Nyílik az ötödik kar

Újabb karral bővül a nyitrai Konstantin Egyetem. A magyar nyelvű pedagógusképzés egyik hazai bástyájaként is számon tartott felsőoktatási intézmény sorrendben ötödik fakultásának, a Közép-európai Tanulmányok Karának ma tartják az ünnepélyes megnyitóját. Az új kar szerepéről, illetve az általa kínált tanulmányi lehetőségekről annak megbízott dékánját, László Bélát kérdeztük.

Mely főbb pillérekre épül majd a karon folyó oktatás? Mit tart az új fakultás legfontosabb küldetésének?

Teljes egészében biztosítani szeretnénk a tanítók, tanárok és más szakemberek színvonalas képzését a magyar tanítási nyelvű iskolák és a kisebbségi kultúra részére. A nem tanári tanulmányi programok beindításával olyan szakembereket képeznénk a nemzetiségileg vegyesen lakott területek önkormányzatai és egyéb intézményei számára, akik képesek megfelelni az európai integrációs feltételeknek és segíteni tudják környezetük felzárkózását a régiók Európájába. Hosszabb távon olyan modern oktatási és kutatási módszerek bevezetését tervezzük, melyek az európai felsőoktatási térségben már bizonyítottak. Továbbá biztosítani szeretnénk hallgatóink számára a magas szintű idegennyelv-oktatást, valamint a nyelvvizsga lehetőségét. Elképzeléseink szerint egyetemi szintű képesítést csak azok a hallgatóink szerezhetnének, akik valamely világnyelvből legalább középszintű vizsgát tesznek. Nem utolsó sorban szeretnénk fejleszteni a diákok digitális írástudását, tehát megteremteni a feltételeket ahhoz, hogy a hallgatóink tanulmányaik mellett magas szintű számítógépes ismereteket szerezzenek és megismerkedjenek az Internet-használatával.

Mennyiben lesz magyar képzési nyelvű a Közép-európai Tanulmányok Kara?

A képzés lényegében magyar nyelven folyik majd. A Közép-európai Tanulmányok Kara az egyetemünkön már negyven éve működő magyar nyelvű tanító- és tanárképzésre épül. Az új fakultásnak köszönhetően az eddiginél remélhetőleg kedvezőbb helyzetbe kerül a magyar pedagógusképzés. A ma megnyíló karon azonban nem csupán tanár szakos képzést működtetnénk. Tervezzük nem tanár szakos tanulmányi programok beindítását is. Ez utóbbiak esetében az anyanyelvű képzés kiegészülne idegen nyelvű oktatással is. Az ilyen típusú képzésnek előképe is van, hiszen több hazai egyetemen bizonyos tanulmányi programokat nemcsak szlovák, hanem világnyelveken is oktatnak. Természetesen alkalmazkodni fogunk a diákok igényeihez és a tanári állománytól függően biztosítjuk a hallgatók magyar, illetve idegen nyelvű képzését. Fontosnak tartom azonban leszögezni, hogy szlovákiai felsőoktatási intézményben ma már nem lehet minden tantárgyat kizárólag magyar nyelven oktatni.

A pedagógusokon kívül milyen egyéb szakembereket képeznének a karon?

Elsősorban a magyar tanítási nyelvű alapiskolák alsó tagozatai számára képeznénk pedagógusokat, a közismereti tárgyak oktatása keretében pedig felső tagozatos és középiskolai szaktanárokat képeznénk. A hallgatóink számos természettudományi (biológia, környezettan, fizika, földrajz, informatika, kémia, matematika stb.) és bölcsészet-, illetve társadalomtudományi szak (magyar, szlovák, angol, német nyelv és irodalom, képzőművészeti és zenei, valamint testnevelés, történelem és társadalmi ismeretek) közül választhatnak majd. Mindezeket a szakokat a diákok szabadon párosíthatnák. A hallgatóknak ezen kívül baccalaureusi szintű hungarológiai tanulmányokra is nyílik lehetőségük. Folyamatban van két további, nem tanári, baccalaureusi szintű tanulmányi szak, az etnokulturológia és euroregionalisztika akkreditálása. Idővel persze bővíteni szeretnénk tanulmányi programjaink körét, hiszen a felsőoktatási intézményeknek reagálniuk kell a gazdaságban felmerülő igényekre és a társadalmi szükségletekre.

Mi lesz a magyar szekciók sorsa?

A koncepció értelmében a jelenlegi magyar szekciók alkotnák indulásánál az új kart. Az egyes karokon működő magyar szekciók tehát megszűnnek. A többi karon jövőben már nem foglalkoznak a magyar nyelvű pedagógusképzéssel.

Már a nyári szemeszterben beindulna a képzés?

Ezzel kapcsolatban jelenleg csak elképzelésekről tudok beszámolni. Természetesen szeretnénk mielőbb megszervezni a kart és beindítani a képzést, de ez persze jogi és technikai kérdés is egyben. Időbe kerül, míg megszervezzük a magyar szekciók diákjainak átiratkozását a Közép-európai Tanulmányok Karára. Mindenképpen szeretnénk, ha ez minél előbb megtörténne. Amint megtörténik a hallgatók regisztrálása, beindulhat a képzés. Reményeink szerint tehát már ebben a tanévben. Tudatosítani kell azonban, hogy az egyetem nem üzemként működik, ahol a gyártási folyamat egyik napról a másikra indul be.

Előreláthatólag mennyi hallgató kezdi meg, illetve folytatja a tanulmányait a karon?

Az új karnak indulásakor – figyelembe véve a jelenlegi magyar szekciók diákjainak a számát – mintegy 450 nappali és 100-120 levelező tagozatos hallgatója lesz. Pontos számot egyelőre nem tudok mondani. A hallgatói létszám majd a tanulmányi programjaink vonzerejétől függ.

Nem tart-e attól, hogy veszélybe sodródik a magyar nyelvű pedagógusképzés, ha párhuzamosan két helyen, tehát nyitrán és a komáromi magyar egyetemen is folytatják majd?

Meggyőződésem, a szlovákiai magyarság fiataljai körében nincs olyan mértékű igény a pedagógusi pálya iránt, hogy párhuzamosan két helyen szervezhetnénk számukra teljes körű, minden specializációra kiterjedő pedagógusképzést.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?