Olasz ügyészség: figyelmeztettük Pozsonyt a ´Ndrangheta szlovákiai tevékenységére

razzia
Pozsony |

Néhány hete az olasz rendőrség figyelmeztette a szlovák hatóságokat egy calabriai csoport gyanús tevékenységére Szlovákiában – tájékoztatott tegnap több olasz napilap. 
 

Azokra a személyekre hívták fel a figyelmet, akiket a héten Ján Kuciak újságíró és barátnője, Martina Kušnírová meggyilkolása kapcsán tartóztattak le. Hétfőn dönthetnek a nemzetközi nyomozócsoport összeállításáról. 

A kivégzett oknyomozó újságíró hozzátartozóinak jogi képviseletét tegnap Daniel Lipšic volt parlamenti képviselő vállalta, a nyomozati aktát egyelőre nem volt lehetősége áttanulmányozni. „Meggyőződésem, hogy még mindig léteznek olyan személyek, akár a Nemzeti Bűnüldözési Ügynökségben, akár a speciális ügyészségen, akiknek őszinte érdekük mielőbb kivizsgálni ezt a gyilkosságot” – mondta Lipšic. Meggyőződése, hogy ha az esettel nemzetközi nyomozócsoport foglalkozna, az emberek még jobban bíznának az eljárásban. „Helyénvaló, hogy a rendőrség minden lehetséges forgatókönyvet vizsgál, kérdés csupán az, hogy ha az olasz szálról már hétfőn megjelentek információk, volt-e egyáltalán értelme a csütörtöki razziának” – vetette föl Lipšic a keletszlovákiai letartóztatásokkal kapcsolatban. 

Külföldi segítség 

Az országban már most is segítik a szlovák hatóságok munkáját külföldi szakértők. Nem nyomozók vagy ügyészek, hanem olyan bűnügyi szakértők, akik különböző bizonyítékok kiértékelésében, elemzésében segítenek a rendőröknek. A szlovák jogszabályok tiltják, hogy az országban elkövetett bűncselekmények ügyében például az amerikai FBI vagy az angol Scotland Yard nyomozzon; a tilalom viszont nem vonatkozik a nemzetközi nyomozócsoportokra. A nemzetközi csoport összeállítását a felügyelő ügyésznek vagy a nyomozónak kellene kérvényeznie, létrehozását az igazságügyi miniszter hagyná jóvá, a megalakításáról szóló egyezményt a főügyészségen kellene aláírni. Rendszerint olyankor kérik ilyen csoport összeállítását, amikor a nyomozáshoz számos információra van szükség a külföldi hatóságoktól. A Denník N napilap információi szerint a felügyelő ügyész hétfőn mutatja be a Főügyészségen az eddigi vizsgálat eredményét, s elárulja, hogy szüksége van-e a nemzetközi nyomozócsoportra, vagy sem. 
Tegnap este az Európai Parlament (EP) közölte, nyolctagú csoportot küld Szlovákiába a Kuciak-gyilkosság kapcsán. A csoport az EP pénzügyi és emberi jogi bizottságának tagjaiból áll össze. 

Volt figyelmeztetés 

Franco Roberti volt olasz ügyész az olaszországi közszolgálati rádiónak tegnap elárulta, hogy korábban felhívták a szlovák hatóságok figyelmét az olasz maffiára. „Küldtünk a pozsonyi hatóságoknak figyelmeztetést, sajnos, nem vették figyelembe” – mondta Roberti. Az alvilág tevékenységével foglalkozó olasz ügyészség hivatalosan is figyelmeztette az európai rendőrségek ernyőszervezetét, az Europolt és a szlovák rendőrséget, hogy figyeljék a héten letartóztatott olasz csoport tagjainak tevékenységét. 
Péntek estig annyit sikerült kideríteni Andrea Predajňovától, a szlovák Főügyészség szóvivőjétől, hogy Jaromír Čižnár főügyésznek nincsenek információi erről a figyelmeztetésről, ám megvizsgálja, hogy ha megkapták a hatóságok, mennyit foglalkoztak vele.

Gašpar cáfol

Tibor Gašpar országos rendőrfőkapitány péntek este a Facebookon cáfolta meg az olasz ügyész állításait. Elmondása szerint semmiféle figyelmeztetést nem kaptak, sőt, eddig épp a szlovák rendőrség volt az, amely segítségért fordult az olasz hatóságokhoz a maffiához köthető vállalkozók utáni nyomozásban, de az olaszok lassan és nehézkesen reagáltak kéréseikre.

Nagyot hibáztak 

Nicola Gratteri maffiaellenes olasz államügyész szerint nem meglepő, hogy a 'Ndrangheta bűnszervezet megvetette a lábát Szlovákiában. Gratteri az olasz sajtóban hangsúlyozta, hogy a dél-olaszországi szervezett bűnözés már legalább húsz éve jelen van Európa keleti államaiban, ahol befekteti és tisztára mossa az elsősorban drogkereskedelemből származó bevételeit. Meglepetés az ügyész szerint Kuciak és barátnője – Olaszországban is nagy visszhangot kiváltó – meggyilkolása, mivel ezzel a bűnszervezet túlságosan is felhívta magára a figyelmet. „A 'Ndrangheta Duisburg óta nem hibázott ekkorát” – mondta az ügyész arra a németországi városra utalva, amelynek egyik olasz pizzériájában 2007-ben délolasz klánok tagjai számoltak le egymással, a vérengzésnek hat áldozata volt. 

Gratteri egyébként évtizedek óta a 'Ndrangheta területének számító, dél-olaszországi Calabria maffiaellenes ügyészségét vezeti, és ezért védelem alatt is él. Ahogyan Roberto Saviano olasz újságíró, író is, mióta 2006-ban megjelent a nápolyi camorra bűnszervezetéről írt, Gomorra című könyve. Kuciak meggyilkolása kapcsán tegnap Saviano is nyilatkozott a La Repubblica című napilapnak, s hangsúlyozta, hogy a 'Ndrangheta most először ölt meg újságírót. 

A szlovákiai gyilkosság nem illik a dél-olaszországi bűnszervezet „hagyományos” megfélemlítési módszereihez, ezért az olasz újságíró nem zárta ki, hogy az olasz klánok csak megrendelték Kuciak elhallgattatását, de a gyilkosságot kelet-európai bérgyilkosok hajtották végre. 

Olaszországban egyébként a második világháború óta 28 újságírót öltek meg bűnszervezetek, a legtöbbet a hírhedt szicíliai maffia. Jelenleg 15 olasz újságíró él a hatóságok védelme alatt. 
 

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?