Októberben kezdődhet Nyitrán az új közép-európai kar kiépítése

Az Akkreditációs Bizottság október 2-án dönt arról, hogy szakmai szempontból ajánlja-e a nyitrai egyetem ötödik karának megalapítását, amelyen elsősorban a magyar iskolákban tanító pedagógusok képzését biztosítanák. A Közép-európai Kultúrák Karának létrehozása a tervekhez képest több hónapot késik. Daniel Kluvanecet, a nyitrai Konstantin Egyetem rektorát ennek okairól és a karral kapcsolatos elképzelésekről kérdeztük.

Meggyőződésem, hogy a nyitrai Konstantin Egyetemnek szakmai és tudományos szempontból is hatalmas előnye lesz a megalakuló magyar egyetemmel szembenSomogyi Tibor felvételeMárciusban rendkívül optimistán nyilatkozott arról, hogy a nyitrai Konstantin Egyetemen ősztől megkezdheti munkáját a Közép-európai Tanulmányok Kara. Az új akadémiai év már a második hetében jár, a karról azonban hónapok óta nem hallottunk. Mi történt ennek kapcsán az elmúlt időszakban?

Tavasszal az új Akkreditációs Bizottság felállása után valamelyest megváltoztak a tudományos minősítési előírások. Kénytelenek voltunk a kar anyagát az új feltételek alapján átdolgozni, és néhány pontban kiegészíteni. A fakultás létrehozásának szakmai és egyéb feltételeit ellenőrző szakmai munkabizottság is intenzíven dolgozott. Szeptember 19-én meglátogatták az egyetemet, és megvitattuk a még kérdéses pontokat. Hangsúlyoznom kell, hogy egy Szlovákiában még szokatlan és egyedi koncepcióról van szó. Az új kar működése ugyanis az átlagosnál jobban függ majd a többi kartól. A Közép-európai Kultúrák Karán képeznék a pedagógusokat a magyar és a német alapiskolák alsó tagozatos osztályai számára, valamint a magyar és német iskolák felső tagozatos tanárait. Itt kap helyet a magyar nyelv és irodalom tanszéke, a most induló hungarológia szak – amit az Akkreditációs Bizottságnak a napokban kell jóváhagynia –, a természettudományi alapszakok, mint a matematika vagy fizika módszertanának tanszéke. De itt hozzuk létre a nemzeti kisebbségek kultúrájának intézetét, és ezen a karon tanulhatnak majd a diákok etno-kulturológiát és euro-regionalisztikát is. A hallgatóknak azonban több tantárgyat az egyetem más karán kell majd hallgatniuk. Értelmetlen lett volna ugyanis, hogy az ötödik karon is létrehozzunk pl. egy új kémia, fizika vagy angol nyelv- és irodalom tanszéket, amikor a pedagógiai vagy a bölcsészettudományi karon ezek teljes felszereléssel, modern laboratóriumokkal már évtizedek óta jól működnek. A diákok tehát több kar között mozognának. Meggyőződésem, hogy ezzel a szoros együttműködéssel tudjuk megfelelően biztosítani az oktatás színvonalát.

A Közép-európai Tanulmányok Kara megalapításához rendkívül nagy tervek kapcsolódtak, többek között új épületek vásárlására készültek. Azonban maga az egyetemi tanács is figyelmeztetett arra, hogy egyelőre nincs meg az anyagi bázis az ötödik kar létrehozására. Honnan lesz forrás a kar kiépítéséhez?

Az elmúlt időszakban sikerült elkezdenünk az építkezést a Zobornak nevezett területen, ez a volt dohánygyár épülete. Az új szemeszter elején megnyitottuk az egykori Interhotel épületében az egyetem új kollégiumát, ahol helyet kap egy könyvtár, de kialakítottunk egy 300 férőhelyes előadó- és két kisebb termet is. Terveink szerint szerény körülmények között itt kezdheti meg működését az új kar. Tehát bizonyos szinten ezt a problémát önerőből oldottuk meg. Szívesen vennénk azonban, ha ténylegesen megkapnánk azt a 10 millió koronát, amit a kormány két éve ígért a Közép-európai Kultúrák Karának megalapítására. Ennek a pénznek a sorsa sajnos egyelőre ismeretlen, de tárgyalni szeretnék róla Mikuláš Dzurinda kormányfővel, akivel hamarosan személyesen is találkozom.

Ön szerint mikor indulhat meg a képzés az egyetem ötödik karán?

