A V4-es országokhoz képest hajlamosabbak vagyunk eladósodni, de még mindig konzervatívabbak, mint a nyugat- és észak-európai országok lakói. Ezt az Intrum cég 2024-es európai fogyasztói fizetési jelentése mutatja, amely 20 európai országban, 20 ezer válaszadó megkérdezésével készült 2023 júliusa és augusztusa között.
Egyre több rövid távú hitelt vettek fel a szlovákiaiak
![.](/sites/default/files/styles/image_16_10_w400/public/lead_image/2025-02/3_3.jpg.webp?itok=x7rGEm3g)
„Európai szinten a szlovák fogyasztók magasabb eladósodottsági szintet mutatnak, ugyanakkor igyekeznek időben teljesíteni kötelezettségeiket. A jelentősen megnövekedett hitelkártya-használat mellett egyre nagyobb az érdeklődés a modern finanszírozási formák iránt" – mondta a cég szlovákiai ügyvezetője, Martin Musil.
A felmérésből kiderült, hogy a válaszadók 38 százaléka nem rendelkezik fedezetlen hitelekkel, ami az EU átlagánál (46%) alacsonyabb. A többiek különböző mértékben törlesztik adósságukat, a legnagyobb csoport, 24 százalék, havi szinten 11-20 százalékot törleszt. Szlovákia ezen a listán a 15. helyen áll a 20 vizsgált ország közül, míg Lengyelországban 62 százalék, Magyarországon és Olaszországban 61 százalék a fedezetlen hitelekkel nem rendelkező személyek aránya. A legalacsonyabb arányt Ausztria és Svájc mutatják, mindkettő 26 százalékkal – írja Trend magazin.
2023-ban a szlovákiai lakosok csupán 12 százaléka gondolta úgy, hogy további hitelt vesz fel a mindennapi kiadások fedezésére, ami az európai átlag alatt volt, és 18 százalékot tett ki.
Tavaly azonban a szlovákiai lakosok egyre többet és gyakrabban kezdtek kölcsönhöz folyamodni a számláik rendezésére, főként hitelkártyákat és rövid távú kölcsönöket vettek igénybe. Azoknak az embereknek az aránya, akik soha nem kölcsönöztek pénzt a számlák kifizetésére, a 2019-2023 közötti átlagos 77 százalékról 59 százalékra csökkent tavaly. A 24 százalékos csökkenés jelentős, és Szlovákia ezzel az eredménnyel az EU átlagánál (63 százalék) alacsonyabb eredményt ért el.
Jelenleg Szlovákia a 20 ország közül a 7. helyen áll abban a rangsorban, amely azt mutatja, hol veszik fel a legtöbben a pénzt számlák rendezésére. A legnagyobb mértékben eladósodott országok között szerepel Ausztria 36 százalékkal és Svájc 33 százalékkal. Ezzel szemben a legkevesebb kölcsönt Magyarországon veszik fel, ahol a válaszadók 83 százaléka azt mondta, hogy soha nem kérnek rá kölcsönt – közölte a Trend magazin.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.