Nem nő tovább a beteg kiadása

Pozsony. Nem növeli tovább a lakosság kiadásait az egészségügyi reform, állítja Rudolf Zajac a napokban elkészült háttértanulmányra hivatkozva.

„A parlamentben lévő hat reformtörvény csak eszközt ad a kormány kezébe, hogy kiegyensúlyozottá tegye az egészségügy finanszírozását” – állítja Zajac. Szerinte az egyensúly már jövőre helyreáll, vagyis a kormány nem kényszerül rá, hogy újabb költségeket rójon a páciensekre.

A lakosság közvetlen befizetései 2002-ben a teljes költségvetés 10,1 százalékát tették ki, azaz a 67,58 milliárd koronából 6,83-at fizettek a páciensek. Ebbe természetesen beletartoznak a gyógyszerkiadások és az egészségügyi segédeszközök költségei is, amelyek a közvetlen befizetések túlnyomó többségét, 5,2 milliárd koronát tesznek ki. A fennmaradó részt a fogászati kezelések, a plasztikai sebészet valamint egyéb kisebb, orvosi igazolásokért fizetett összegek alkotják.

A minisztérium változtatna a nehéz anyagi helyzetben lévőknek nyújtott segítség formáján is. Jelenleg az anyagi szükséghelyzetben lévők havi 50 koronás kiegészítést kapnak szociális segélyükhöz, a tárca azonban inkább azoknak nyújtana nagyobb támogatást, akik valóban betegek. A szociális minisztériumba eljuttatott javaslat szerint a létminimum 1,2-szeresénél kisebb összegből élők megkapnák az adott hónapban az illetékekért, a receptért, az orvosnál tett látogatásért, betegszállításért és a kórházi kezelésért kifizetett pénzt. „A gyógyszerek árát nem igényelhetnék vissza, de a 20 és 50 koronás illetékekért kifizetett pénzt megkapnák” – mondta Zajac.

Természetesen igazolniuk kellene kiadásaikat, vagyis be kellene mutatni az egyes összegekért kapott számlát, ami Zajac szerint tovább csökkentheti az egészségügyben forgó csúszópénzek összegét. A tavaly bevezetett illetékek az év második felében körülbelül 1,5 milliárd koronás bevételt jelentettek az egészségügynek. Az illetékek egyébként csökkentették a lakosság által érzékelt korrupciót: míg 2002 decemberében a megkérdezettek 32 százaléka tartotta ezt komoly problémának, 2004 januárjában már csak 10 százalékuk panaszkodott a csúszó- és hálapénzekre a Focus közvélemény-kutató ügynökség felmérése szerint. (lpj)

Évente 12 milliárd csúszó- és hálapénz

A betegek törvényes költségeit megközelíti, egyes adatok szerint felülmúlja a paraszolvencia összege, mely a Világbank és az ENSZ adatai alapján 3,5-6,5 milliárd korona között mozog Szlovákiában. A miniszter szerint az egészségügyben forgó csúszópénz valódi összege ennek a duplája is lehet, ha nemcsak a betegek „figyelmességét”, hanem a gyógyszergyártók és egyéb beszállítók gyakran több tízezer koronás, nem teljesen jogszerű vagy teljesen illegális „jutalmait” is beszámítják. A szürke zónában forgó pénz éves szinten elérheti a 12 milliárd koronát is, véli Zajac. (lpj)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?