Óriási pofont kapott az MSZP

<p>Budapest. Az ellenzéki erőviszonyok átrendeződését jelzik az EP-választás magyarországi eredményei. A Fidesz a várakozásoknak megfelelően ismét hengerelt.</p>

ÖSSZEFOGLALÓ

A kormányzó párt 51,49%-os eredménye 12 képviselői helyet ér, vagyis a 21 magyarországi mandátum több mint felét ők kapják. Az elmúlt időszakhoz képest egyébként vesztettek két helyet. Folytathatja többek között Deutsch Tamás és Szájer József, valamint Tőkés László is, aki öt éve még a romániai RMDSZ színeiben került be az EP-be. Bocskor Andrea és Deli Andor, a Fidesz kárpátaljai és vajdasági jelöltjei szintén bejutottak, a szlovákiai Gubík László nem, bár neki nem is volt befutó helye.

Mesterházynak vége

Az MSZP az áprilisi országgyűlési választás után egy újabb nagy pofonba szaladt bele: 10,92 százalékos eredményükkel már csak a harmadik legerősebb pártnak számítanak, a Jobbik ugyanis 14,68 százalékos eredményével a Fidesz után a második. A Jobbik csak a helyezésének örülhet, ugyanis 2009-hez képest mind abszolút számokban, mind százalékosan sok szavazatot vesztett.

Vonáék három képviselőt küldhetnek Brüsszelbe, köztük az oroszoknak való kémkedéssel vádolt Kovács Bélát. Az MSZP Budapesten ráadásul csak negyedik lett, a Fideszen kívül a DK és az Együtt–PM is megelőzte őket. Mesterházy Attila és a pártvezetés felajánlotta a lemondását az MSZP kudarca miatt – sorsáról szombaton dönt a párt. Brüsszelbe Szanyi Tibort és Ujhelyi Istvánt küldhetik. Ez volt az MSZP legrosszabb eredménye az 1990-es országgyűlési választás óta.

A szocialisták a harmadik helyről is majdnem lecsúsztak: Gyurcsány Ferenc pártja, a Demokratikus Koalíció ugyanis 9,76 százalékos eredményével fennállása eddigi legnagyobb sikerét könyvelhette el a a hétvégén. Az EP-be két képviselőt küldhetnek, és bár Gyurcsány lett közülük az egyik, átadja a helyét Niedermüller Péternek, és marad az Országgyűlés képviselője. Befejeződött a DK alapítása, jegyezte meg Gyurcsány, majd hozzátette: fő ellenségük nem az MSZP, hanem a Fidesz.

LMP: 5,01%

Nem panaszkodhatnak a baloldali liberális kispártok sem: a Bajnai Gordon vezette Együtt-PM 7,22 százalékot szerzett, így egy képviselőjük ülhet az EP-be. A listát Bajnai vezette, ő viszont már a választások előtt jelezte, hogy nem kíván az Európai Parlament képviselője lenni, így helyét a soron következő jelöltnek adja át, aki ez esetben Jávor Benedek. Bajnai egyébként az áprilisi választásokon az országgyűlési képviselői helyét is átadta egy párttársának.

Az LMP az áprilisi választásokon épp hogy csak becsúszott az Országgyűlésbe, a hétvégén pedig 5,01 százalékkal csípett meg egy brüsszeli mandátumot. Ha 295 szavazattal kevesebbet kapnak, már nem jutnak be. Most összesen 27,9%-ot értek el a baloldali pártok, április 6-án 25,67%-ot kaptak a parlamenti választáson, azaz külön-külön indulva egy kicsivel erősebbek lettek. A részvétel 28,2 százalékos volt – soha ilyen kevesen nem szavaztak magyarországi országos választáson a rendszerváltás óta. (vps)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?