Nonprofit 1x1 – útikalauz kezdő civil szervezetek számára

Napjainkban nagyon sok kulturális, érdekvédelmi, jótékonysági, szociális, környezetvédelmi, kistérségi és vidékfejlesztési szervezet, társulás, alapítvány, egyesület, klub – tehát nonprofit intézmény működik és alakul meg. Öntevékeny és önkéntes szerveződések ezek.

Napjainkban nagyon sok kulturális, érdekvédelmi, jótékonysági, szociális, környezetvédelmi, kistérségi és vidékfejlesztési szervezet, társulás, alapítvány, egyesület, klub – tehát nonprofit intézmény működik és alakul meg. Öntevékeny és önkéntes szerveződések ezek. Létezésük, tevékenységük ma már megköveteli, hogy megfelelő szinten, felkészültséggel, ismeretekkel és tapasztalatokkal végezzék munkájukat.

A galántai Információs Központ „tankönyve” ebben kíván segíteni. Első ízben születik tankönyvszerű útikalauz a szlovákiai magyar szervezetek számára. A kötet a szervezet megalakulásától, mindennapi gondjain és teendőin keresztül, egészen a megszűntéig kíséri nyomon az intézmény életét. Olyan kézikönyv, amelyet még a legjobban működő szervezeteknek is naponta kell lapozniuk, hiszen a jól szervezett tevékenység, a hosszú távú stratégiai tervezés, a működő belső és külső kommunikáció, a csapatmunka, az adománygyűjtés, a megfelelő gazdálkodás mind a szervezet küldetése teljesítése felé vezető utat segíti. Elsődleges célja viszont, hogy a fiatal, vagy éppen megalakulni kívánó szervezeteknek nyújtson segítséget hatékony működésükhöz.

Az Információs Központ Nagy Myrtil és Kulcsár Mária kezdeményezésére több mint két éve Kassán indította útjára azt a képzési programot, amely egy nyolc hónapon át tartó tréningsorozat keretében próbálta segíteni a megalakulni kívánó vagy már létező szervezetek munkáját. A program címe „A civil szervezetek felkészítése a hatékony működésre” volt. A rendkívül nagy érdeklődésnek köszönhetően a képzés Rimaszombatban, Komáromban és Érsekújvárott is megvalósult, ahol több mint 150 résztvevőnek 75 szervezetből nyújtott, reméljük, hasznos ismereteket. A képzéseken több mint 40 olyan érdeklődő is részt vett, akik közül sokan már megalapították saját szervezetüket. A tréningcsomag folyamatosan fejlődött, mert a megvalósítás során derült ki, hogy milyen speciális ismeretanyagra van szükségük a Dél-Szlovákiában működő civil szervezeteknek (vidékfejlesztés, Európai Unió és előcsatlakozási alapok, a Csemadok-szervezetek számára kialakított speciális csomag), de az igények növekedésével új témák is kerültek a tréningcsomagba. A képzés ma is változik, minden alkalommal a helyi vagy regionális igényekhez igazítjuk.

A programot azóta nagyon sok speciális képzés és utóképzés követte – csak a 2001-es esztendőben 54 egész napos tréninget valósítottunk meg, tehát gyakorlatilag minden héten egyet. A két év során 18-20 új trénert készítettünk fel e munkára, akik a kisebb régiókban képzéseken és konzultációkon keresztül segítik a civil szervezetek munkáját. Öt regionális információs központot hoztunk létre (Kassa, Losonc, Komárom, Galánta, Pozsony), melyekben állandó alkalmazottak koordinálják a képzésekkel, konzultációkkal kapcsolatos munkát, és gyakorlatilag a nap huszonnégy órájában a szervezetek rendelkezésére állnak. A civil szervezetek képviselői naponta keresik fel az irodáinkat, gyakorlati tanácsokat kérve, források és kapcsolatok után kutatva. A képzéseken részt vett szervezeteket közös programokba is megpróbáljuk bevonni, hogy olyan kapcsolatokra, gyakorlati tapasztalatokra tegyenek szert, amelyeket a későbbi munkájukban hasznosíthatnak. Napjainkban olyan kézikönyvtárakat alakítunk ki az irodáinkban, amelyekben a nonprofit szektorral kapcsolatos minden fontos magyar, szlovák és angol nyelvű irodalom megtalálható lesz. Az interneten információs adatbázisok segítik a szervezetek munkáját (www.foruminst.sk, www.celodin.org, www.rozhodni.sk), amelyek mindenki számára elérhetők.

A program megvalósítása során szerzett tapasztalatok vezettek a könyv megszületéséhez, és azok írták, akik a kezdetektől részt vettek a programban. Gyakorlatilag két év megfeszített munkájának gyümölcse, amely magába foglalja nemcsak a tréningeken szerzett tapasztalatokat, de azt a tárgyi tudást is, mely munkatársaink folyamatos művelődésének és gyakorlati tapasztalatainak köszönhető. Mindezt megpróbáltuk mindenki számára könnyen érthető módon összefoglalni ebben a könyvben.

A kötet megjelenését a Stewart Mott Foundation amerikai alapítvány támogatta.

(Kulcsár Mária, Nagy Myrtil, Szarka Krisztina, Szép Attila, Tóth Károly, Tuba Lajos: Nonprofit 1x1. Útikalauz kezdő civil szervezetek számára, Lilium Aurum Könyvkiadó, 2002, 184 oldal)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?