<p>Pozsony. Késhet az egybiztosítós rendszer bevezetése, az egészségügyi minisztérium még a tanácsadókat sem választotta ki, akik felmérnék az egészségbiztosítók értékét. A korábbi Fico-kormány egészségügyi elképzelései miatt azonban már több tízmilliót dobott ki az ablakon a kormány.</p>
Nem tudni mikor, de lesz
ÚJ SZÓ-ÖSSZEFOGLALÓ
Robert Fico miniszterelnök a napokban nem tagadta, hogy késhet az egybiztosítós rendszer bevezetése. „Szlovákiában is érvényes, hogy ember tervez, Isten végez – válaszolta Robert Fico arra a kérdésre, hogy jövőre életbe léphet-e az egybiztosítós rendszer. – Én is örültem, amikor beterveztük, hogy 2012 végén megnyithatjuk a mohi atomerőmű harmadik blokkját.” Az atomerőmű bővítését már több mint 5 éve tervezi a kormány, most úgy néz ki, 2015-re befejeződhet. Fico azt megerősítette, hogy az egybiztosítós rendszert mindenképpen létrehozzák, de várhatóan nem jövőre.
Az egészségügyi minisztériumnak már hónapokkal ezelőtt ki kellett volna hirdetnie a versenyfelhívást a tanácsadó cég kiválasztására, amely a magán-egészségbiztosítók felvásárlásában segítené a kabinetet. Már el kellett volna készülnie a transzformációs törvénynek is, a tervek szerint ennek májustól kellett volna hatályosnak lennie. Erre már semmi esély, mivel a törvény-előkészítési folyamat is igénybe vesz néhány hónapot. A várható késésről megkérdeztük az egészségügyi minisztériumot is, de lapzártáig nem kaptunk választ.
A minisztérium nem konzultál a magán-egészségbiztosítókkal sem. „Nincs semmilyen információnk, mi is az interneten próbálunk hírekhez jutni, rendszeresen ellenőrizzük, hogy a minisztérium nem hozta-e nyilvánosságra a transzformációs törvény tervezetét” – mondta lapunknak Katarína Kafková, a két magán-egészségbiztosítót tömörítő Egészségbiztosítók Szövetségének elnöke.
Az előző Fico-kormány ötletei az egészségügy átalakítására, amelyek Richard Raši miniszter idején léptek életbe, több tízmillió euróba kerültek. Az egészségbiztosítók nyereségképzését megtiltó 2008-as jogszabály miatt, amelyet az Alkotmánybíróság megszüntetett – csak a perköltségre és az ügyvédi irodák költségeire több mint 25 millió eurót fizetett ki kabinet, írta a Hospodárske noviny című gazdasági napilap. Ehhez még hozzá kell számítani az Union tulajdonosának, az Achmeanak megítélt 22 millió eurós bírságot, amelyet azonban még nem fizetett ki a kabinet.
Az Union tulajdonosa, az Achmea szerint a késlekedés további százezrekbe kerül majd, a kormánynak ugyanis havonta 50 ezer euró kötbért számolnak fel. Ezt az augusztusi döntés óta számítják, vagyis hamarosan félmillió euróval nő a bírság. A kabinet a sikeres fellebbezésben bízik, erre azonban jogászok szerint kicsi az esély. (lpj)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.