Nincs döntés a titkosszolgálatról

Pozsony. Nem mondott véleményt a kormány a Szlovák Információs Szolgálatról szóló törvényt módosító képviselői indítványról, melynek értelmében újságírók és rendőrök nem lehetnének titkos ügynökök.

A tárcavezetők tegnap megvitatták a parlamentben már második olvasatba utalt tervezetet, és Ladislav Pittner, a titkosszolgálat igazgatója javasolta: a kabinet utasítsa el. Erre a kormánypártok – az SDKÚ kivételével – nem voltak hajlandók, inkább nem fogadtak el semmilyen határozatot. „Személy szerint e-gyetértek az ügynökség véleményével” – mondta az SDKÚ-s Ivan Mikloš pénzügyminiszter, ami azt jelenti: elutasítja a képviselői indítványt. Pártbeli kollégája, Juraj Liška védelmi miniszter sem ajánlja, hogy a parlament szavazza meg azt az indítványt, melyet az SDKÚ-n kívül az összes koalíciós frakcióvezető aláírt. A tárcavezető azzal érvelt: már készül a titkosszolgálatról szóló új törvény, ezért nincs értelme kis módosításokat elfogadni. Az új törvényen elsősorban maga a szolgálat dolgozik, és a tervezet jelentős mértékben bővítené az ügynökség jogköreit. Ezt Ivo Samson külpolitikai elemző az utóbbi idő-ben tapasztalt botrányok miatt is felháborítónak tartja. Ellenben a javaslat az eddiginél is jobban megkötné a titkosszolgálatot felügyelő parlamenti bizottság kezét, az ügynökségnek pedig olyan jogköröket is biztosítana, melyek értesülések szerint a rendőrségnek nem nagyon tetszenének. Például titkos ügynökök is igazoltathatnának járókelőket, és banki számlákhoz is hozzáférhetnének, akárcsak a pénzügyi rendőrség. A belügyminiszter egyelőre nem akart véleményt mondani a tervezetről, ám valószínűsíthető, hogy Vladimír Palkónak több kifogása lesz. A KDH-s miniszter egyébként – ha a kormány szavazott volna a képviselői indítványról – támogatta volna a honatyák tervezetét. Az u-gyanis a lehallgatási botrányra reagált, amikor kiderült: Peter Tóth, az egyik szlovákiai napilap munkatársa az ügynökség embere volt. A törvénytervezet előterjesztői szeretnék megakadályozni, hogy a sajtószabadságra és a polgárok információhoz való jogára hivatkozva bárki is visszaélhessen azokkal az értesülésekkel, melyekhez a szolgálat alkalmazottjaként jutott. A javaslat indoklása szerint három csoport – a rendőrök, a titkos ügynökök és az újságírók – dolga elsősorban az információgyűjtés és -hasznosítás, s az előterjesztők szerint nem jó, ha e csoportok keverednek, főleg a legutóbbi botrányok után. (sza)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?