Nem született döntés a minimálbér jövő évi összegéről

pénz euró
Pozsony |

A szociális partnerek szeptemberben folytatják a jövő évi minimálbér-emelésről szóló tárgyalásokat, a hétfői tárgyaláson ugyanis nem sikerült megegyezni egy mindenki számára elfogadható összegben. A munkaügyi tárca továbbra is azt szeretné elérni, hogy a minimálbér jövőre 40 euróval emelkedjen, azaz 520 euró legyen. Ján Richter (Smer-SD) munkaügyi miniszter akkor is ezt az összeget akarja a kormány elé terjeszteni, ha a felekkel nem sikerül megegyeznie.

„Nem született megegyezés. Minden szociális partner fenntartotta az álláspontját. Most először csináltunk felmérést a vállalkozói környezetre gyakorolt hatásokról. Részben ez alapján jutottunk arra, hogy ez egy kompromisszumos megoldás. Ez egy olyan javaslat, amely nem rontja a vállalkozók versenyképességét, és amellyel meg lehet birkózni” – állapította meg a tárgyalás után Richter. A minimálbér jövőre körülbelül 85 000 embert fog érinteni.

A Szakszervezetek Szövetsége (KOZ) továbbra is tartja magát a 635 eurós minimálbérhez. „Fenntartjuk az álláspontunkat, hogy ennek az összegnek a 2019-ben feltételezett átlagbér 60 százalékát kellene kitennie. Ennek ellenére azt javasoljuk a Munkaügyi Minisztériumnak, hogy értékelje át az indítványát, és a minimálbért legalább 10%-kal emelje a jelenlegi minimálbérhez képest, hogy ez a növekedés összhangban legyen a 2019-ben feltételezett béremelésekkel a közszférában” – tette hozzá Monika Uhlerová, a KOZ elnökhelyettese. 

A Munkaadók Országos Szövetsége (AZZZ) szerint a minimálbér összege nagyon el van túlozva. „Az átlagbér évente 3%-kal emelkedik, és azon igyekszünk, hogy ehhez a minimálbér közelítsen. A különbség egyre kisebb, és kevés lehetőség marad az alkalmazottak jutalmazására. Ha magasabb béreket akarunk, akkor nemcsak a minimálbér emelésére kell törekedni, hanem a körülmények javítására is, amelyek magasabb bérek kifizetését tennék lehetővé” – állapította meg Tomáš Malatinský, a szövetség elnöke.        A Munkáltatók Országos Uniója (RÚZ) 502 eurót javasol, és egy olyan új mechanizmust vezetne be, amely a minimálbért rendszeresen, és előre meghatározott mutatók szerint alakítaná. „Ismételten azt mondjuk, hogy egy olyan komoly, és hosszútávon fenntartható számítás elfogadását vezetnénk be, amely lehetővé tenné, hogy több évre előre lehessen tervezni a forrásokkal és a befektetésekkel” – magyarázta Mário Lelovský, az unió első alelnöke.

Az Ipari Szervezetek Szövetsége a tavalyi infláció mértékéből kiindulva 1,3%-os növekedést javasol. „Számunkra a vállalkozói környezet kiszámíthatósága a fontos. Örülnénk, ha a jövőben egy olyan megállapodás születne, amely valamiféle egzakt mutatók alapján határozná meg a minimálbér összegét – amelyekben a szociális partnerek egyeznének meg, és nem a csak a Munkaügyi Minisztérium határozná ezt meg, ahogy az az elmúlt három évben történt” – tette hozzá Alexej Beljavev, az APZ elnöke. 

A Szlovákiai Városok és Falvak Társulása (ZMOS) tudomásul vette a tárca javaslatát.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?