<p>Az MKP idén csak egy megyeelnök-jelöltet indít a megyei választásokon, aki bevallottan regionális politikai tapasztalatok nélkül vág neki a megmérettetésnek. Biró Ágnessel, a párt Nyitra megyei elnökjelöltjével az egy hónap múlva sorra kerülő választásokról beszélgettünk.</p>
Eddig nem volt tagja a Nyitra megyei önkormányzati testületnek. Milyen tapasztalatai vannak a megyei regionális politikával?
Így igaz, nem voltam tagja a testületnek, nincsenek komolyabb tapasztalataim a megyei politizálással. Inkább állami hivatalok élén álltam.
Nem jelent ez hátrányt?
Nem vagyok ebben egyedül, több olyan képviselő- és elnökjelölt is van, aki a megyei politikával eddig még nem került kapcsolatba. A mostani megyefőnök, Milan Belica is úgy indult neki az első választásoknak (2001-ben – szerk. megj.), hogy nem volt semmilyen önkormányzati tapasztalata.
Miért fogadta el a jelölést? Nem félt, fél attól, hogy egy kellemetlen vereségbe fog belefutni, mert Nyitra megyében inkább erre van kilátás?
Nem ebből a szempontból kellene ezt a dolgot vizsgálnunk. A megyei választásoknak borzasztóan nagy a tétje: a regionális politika és az életminőségünk a megyei politizálásban fog eldőlni. Számarányunkban minden megyében kisebbségben vagyunk, s nem is tudunk azonosulni ezekkel a megyékkel – viszont sok minden ott dől el. Nyitra megyében ezen kívül még két, számunkra negatív húzás történt: minden szlovák párt összefogott, tehát a kiszorítás politikája zajlik, másrészt pedig az Érsekújvári járást két választási körzetre osztották. Ennek egy célja volt, hogy a magyar képviselőket kiszorítsák, ellehetetlenítsék a bejutásukat. Nagyon fontos az, hogy erős MKP-frakció alakuljon, hogy a magyar érdekeket ebben a megyében hitelesen tudjuk felvállalni, megvédeni.
Ha a Híd képviselői is bejutnának a megyei önkormányzati testületbe, együttműködnének velük?
Ha bejutnak, akkor az eddigi koalíciók esnek s új tárgyalások kezdődnek. Mindenkivel tárgyalóasztalhoz kell ülni.
Melyek a választási prioritásai?
Az elmúlt négy évben a déli régiókba igen kevés befektetés áramlott, munkahelyek szűntek meg. Olyan politika folyt, mely eredményeként minden északra összpontosult, Nyitra-központúság alakult ki – ezeket a sarokpontokat kellene kibillenteni. Meg kell teremteni a vidék és a város egyensúlyát, esélyt kell adni a vidéknek a felzárkózásra. A prioritásaim között előkelő szerepet kap a szlovákok és magyarok közötti feszültség csökkentése a megyén belül, véget kell vetni a megosztó politizálásnak. Ennek az irracionális, etnikai alapú politizálásnak egyik markáns példája, hogy amikor a megyei képviselők óriási pénzösszegről mondanak le csak azért, mert egy határon átnyúló szerződést kellene támogatni – itt az esztergomi kórház esetére gondolok. Inkább lemondanak a pénzről, csak azért, mert magyar ügynek vélik.
Megválasztása esetén megyeelnökként konkrétan mivel szeretne hozzájárulni a szlovák–magyar kapcsolatok javulásához?
Minden esetre úgy politizálnék, hogy a fent említett esetekhez hasonlókra ne kerüljön sor. A jelenlegi megyeelnököt köti az, hogy az egyik kormánykoalíciós párt tagja, az ő kapcsolatai kötik ahhoz, hogy ilyen szerződéseket ne támogasson. Olyan projekteket fogadnak el, melyek az északi régiót erősítik.
Tehát a déli járások erősítésével szeretne hozzájárulni a kapcsolatok javításához?
Bizonyos problémák megoldását a megyének kell szorgalmaznia. A déli részen nagyon sok munkahely szűnik meg, sokan emiatt ingáznak – a buszjáratok részben megyei hatáskörbe tartoznak, 2013-tól ez már a vasútra is érvényes lesz. A vonalak bővítése is szóba kerülhet. Többet kell tenni a déli régióban élő emberekért. Magyarországon az egyes kisebbségeknek regionális művelődési és kulturális központjai vannak, nálunk ilyenek nem léteznek. Szorgalmaznunk kellene kisebbségi művelődési központok létrehozását – ez kimondottan a megye kompetenciája.
Lenne erre elég forrás?
Meg kell találni, ugyanis nagyon fontos a kisebbség kultúrájának támogatása. Annak idején a kulturális minisztérium is latolgatta ezt a lehetőséget. Nyitra vagy Nagyszombat megyében lehetne egy ilyen magyar központ, a többi megyében más kisebbségeknek is.
Mivel szeretné megszólítani a szlovák választókat?
