<p>A parlamenti választások előtt lassan felfedezik a pártok a világháló nyújtotta előnyöket. Az internet lehetőségeit eddig érdemben csak Iveta Radičová használta ki a tavalyi elnökválasztást megelőző kampányában, most viszont felbukkantak az SDKÚ, a KDH, a Smer és az SNS saját műsorai a világhálón. Politológusok szerint a kampányolás e formája csak akkor segíthet, ha legalább a függetlenség látszatát kelti, ellenkező esetben színtiszta propagandáról van szó.</p>
<!-- AddThis Button BEGIN -->
<p><a href="http://www.addthis.com/bookmark.php?v=250&pub=xa-4af18e613d12bca3">… src="http://s7.addthis.com/static/btn/v2/lg-share-en.gif" alt="Bookmark and Share" width="125" height="16" /></a>
<script type="text/javascript" src="http://s7.addthis.com/js/250/addthis_widget.js#pub=xa-4af18e613d12bca3"…;
</p>
<!-- AddThis Button END -->
Nyomuló párttévék - van képük hozzá
A politikusok látszólag keveslik azt a teret, amelyet az egyes tévéállomások vitaműsoraiban kapnak, ezért saját adásokat hoznak létre a világhálón. Saját logóval, műsorvezetővel, korszerű stúdióval, riportokkal, vagy videobloggal - tehát internetes naplóval -próbálják meggyőzni választóikat a szlovákiai pártok.
A műsorokból viszont hiányzik az önkritika, a humor és főleg az egyedi ötlet. Túlsúlyban vannak a szuggesztív kérdések, jellemző a giccses kivitelezés, magyarán: színtiszta propaganda. Úgy tűnik, hogy a szlovákiai politikusokra is hatással volt az amerikai elnökválasztás, mely során a kampány jelentős része az interneten zajlott.
Eltekintve az objektivitástól és kiegyensúlyozottságtól, egy tévéállomás műsorára leginkább a legerősebb kormánypárt próbálkozása, a Smer TV hasonlít. Vitaműsorokon kívül ugyanis riportfilmeket is készítenek. A többi politikai párt műsorai sajtótájékoztatók felvételeire és videoblogokra szűkülnek, amelyeket a nagyobb nézettség miatt a Youtube videoportálra is feltöltenek. Az MKP TV is beleolvad az átlagba, csak szokványos párteseményekről tudósít, Bugáréknál csupán annyi a különbség, hogy a felvételeket tartalmazó részt a honlapon nem Híd TV-nek, hanem egyszerűen videónak nevezik.
Gregorij Mesežnikov politológus szerint kétség nem fér hozzá, hogy a parlamenti választásokat megelőző kampányban idén kulcsfontosságú szerepe lesz az internetnek. „Egy pártnak elsősorban saját szavazóbázisát kell felmérnie, mielőtt nekilát az internetes kampánynak. A HZDS szavazóinak többsége például aligha kommunikál rendszeresen az interneten, vagy csevegő-portálokon, a Szabadság és Szolidaritás (SaS) szimpatizánsai viszont nagyrészt fiatalok, így ebben az esetben már komoly szerepe lehet az internetnek“ -mondta lapunknak a politológus, hozzátéve: a pártoknak elsősorban szatírára, viccre lenne szükségük ahhoz, hogy internetes műsoraik igazán közkedveltek és nézettek legyenek.
További részletek az Új Szó szombati nyomtatott kiadásában!
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.