Amennyiben október 2-ai ülésén az Akkreditációs Bizottság pozitívan nyilatkozik a kar megalapításáról, terveim szerint október 15-én meg is kezdődhet a konkrét munka. Létrehozzuk a kari tanácsot, ez megválasztja a dékánt, a dékán a helyetteseket. Ezek hatáskörük alapján megkezdhetik a kar teljes kiépítését. Az ide tartozó tanszékek fokozatosan átmennek az új karhoz, megalapítják az újonnan induló intézeteket és tanszékeket. Természetesen közben biztosítani kell a zavartalan oktatást is. Ha minden rendben megy, a következő tanévre már a kar önálló vezetése írhatja ki a felvételit az itt működő szakokra.

A nyitrai egyetemen jelenleg is létezik egy magyar szekció. Hány elsős diákot vettek fel az új akadémiai évben, és a magyar szekciónak jelenleg hány diákja van?

A magyar szekcióban jelenleg kb. 700 diák tanul, az első évfolyamba több mint 100 hallgatót vettünk fel.

A karalapítás első szakaszában még szorosan együttműködtek a Magyar Koalíció Pártjával. Az MKP politikusai érdeklődnek még a Nyitrán folyó magyar pedagógusképzés iránt?

A magyar egyetem megalapításáról szóló döntés óta érezhetően elhidegültek a kapcsolataink, amennyire azonban lehet, folyamatosan tájékoztatom az oktatási tárcát, de Szigeti László államtitkárt és Csáky Pál miniszterelnök-helyettest is arról, hogy hol tart a karalapítás folyamata. Szeretném, ha a politikusok is tudomásul vennék azt a tényt, hogy ez a kar nem egy szűk csoportot, hanem elsősorban a déli területek magyar iskoláit fogja szolgálni.

A parlament első olvasatban már elfogadta a magyar egyetemről szóló törvényt. Ha Komáromban megalakulna a magyar felsőoktatási intézmény pedagógiai kara, ez mennyire jelentene konkurenciát a nyitrai egyetemnek?

Szerintem egyetlen egyetem sem tiltakozhat az egészséges konkurencia ellen, ha az minőségi munkával párosul. Meggyőződésem, hogy a nyitrai Konstantin Egyetemnek ebben az esetben szakmai és tudományos szempontból is hatalmas előnye van. Egyetemünk 44 éve működik, a kezdetektől mi képezzük a magyar iskolák pedagógusait. Persze nem állíthatom azt, hogy ez a munka az elmúlt évtizedekben feszültségmentes volt, de a problémákat mindig sikerült megoldani. Természetesen mi majd ugyanolyan kapcsolatokra törekszünk a magyar egyetemmel, mint a többi felsőoktatási intézménnyel. Általában, ha megalakul egy új felsőoktatási intézmény, évekig vagy évtizedekig is eltarthat, amíg minőségében eléri a megfelelő egyetemi szintet és képes lesz az egységes Európában elvárható minőségű képzést biztosítani.

Van arról információja, hogy oktatóik közül hányan szeretnének átmenni a magyar egyetemre?

Nincs, de természetesen nem lehet kizárni, hogy néhányan távoznak, elsősorban azok, akik Komárom térségében élnek. Ezzel kapcsolatban már van tapasztalatunk. A magyarországi felsőoktatási intézmények kihelyezett komáromi karain például jóval magasabb fizetést tudnak biztosítani az oktatóknak, mint mi a nyitrai egyetemen, így voltak, akik már korábban távoztak. Arra számítok, hogy a több mint 60 magyar nyelven is oktató tanárból csak néhányan fogják Komáromot választani, amennyiben megalakul a magyar egyetem.

A végére egy teljesen hipotetikus kérdés: Ha mégsem sikerülne a magyar egyetemen létrehozni a pedagógiai kart, elképzelhetőnek tartaná-e, hogy a nyitrai egyetem Közép-európai Tanulmányok Kara, mint az egyetlen az országban, amely pedagógusokat képez a magyar iskolák minden szintje számára, átmenjen a komáromi magyar állami egyetemre, vagy annak kihelyezett tagozataként működjön Nyitrán?

Kizártnak tartom ezt a lehetőséget. Az új kar a már meglévő karokkal együtt egy belső rendszert képez majd, ahol elengedhetetlen lesz az egymásra épülő szakok és karok szoros együttműködése. Meggyőződésem szerint azért sem lenne esélye egy ilyen megoldásnak, mivel nálunk már most egyértelműen biztosítottak a minőségi feltételek a teljes értékű, az EU-ban is általános egyetemi munkához.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?