Nyelvalap: panaszkodnak az emberek

Pozsony |

<p>A múlt hét elején magyar kormányzati forrásokból beindított jogsegélyszolgálat megszólította az embereket. Petőcz Kálmán, a szolgálat működtetésére felkért Szlovákiai Magyarok Kerekasztalának ügyvivője szerint napi átlagban négyen-öten hívják az ingyenes zöldszámot (0800500 565), vagy az internetes címen (www.jogsegely.sk) jelentkeznek.</p>
<!-- AddThis Button BEGIN -->
<p><a href="http://www.addthis.com/bookmark.php?v=250&amp;pub=xa-4af18e613d12bca3">… src="http://s7.addthis.com/static/btn/v2/lg-share-en.gif&quot; alt="Bookmark and Share" width="125" height="16" /></a>
<script src="http://s7.addthis.com/js/250/addthis_widget.js#pub=xa-4af18e613d12bca3&…; type="text/javascript"></script>
</p>
<!-- AddThis Button END -->

„Az egész rendszer fejlesztés alatt áll, nem is gondoltam, hogy ennyien jelentkeznek" - mondta lapunknak Petőcz Kálmán. Tóth Károly, a rendszert működtető Fórum Intézet vezetője szerint múlt héten 13 bejelentés érkezett. Petőcz elmondása szerint a panaszokat szakembereknek utalják, akik minden egyes esetet megvizsgálnak. „Mindenkit meg kell keresni, aki jelentkezett, minden esetet külön fogunk elbírálni“ - tette hozzá. Petőcz úgy véli, a nyelvalapból a következő hónapokban kártérítésre egy fillért sem kell majd költeni, szerinte pénzbírságok néhány hónapig még biztosan nem lesznek. A törvény szerint ugyanis először írásban figyelmeztetik a törvénysértőt, csak az ismételt és tudatos törvénysértés után szabható ki pénzbírság. Az egész folyamat lefolyási ideje több hónapot is igénybe vehet. Információink szerint az SZMK és a magyar kormány a következő hetekben fogja aláírni a nyelvalap felhasználásával kapcsolatos szerződést.
Petőcz arra buzdítja a polgárokat: mindenképpen jelezzék, ha problémájuk akad, valahol jogsérelem éri őket. „Mindenki tud róla, hogy történnek ilyenek, de ezt dokumentálni kell“ - mondta a szakember, aki úgy véli, kulcskérdés, hogy a nyugati szervezetek és a közvélemény előtt is be tudják mutatni a konkrét eseteket. „Itt már nem ideológiai vagy politikai vitáról van szó, hanem a konkrét esetek konfrontációjáról.“ „Ahhoz, hogy eredményt tudjunk elérni, ezt vállalnunk kell“ - szögezte le Petőcz. A minisztérium év elejétől három feljelentést kapott nyelvügyben, ezek közül egy alaptalannak bizonyult, két esetben folytatnak vizsgálatot. A tárca lapunk kérésére nem árult el konkrétumot a két ügyről, csak annyit lehet tudni, hogy az egyik esetben hiányos volt a hivatalos szlovák nyelvű dokumentáció, a másik esetben pedig nem hangzott el a hirdetés szlovák nyelven.

Részletek az Új Szó szombati nyomtatott kiadásában, a Szalon mellékletben.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?