Nemrég még Fehéroroszországban bujkált, most viszont vezető pozícióba került

Zuriannál 2021 májusában razziát tartott a NAKA, de a férfit már nem találták otthon. A bizottság előtt beismerte, hogy Fehéroroszországban tartózkodott.
Pozsony |

Matúš Šutaj Eštok (Hlas) belügyminiszter Branislav Zuriant, a Nemzeti Bűnüldöző Ügynökség (NAKA) egykori igazgatóját nevezte ki a tárca belső ellenőrzési osztályának élére. Zurian ellen korábban kétszer is büntetőeljárás indult információk kiszivárogtatásának gyanújával, de a főügyész mindkét esetben felfüggesztette azt.

Ahogy arról korábban beszámoltunk, az új kormány kinevezésével megkezdődött a rendőrség vezetőségének fokozatos lecserélése. Šutaj Eštok először Hamran István országos rendőrfőkapitányt, valamint két helyettesét, Branko Kiššt és Damián Imrét távolította el a vezető pozíciókból, majd az úgynevezett Čurilla-csoport tagjait, vagyis a NAKA hat nyomozóját is felfüggesztette, akik korábban a Smerhez kötődő korrupciós botrányok felderítésén dolgoztak.

Kapcsolódó cikkünk

A tárcavezető azonban nem állt meg: hétfőn bejelentette, hogy Peter Juhást, a belügyminisztérium belső ellenőrzési osztályának igazgatóját is leváltaná, a helyére pedig Branislav Zuriant nevezné ki.

Juhás eltávolítása viszont problémás lehet, hiszen pár héttel ezelőtt a Speciális Ügyészség (ÚŠP) védett bejelentői státusszal ruházta fel, ilyen esetben pedig az elbocsátáshoz szükség van a társadalomellenes tevékenységet bejelentőket védő hivatal jóváhagyására is. Ugyanez a helyzet áll fenn Čurilláéknál, bár fontos különbség, hogy ellenük jelenleg is büntetőeljárás zajlik, Šutaj Eštok pedig éppen erre hivatkozva függesztette fel őket. Juhás viszont mindeddig nem került a hatóság célkeresztjébe, ellene nem zajlik semmilyen eljárás.

Ennek ellenére a kormány már csütörtökön jóvá is hagyta Zurian kinevezését, nem törődve az említett jogi akadályokkal. Šutaj Eštok azt mondta, teljes politikai felelősséget vállal a jelölésért.

Parlamenti meghallgatás

A belügyminiszter kezdeményezésére csütörtökön összeült a parlament védelmi bizottsága, és nyilvános meghallgatást tartott, ahol a képviselők szabadon kérdezhettek Zuriantól. A NAKA korábbi igazgatója tett néhány figyelemre méltó kijelentést. Beismerte például, hogy egyelőre nem rendelkezik biztonsági átvilágítással. Szóba került továbbá Milan Lučanský korábbi rendőrfőkapitány neve is, akit 2020 decemberében holtan találtak a vizsgálati fogságban. Zurian ismerte Lučanskýt, a kapitánysága idején ő nevezte ki a NAKA élére. A védelmi bizottság előtt kijelentette, szerinte meggyilkolták Lučanskýt, annak ellenére, hogy egy speciális vizsgálóbizottság már megerősítette, hogy az egykori rendőrtiszt öngyilkosságot követett el.

A képviselők rákérdeztek Denisa Saková (Hlas) gazdasági miniszterrel ápolt kapcsolatára is. A Plus 7 dní hetilap tavaly számolt be arról, hogy a Hlas politikusa és az egykori nyomozó közös kiránduláson vettek részt Olaszországban. Zurian csak annyit mondott, valóban ismeri az egykori belügyminisztert, de a magánéletét érintő kérdésekre nem szeretne válaszolni.

Matúš Šutaj Eštok és Branislav Zurian

A rendőrháború

Zuriant szoros szálak fűzik a rendőrháborúként elhíresült botrányhoz is. 2021 szeptemberében a belügyminisztérium belső ellenőrzési osztálya eljárást indított a Čurilla-csoport ellen, azzal gyanúsítva őket, hogy szándékosan befolyásolják a nyomozások menetét, például a tanúvallomások manipulálásával. Čurilláék pedig ekkoriban azt gyanították, hogy a belső ellenőrzési osztályon belül létezik egy csoport, amely szándékosan le akarja járatni a NAKA nyomozóit, és amelynek a tevékenységét Zurian is segíti. Kétszer is eljárást indítottak ellene, információk kiszivárogtatásának gyanújával, de Maroš Žilinka főügyész mindkét esetben leállította azt.

Zurian a meghallgatáson elismerte, az eljárás idején Fehéroroszországban bujkált. A volt nyomozó egyébként tagadja bűnösségét, szerinte a meggyanúsítása az előző kabinet politikai bosszúhadjáratának része volt. Állítása szerint azért indult ellene eljárás, mert rá mert mutatni Roman Mikulec (Szlovákia mozgalom) korábbi belügyminiszter korrupciós botrányára. Az említett ügy még nem zárult le, de Mikulec tagadja, hogy bárkitől is kenőpénzt fogadott volna el.

A védelmi bizottság tagjai Zuriantól megkérdezték, mihez kezdene a rendőrháború körüli botránnyal, ha az ellenőrzési osztály élére kerülne. Azt felelte, egy teljesen új nyomozócsoportot állítana fel az ügy felgöngyölítésére, amelynek tagjait „szakértelmük és minőségük” alapján válogatná össze.

Zurian 2021 májusában hagyta el a rendőrség kötelékét. Állítása szerint azóta sehol sem dolgozott, hiszen a meggyanúsítása miatt senki sem akarta alkalmazni, így a rendőri nyugdíjából élt.

(nar, Denník N)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?