltja a nem őshonos kártevők és növénybetegségek behurcolását az uniós országokba. A rendelet értelmében egyetlen növény vagy növényi anyag sem léphet be az EU-ba, ha nincs hozzá növényegészségügyi bizonyítvány” – figyelmeztet Pénzeš. A tilalom szerinte az olyan egzotikus növényekre is vonatkozik, mint például az avokádó vagy a datolyaszilva (ismertebb nevén hurmikaki), ugyanakkor a banán, a kókuszdió, az ananász és a datolya kivételnek számít. Pénzeš szerint a különböző fa- vagy nádtermékek vásárlásakor és szállításakor is óvatosnak kell lenni, mivel ezekben is kártevők lapulhatnak.

Védett állatfajok

Azonban természetesen nem csupán a növényekre kell odafigyelni, ugyanilyen fontosak az állati eredetű „szuvenírek” is. A védett állat- és növényfajok illegális kereskedelmét a CITES (Egyezmény a veszélyeztetett vadon élő állat- és növényfajok nemzetközi kereskedelméről) nemzetközi kormányközi egyezmény szabályozza, amelyet azért hoztak létre, hogy a vadon élő növények és állatok egyedeivel folytatott nemzetközi kereskedelem ne veszélyeztesse a fennmaradásukat. Több mint 37 ezer fajra terjed ki a hatósági felügyelet, közel 1100 faj kereskedelme pedig teljes mértékben tilos.

„Afrikában és Ázsiában nem árt például az óvatosság az elefántcsont szobrokat vagy ékszereket árusítókkal szemben. Dél-Amerikában nagyon népszerű szuvenírek az eső hangjára emlékeztető esőpálcikák, amelyek azonban egy védett kaktuszfajból készülnek. Leggyakrabban Peruban, Bolíviában és Chilében árulják őket. Személyenként csak három darabot lehet engedély nélkül behozni. Veszélyeztetett fajok (orrszarvú, kobra, tigris) testrészeit is tartalmazhatnak ugyanakkor a hagyományos kínai gyógyászati termékek” – mondta el Drahomíra Adamčíková. Szerinte arra is ügyelnünk kellene, hogy ha Tunéziából, Egyiptomból, Thaiföldről vagy Törökországból vásárolunk egzotikus termékeket, azokhoz hivatalos kísérő okmányokat, azaz a termékre vonatkozó tanúsítványt mellékeljenek, amelyet a vámhatóságok megkövetelnek. Ha egy nyaraló egy egzotikusabb szuvenírt szeretne hazahozni, a központi adó- és vámhivatal épp ezért azt javasolja, hogy ellen-őrizze, van-e szüksége engedélyre a behozatalhoz. 

(mi, TASR)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?