Nemzetközi fórumokhoz fordulhatnak a kettős állampolgárok

<p>Mit tehetnek a kettős állampolgárok, miután múlt szerdán a szlovák Alkotmánybíróság fura ítéletével döntés nélkül elutasította a Fico-féle ellentörvényt megtámadó beadványt? A szakértőt kérdeztük.&nbsp;</p>

Múlt szerdán az Alkotmánybíróság döntésképtelennek bizonyult a kérdésben, ám ez is elég volt ahhoz, hogy elutasítsa a 30 képviselő által aláírt alkotmányossági panaszt. Hogyan tovább? Milyen fórumon lehet és hogyan megtámadni a Fico-féle ellentörvényt? Fiala-Butora Jánossal, a Szlovákiai Magyarok Kerekasztalának szakértőjével beszélgettünk, aki az emberi jogokra szakosodott jogászként több ügyben is eljárt már nemzetközi fórumok előtt. 

Milyen eséllyel lehet az ügyben a nemzetközi fórumokhoz fordulni?

Nem mindegy, hogy valójában mihez is keresünk jogorvoslatot. A fő kérdés az, hogy megfosztható-e valaki állampolgárságától azért, mert felvette egy másik állam állampolgárságát. Ebben a kérdésben nincs nemzetközi jogorvoslat. A strasbourgi Emberi Jogok Európai Bíróságának vagy a luxemburgi EU Bíróságnak nincs hatásköre ezt megítélni. Ugyanakkor a szlovák állampolgársági gyakorlathoz kapcsolódik több más járulékos probléma is: az állampolgárság elvételének folyamata nincs szabályozva, nincsenek eljárási garanciái, rendezetlen az állampolgárságuktól megfosztott személyek egészségügyi és nyugdíjellátása stb. Tehát ha valaki azzal fordulna Strasbourghoz, hogy az állampolgárság elvételének következményeként megszűnt az egészségügyi ellátása, ezzel akár sikeres is lehetne. Ez az ügy azonban az alapkérdést, magának az állampolgárság megfosztásának a kérdését nem érintené.

[[{"type":"media","view_mode":"media_large","fid":"163099","attributes":{"alt":"Fiatal-Butora János","class":"media-image","height":"480","title":"Fiatal-Butora János","typeof":"foaf:Image","width":"368"}}]]

Szerdán az Alkotmánybíróság elutasította a beadványt, ám nem hozott döntést. Ezt meg lehet támadni?

Érdekes módon az AB megoldása egy új nemzetközi jogorvoslati utat is megnyit. A strasbourgi Bíróság gyakorlata szerint az indoklás elmaradása bizonyos esetekben az igazságos eljáráshoz való jog sérelmét jelenti. Ez alapján a mostani határozat is megtámadható. De hangsúlyozom, hogy egy esetleges ilyen elmarasztaló ítélet sem jelentene megoldást az alapkérdésre: nem magának az állampolgársági törvénynek az alkotmányosságáról döntene Strasbourg. Azt csak az AB vizsgálhatta volna, a döntését nemzetközi bíróságok sem tudják felülvizsgálni, mert ebben nincs hatáskörük. Nemzetközi szervezetek részéről már csak politikai nyomás érkezhet a szlovák kormány irányába a módosítás érdekében, a jogorvoslatok a fő kérdést már nem érintik. Abban már csak a szlovák államnak van hatásköre. És persze lehet a rendezés akár egy szlovák–magyar államközi megállapodás része is.

A szlovák Alkotmánybírósághoz lehet még fordulni az ügyben?

Az AB, mivel nem hozott ítéletet az ügyben, a jövőben még elvileg foglalkozhat a kérdéssel. A most elutasított parlamenti képviselők már nem fordulhatnak hozzá, de állampolgárságuktól megfosztott panaszosok is kezdeményezhetik a törvény alkotmányosságának vizsgálatát bírósági eljárás keretében, ám ők nem fordulhatnak közvetlenül a testülethez, először a bíróságok előtt kell eljárniuk.

Ha a parlament puhítaná a törvényt, ám az állampolgárság megvonása továbbra is része lenne, ahogy azt Kaliňákék tervezik, akkor ismét megtámadható lenne az AB előtt?

Csak az új módosítást támadhatják meg, formailag az is egy önálló törvény. Nem tudjuk, hogy pontosan hogyan lesz megszövegezve, de ha teljesen kicseréli az állampolgársági törvény vonatkozó rendelkezéseit, akkor ez elég lehet ahhoz, hogy önmagában ez a módosítás és az alkotmány szövegének összhangja vitatható legyen. Ha csak pár szót húz ki a módosítás a mostani törvényből, azt önmagában nehéz lenne alkotmányellenesnek találni. Úgyhogy a végső szövegtől függ, amit egyelőre nem mutattak be.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?