Az egész országban több tízezer ember vonult utcára ma délután, hogy megemlékezzenek a múlt héten meggyilkolt Ján Kuciak oknyomozó újságíróról és jegyeséről, Martina Kušnírováról. Világszerte is megemlékezések zajlottak, Párizstól Pekingig.
Az önálló Szlovákia történetének egyik legnagyobb megmozdulása zajlott ma. Az ország több tucatnyi városában vonultak utcára az emberek, hogy megemlékezzenek a két meggyilkolt fiatalról és kiálljanak a sajtószabadság és a demokratikus értékek mellett. Pozsonyban a szervezők szerint a húszezret is meghaladhatta a résztvevők száma. A menet a Hviezdoslav térről vonult a Szabadság térre, élén vezető szlovák lapok újságíróival és egy Támadás az újságírók ellen = támadás mindannyiunk ellen feliratú transzparenssel. A megmozduláson beszédet mondott Balog Beáta, a Sme főszerkesztője, Soltész Árpád publicista, de Andrej Kiska köztársasági elnök és Christophe Deloire, a Riporterek Határok Nélkül nevű nemzetközi érdekvédelmi szervezet vezetője is. A menetet olyan fiatalok szervezték, akik egyidősek voltak az áldozatokkal.
Megemlékezéseket tartottak a dél-szlovákiai városokban is, Komáromban, Léván, Kassán, Nagykaposon is kivonultak az utcára, és mécseseket gyújtottak a meggyilkolt újságíró és jegyese emlékére.
Prágában néhány százan, Brünnben körülbelül ezren jelentek meg a megemlékezésen. Világszerte tartottak felvonulásokat és gyújtottak mécseseket a meggyilkolt fiatalok emlékére, többek között Brüsszelben, Párizsban, Hágában, Zürichben, Berlinben, Bernben, Madridban, Oslóban, Stockholmban, de Európán kívül is, a kanadai Vancouverben, Ázsiában pedig Dubajban, Pekingben, Hongkongban.
A pozsonyi megemlékezésen a szervezők becslései szerint 20–25 ezer ember lehetett. A tömeg rendkívül fegyelmezetten és csendesen vonult végig a belvároson – a szervezők nagyon ügyeltek a rendre, ám a tömegben láthatóan óriási volt a feszültség. A Szabadság téren a színpadon megjelent Andrej Kiska államfő is – beszédet ugyanakkor nem mondott, csak egy perc csendre kérte a tömeget. A szónokok arról beszéltek, hogy Ján Kuciak meggyilkolása a demokrácia elleni támadás, és ez ellen tenni kell. „Ján Kuciak munkájának célja az volt, hogy jobbá tegye az országot. Nekünk be kell fejeznünk a munkáját. Nem csak az újságíróknak. Mindannyiunknak” – mondta a tömegnek Soltész Árpád, a Noviny.sk kommentátora.
A tömegből Martin M. Šimečka beszéde alatt szakadt ki a felgyülemlett feszültség. A publicista arról beszélt, hogy az országnak védekeznie kell és a védelem eszköze az igazság. „Nem gondolom azonban, hogy a védelem során számolhatunk ezzel a kormánnyal. Nem mondhatom, mert nem hiszek ebben” – mondta. A tömeg Robert Fico neve hallatára hangos pfujolásban tört ki.
A rendezvény végén az emberek elénekelték a szlovák himnuszt, és hazaindultak. A tömeg jelentős része „Maffia!” és „Mondjanak le” jelszavakat skandálva azonban a kormányhivatal elé vonult, és rendbontásra is sor került, néhányan a hivatal kapuját rázták. (SITA, szalzo, ie, fm)
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.