A magyarországi kirándulás során is szükségünk lehet készpénzre, mielőtt azonban eldöntenénk, hogy hol is szerezzük be a forintot, megéri számolni.
Pénzváltás és fizetés Magyarországon: mi lesz idén nyáron a legjobb megoldás?
A nyári utazási szezon közeledtével a többségünk alig várja a jól megérdemelt pihenést, a szlovákiai magyarok számára pedig még mindig Magyarország az egyik legkedveltebb célpont, legyen az egy balatoni nyaralás, városnéző túra Budapesten vagy kirándulás a Mátrában. Mire kellene azonban odafigyelnünk, ha Magyarországon fizetünk?
Az aktív kikapcsolódás megtervezése, habár izgalmas kihívás, nem csupán a korlátlan kikapcsolódásról szól. Nem kérdés, hogy a mai bizonytalan gazdasági helyzetben a pénzügyi tudatosság fontos szerepet játszik a nyaralás során. Ha pedig egy olyan országba utazunk – például Magyarországra –, amely nem tartozik az eurózónába, gondoskodnunk kell a helyi valuta beszerzéséről is. A legjobb, ha a helyszínen jutunk hozzá az adott ország pénzneméhez, amire számos módszer létezik.
Rejtett költségek
A legjobb, ha a célállomáson szerezzük be a helyi valutát. Így elkerülhetjük a szlovákiai pénzváltók gyakran magasabb díjait és kedvezőtlenebb árfolyamait. A legkényelmesebb megoldásnak az tűnhet, ha forint alapú bankkártyával fizetünk a terminálnál, amely levonja az euró – vagy egyéb deviza – ellenértékét. Azonban a bank, a kártyakibocsátó és a kereskedő is felszámíthat külön díjakat, és a háttérben akár többszöri átváltás is történhet, amiről gyakran sejtelmünk sincs.
A legkedvezőbb árfolyam
Ha a legjobb árfolyamot szeretnénk megtalálni a pénzváltáshoz, két megközelítés közül választhatunk. Egyrészt gondolhatunk az időzítésre. Ekkor a célunk, hogy rájöjjünk, mikor érdemes pénzt váltani. Megközelíthetjük a pénzváltás kérdését azonban az aktuálisan legjobb árfolyam megkeresése alapján is. Ilyenkor arra keressük a választ, ki kínálja a legkedvezőbb árfolyamot az adott pillanatban.
Az első megközelítés, azaz az időzítés, spekulációnak számít, amelynél jóslat alapján szeretnénk megállapítani a forint árfolyamának a változását. Ezért a következőkben inkább azt vizsgáljuk meg, hogy egy adott pillanatban milyen lehetőségeink adódnak a pénzváltásra, és a különböző megoldások kapcsán milyen költségekkel kell számolni – függetlenül a forint árfolyamától.
Készpénz átváltása
Sokszor adódik a helyzet, hogy készpénzre van szükségünk a külföldi tartózkodásunk alatt. Ilyenkor a pénzváltó igénybevétele kézenfekvő megoldás lehet. A pénzváltóknál készpénzben kell fizetni, és cserébe készpénzt, azaz valutát kapunk. Már itt felmerül egy költségtényező: a készpénzfelvételi díj.
A külföldi készpénzfelvétel általában a bankoknál a legdrágább megoldás. Amennyiben viszünk magunkkal készpénzt, úgy sokat spórolhatunk. Nagy általánosságban elmondható, hogy a nemzetközi kártyákra alkalmazott díjak 1–10 százalék között mozognak, a tranzakció összegétől függően. A legmagasabb díjakat a magántulajdonban lévő ATM-ek, például az EuroNet ATM-ek számítják fel, amelyeknél a dinamikus valutaátváltás (DCC) költségei is magasabbak lehetnek. A helyi bankok ATM-jei, pl. az OTP vagy az Erste Bank általában alacsonyabb díjakat számítanak fel, melyek 1–3 százalék között mozognak. Fontos elkerülni a dinamikus valutaátváltást, és a helyi pénznemben, azaz forintban kérni a tranzakciót, mivel a DCC (dinamikus valutakonverzió) gyakran magasabb költségekkel jár.
A készpénz megszerzése után számolnunk kell a pénzváltók díjaival is. A pénzváltók saját vételi és eladási árfolyamot alkalmaznak. Ma már több weboldal is követi és összegzi, hogy éppen mely pénzváltónál a legkedvezőbb az árfolyam, és hol a legjobb a valutaváltás. Hasznos tanács, hogy érdemes elkerülni a repülőtereken, a taxiállomásokon és a turisztikai látványosságok közelében lévő pénzváltókat, mivel ezek általában drágábbak.
Bankkártyás fizetés
Mivel a Szlovákiában kibocsátott bankkártyák nagy része a világon mindenhol elismert Visa és Mastercard, ezért külföldön is egyszerűen fizethetünk velük POS-terminálokon keresztül. Ehhez nincs szükség külön forint alapú számlára sem – euró alapú kártyával is fizethetünk. De ki végzi az átváltást ilyenkor, és milyen árfolyamon, milyen díjakkal számolhatunk?
Külföldi bankkártyás fizetéskor az átváltást általában a kártyakibocsátó végzi, tehát a Visa vagy a Mastercard. Ezek a társaságok határozzák meg az átváltási árfolyamot, amely általában 1–2 százalékkal haladja meg a középárfolyamot. Az átváltási költségek szempontjából nemcsak a kártyakibocsátó, hanem a számla-vezető bankunk is fontos szereplő. A bankunk dönthet úgy, hogy elfogadja a Visa vagy Mastercard által meghatározott árfolyamot, de az is lehet, hogy a saját devizaeladási árfolyamát alkalmazza. Ezenfelül további díjakat is felszámíthat, például hálózati használati díjakat, ami tovább növelheti a fizetés végleges költségét.
Revolut és Wise
A hagyományos banki megoldások mellett egyre többen fordulnak online pénzügyi szolgáltatókhoz, mint például a Revolut és a Wise. Ezek a fintech-alkalmazások olyan kedvező devizaátváltási árfolyamokat kínálnak, amelyekkel a hagyományos bankok nehezen veszik fel a versenyt. Másik jelentős előnyük, hogy nincsenek rejtett költségek: a konverzió előtt pontosan láthatjuk, mennyibe kerül az átváltás, ellentétben a bankokkal.
Jelenleg mindkét szolgáltatás ingyenes készpénzfelvételt kínál szinte bármelyik ATM-ből havi 75–85 ezer forint körüli összegig. Emellett megközelítőleg 350 ezer forintig díjmentesen tudunk devizát váltani a segítségükkel. Az összegen túl nagyjából félszázalékos felárat kell fizetni. A külföldi bankkártyás fizetéskor a legversenyképesebb devizaátváltási árfolyamokat így a fintech-megoldások kínálják.
SZABADKAI LIZA
A szerző a Creditline.hu munkatársa
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.