<p>A 35 évnél fiatalabbaknak nyújtott, államilag dotált jelzáloghitelek folyósításának alapfeltételeit ugyan az erről szóló törvényben szabták meg, az egyes pénzintézetek között azonban több olyan különbség is van, amelyek miatt a fiataloknak megéri alaposan szétnézni a piacon, mielőtt elköteleznék magukat valamely bank mellett.</p>
Olcsóbb kölcsön a fiataloknak
Az államilag támogatott jelzáloghitelt a bankok 2007 óta nyújtják a 35 évnél fiatalabb korosztálynak. Az állam az ügyfél által fizetett kamatból a hiteltérítés első öt évében 2 százalékpontot vállal magára, a bankok pedig további egy százalékponttal csökkentik a kamatot. Ennek köszönhetően az egy évre fixált kamatozású hitelhez a fiatal igénylők akár már 1%-os kamattal is hozzájuthatnak. Az 5 éves lekötés esetén az alsó határ 1,5%, míg a felső 5% alatt mozog. Hátránya, hogy a kamattámogatás csak a hiteltérítés első öt évére szól. Hogy milyen az átlagos éves kamatszint, arról a bankok nem szívesen nyilatkoznak. A Trend gazdasági hetilap felmérése szerint azonban az Általános Hitelbank (VÚB) és az OTP esetében ez 2% körül mozog, a Tatra bankánál 1,2, az UniCreditnél pedig 3,7%. A törvény a hitel elnyeréséhez szükséges korhatárt ugyan 35 évben szabta meg, az egyes pénzintézetek ezt azonban különféleképpen magyarázzák. A ČSOB vagy a Tatra banka lehetővé teszi, hogy a kérelmet a 35. születésnapunkon is benyújthassuk hozzá, a Szlovák Takarékpénztárnál és az UniCredit Banknál ezt legkésőbb egy nappal a 35. születésnapunk előtt tehetjük meg. Mindez azonban nem sokakat érint, hiszen a bankok szerint a hiteligénylők átlagéletkora 28-29 év között mozog.
A korhatáron kívül azonban nem mindegy az sem, hogy mennyit keresnek a hitel iránt érdeklődő fiatalok. A bevételi plafon az államilag támogatott jelzáloghitelek esetében az előző negyedév átlagbérének az 1,3-szorosa. Ha a fiatal házasok közösen igénylik a hitelt, kettejük bevételeit együttesen bírálják el, ez esetben a felső határ az átlagbér 2,6-szorosa. A bevételi határ negyedévente változik, ez az idei év végégig 1015,30 euró. A jövedelem igazolásakor nem a mostani a lényeges, hanem az előző naptári év átlaga számít. A bankok figyelembe veszik azt is, hogy a hitel igénylésének időpontjában az ügyfél milyen bevételekkel rendelkezik, vagyis, hogy képes lesz-e visszafizetni a hitelt.
A hiteligénylőknek a munkáltató által kiadott igazolással kell alátámasztaniuk, hogy megfelelnek az elvárásoknak. Vállalkozók esetében az adóbevallás a mérvadó. Ez utóbbit azonban a bankok nem azonos kritériumok alapján bírálják el. Többségük az adóalapot veszi alapul, amely a kiadásokkal csökkentett bevételeknek felel meg. Az UniCredit és a Dexia a bruttó bevételeket figyeli. Eszerint azok a fiatal vállalkozók, akik a bankok többségében megfelelnek az elvárásoknak, a két utóbbiban nem biztos, hogy sikerrel járnak.
Az államilag támogatott hitel legfeljebb 49 790,88 euró lehet, a kölcsön azonban nem haladhatja meg a zálogba helyezett ingatlan értékének a 70%-át. A fennmaradó részre a fiatalok klasszikus jelzáloghitelt vehetnek fel, ennek az esetében azonban már piaci kamatokkal kell számolniuk. A támogatott hitelek esetében az egyes bankok között jelentős eltérések mutatkoznak az igényelt összeg nagyságát illetően. Míg az UniCredithez fordulók átlagosan 35 ezret, a VÚB-nál sikert próbálók 47 ezer eurót igényelnek. (mi, T, SITA)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.