Pilsen mától a sör és a kultúra fővárosa

<p>Idén nem csak a sörturistáknak érdemes Pilsenbe utazniuk: 2015-ben a belgiumi Mons mellett a délnyugat-csehországi város Európa kulturális fővárosa. A visszaszámlálás elkezdődött: tegnap délután lezajlottak az első rendezvények, ma lesz az ünnepélyes megnyitó, vasárnap folytatódnak a nyitóprogramok. Amit pedig egészen év végéig kínálnak, az a rendszerváltás utáni Csehország legnagyobb kulturális programsorozata.</p>

ÖSSZEFOGLALÓ

A mai nyitóünnepség főrendezője Petr Forman, Milos Forman Oscar-díjas filmrendező fia. A nyitóprogramban mintegy 150 hazai és külföldi művész lép fel, és egyebek mellett megszólalnak a helyi katedrális új harangjai is. Az esti órákban a városközpontban nagyszabású fényjátékokat rendeznek.

Mindazok, akik nem jutnak be a történelmi főtérre, a rendezvényeket – például David Dimitri svájci kötéltáncos különleges produkcióját – óriásképernyőkön is követni tudják. A rendezők a megnyitóra öt ilyen nagy képernyőt helyeznek el a város terein és parkjaiban. Az ünnepi hétvégére több tízezer látogatót várnak a városba.

Az EKF keretében év végéig Pilsenben több mint 600 rendezvényre kerül sor. „A tervek szerint minden nap két egymástól eltérő zsánerű rendezvény lesz – cirkusz, kiállítás, színház, zene, tánc és sok minden más” – ismertette az elképzeléseket Jiří Sulženko programigazgató. Jiří Suchánek projektigazgató szerint a Plzeň 2015 költségvetése mintegy 430 millió cseh korona. Ehhez a város 220 millióval, a cseh kulturális tárca pedig százmillióval járult hozzá, míg a régió 45 milliót adott.

Ahogy az lenni szokott, az Európa kulturális fővárosa cím elnyerése számos jelentős beruházást generált a cseh városban. Ezek egy része arra irányult, hogy a város elhanyagolt vagy eddig más küldetésű tereit is megnyissa a kultúra előtt. Az egyik nagyszabású projekt a Světovar sörgyár romos épületét alakította volna át többfunkciós kulturális térré – a város azonban 2014-ben leállította a beruházást. A legutóbbi információk szerint, ha nem is az eredetileg vizionált terjedelemben, de folytatódik a „kultúrfabrik” kialakítása.

Van persze, ami időre, annak rendje s módja szerint elkészült. Új, modern színházat kapott például Pilsen, amelyet már tavaly birtokba vehettek a művészek és a nézők. Nagyszínpad 500 férőhelyes nézőtérrel, 150 nézőt befogadni képes stúdió várja a közönséget a „buborékos” épületben, amely a Pilseni Filharmonikusok koncertjeinek is otthont ad. Szintén tavaly nyílt meg a Techmania Science Center fő kiállítócsarnoka – az új intézmény speciális köztes állomás egy tudományos élménypark és egy informális oktatási intézmény között. A központ interaktív élményként a tudomány és a technika legkülönfélébb területeit teszi hozzáférhetővé a látogatók különböző korcsoportjai számára, egyebek mellett itt kapott helyet a régió egyetlen 3D-s planetáriuma.

A pilseni kulturális évad kínálatában számos kiemelt, fontos program szerepel, ezek egy része a város híres-neves szülötteihez kapcsolódik.

Nagyszabású kiállítás mutatja be például Jiří Trnka (1912– 1969) világhírű cseh képzőművész és bábfilmes alkotásait és életét. Január 17. és május 10. között animációi, bábjai mellett szobrai, festményei, illusztrációi is láthatók lesznek a Pilseni Városi Galériában. A Jiří Trnka műtermében című tárlathoz februártól a Nyugat-csehországi Múzeumban egy különleges projekt kapcsolódik: hat interaktívan berendezett helyiségben hat mesevilágba léphet be a látogató, valamennyit a híres Trnka-figurák népesítik be.

Pilsen szülötte a kalandos sorsú Gottfried Lindauer (1839– 1926) is, aki új-zélandi festőként a maorikról festett portréinak köszönhetőem vált világszerte ismertté. Munkásságát az új-zélandi nemzeti kulturális örökség részét képező 44 portréján keresztül mutatja be májusban a Nyugat-csehországi Galéria, amely az Aucklandból érkező anyag mellé Lindauer Csehországban fellelhető, egyebek mellett a pilseni polgárokról festett képeit is előveszi. A különleges kiállításnak is lesz kísérőrendezvénye: mivel az éves pogramsorozat egyik mottója a „Tranzit és kisebbségek”, a szervezők nyolc kortárs képzőművészt kértek fel, hogy – mintegy Lindauer munkássága előtt tisztelegve – készítsenek egy tárlatot, amely a Pilsenben ma élő kisebbségek arcát mutatja meg.

A Nyugat-csehországi Egyetem Formatervezési és Művészeti Kara Ladislav Sutnar (1897–1976) nevét viseli. A cseh-amerikai alkotóművész az avantgárd képzőművészet, a grafikai dizájn, a tipográfia nemzetközi hírű mestere volt, akinek munkássága a vizuális kommunikáció és a formatervezés számtalan területére hatással volt. Pályaívét nagyszabású, több elemből álló kiállítási ciklus mutatja be, mely a közösségi terek felé is terjeszkedik. (kokes, as)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?