Ebben a kiszorítósdi történetben, ami az utóbbi időben folyt, meg vannak büntetve a déli régiókban élő szlovákok is. Hiszen ha nem épül út, vagy megszűnik a kórház, az őket ugyanúgy érinti, mint a járásban élő magyarokat. Nagyon jónak találom azt a megyei programot, melyet munkatársaim dolgoztak ki – minden területtel foglalkozunk. A régiófejlesztés, az utak kérdése érinti a szlovákokat is. Tudatosítanunk kell, hogy ha munkahelyet teremtünk, az minden ott lakó emberen segít. Úgy gondolom, hogy ezzel megszólíthatók a szlovák választók is.
A déli járások szlovák választói 2001-ben és 2005-ben sem támogatták az MKP-jelöltjét, pedig akkor is evidens volt, hogy ha úgymond Nyitra-centrikus szlovák vezetés jön létre, akkor elhanyagolják a déli régiókat.
Ezt a kérdést nem nekem kellene feltenni, de mindent meg kell tenni azért, hogy ezt tudatosítsák. Ha ez sikerül, akkor sikerül a második lépés is: a művileg kialakított feszültség csökkentése. Annyi bűnünk mondjuk biztosan van ebben, hogy 2001-ben Nyitra megyében túlnyertük magunkat. Egyrészt nem is tudták az akkori képviselők, hogy miről szól a megyei politika, másrészt pedig a hatalom megszerzését nem jól értelmezték. Ebben biztos, hogy egy picit túllőttek a célon.
Túl sokat nyúltak le?
Azt nem tudom, hogy túl sokat nyúltak-e le, mert ennek más értelmezése van…
…túl mohón habzsolták a hatalmat?
Biztos, hogy kicsit megszédültek tőle, de az sem jó, ami most történik. A feszültség növelésére senkinek sincs szüksége – az önkormányzatiságnak arról kellene szólnia, hogy az emberek érdekében dolgozunk.
Tudna mondani három–négy konkrét dolgot, melyeket megválasztása esetén mindenképp meg szeretne valósítani, és ami költségvetési szempontból reálisan teljesíthető is?
A kulturális központok ügyét már említettem. Szorgalmazni szeretném, hogy az uniós pénzeket hívjuk le, a határon átnyúló projekteket valósítsuk meg. Ami még egy picit segíthetne az egész térségen, és összefügg az uniós forrásokkal is, az a turizmus. Nagyon sok lehetőség van, számos gyógyfürdővel rendelkezik a térség, kiváló boraink vannak. Emellett szeretném elősegíteni az Ipoly-hidak megépítését is.
Privatizálná a megyei fenntartású kórházakat?
Ez attól függ, milyen privatizációs projekteket nyújtanának be. Ha ez az egészségügyi szolgáltatás színvonalának emeléséhez járulna hozzá, akkor tudnám támogatni.
Mely megyei fenntartású utak szorulnak fejlesztésre?
Az igazán fontosak a távolsági utak – ezek eddig elkerülték a megye területét. Nem megyei hatáskörbe tartoznak, de megépítésük a megye fejlődése szempontjából borzasztóan fontos. Fontosak a kerülőutak, ezek már a megyéhez tartoznak – például a vágsellyei régióban épülne egy, mely elkerülné a várost. Az alacsonyabb rendű utakat pedig egyenletesen kellene fejleszteni.
Milyen választási eredménynyel lenne elégedett?
A részvétel az előrejelzések alapján nem lesz magas. Ha bejutnék a második körbe, az nagyon nagy eredmény lenne. Elégedettek lennénk, ha meg tudnánk tartani azt a 16 képviselői helyet, amivel most rendelkezünk Nyitra megyében.
A második körbe az MKP megyeelnök-jelöltjei 8 és 4 éve is bejutottak. Ott milyen eredménnyel lenne elégedett?
Ha a szlovák választókat nem sikerül megnyerni, akkor nem hiszem, hogy a második körnél tovább jutnék. A mostani megyeelnököt támogatja az össze releváns szlovák párt, a megye nemzetiségi összetétele is adott. Ezt a kört a szlovák választók megnyerése nélkül nem lehet áttörni. Ehhez egy kicsit más társadalmi tudat kellene. Tartok tőle, hogy az Egyesült Államoknak hamarabb lesz magyar elnöke, mint Nyitra megyének.
Kár, hogy George Patakinak nem jött össze annak idején a jelöltség…
Vagy a másik: nézzem rám, én nő vagyok. Ebben az értelemben is egy érdekes kihívás a választás. Finnországban, sőt Indiában – habár ott kicsit más alapon – voltak nők a legmagasabb pozíciókban, királynők is vannak. Kitűnő választási eredményt ért el Radičová is, de végig ott volt a tudat alatt, hogy nő. Ez is egy külön téma a mi térségünkben.
Több megyeelnök-jelölt parlamenti képviselő is jelezte, ha megválasztják, lemond parlamenti mandátumáról. Ön is ezt tenné?
Ha sikeres lennék, akkor megfontolnám. Két széken ülni egyszerre nagyon komoly kihívás. A parlamenti munkát is csak az tudja igazán jól csinálni, aki csak ezzel foglakozik. Aki két-három funkcióban van, az egyszerre nem lehet mindenhol.
(Somogyi Tibor felvételei)
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.