Nem mindegy, kit választ a polgár

Pozsony |

<p>Ma választunk harmadik alkalommal köztársasági elnököt közvetlen voksolás útján. Az államfő jogköreinem túl szélesek, de a legtöbb politológus szerint egyáltalán nem mindegy, hogy ki tölti be ezt a posztot a mai választás eredményeképpen.  „Az elnöki funkció az alkotmány értelmében hozzáigazítható a megválasztott személy igényeihez és az aktuális politikai helyzethez” – mondta lapunknak Erik Láštic, a pozsonyi Komenský Egyetem politológiai tanszékének oktatója.</p>

Az alkotmány például lehetővé teszi, hogy a nemzetközi szerződésekről a köztársasági elnök tárgyaljon, de ezt a jogkört az eddigi elnökök átruházták a kormányra. „Az elnök szerepe nagyobb súlyt kap például olyan helyzetekben, mint amilyen 1994 és 1998 között alakult ki, amikor a kormányoldal megakadályozta, hogy az ellenzék ellenőrizze a koalíció munkáját – magyarázta a politológus. – Az elnök az ilyen esetekben biztonsági szelepként működhet, megakadályozhatja, hogy a kormány hatalma parttalanná váljon.”

Grigorij Mesežnikov politológus elsősorban a nem formális szerepét emelte ki. „Ha ezt a tisztséget valóban egy erkölcsi szempontból is jelentős személyiség tölti be, akinek határozott elképzelése van a fejlődés irányáról, az hatékonyan befolyásolhatja a társadalmi folyamatokat” – magyarázta lapunknak az IVO társadalomkutató intézet igazgatója.
Nem elhanyagolhatók azonban az alkotmányos jogkörei sem. „Az államfő szerepe fontos alkotmányossági szempontból is, egyes hatásköreinek köszönhetően a politikai rendszer kiegyensúlyozottabbá vált – mondta lapunknak Mesežnikov. – Igaz, nem ő rendelkezik a legnagyobb hatalommal – ez a kormányfőnek jutott a mi rendszerünkben –, mégis van néhány fontos hatásköre.” Kiemelte az új törvények megvétózásának jogát, egyes kinevezési jogköröket és a válsághelyzetekben betöltött szerepét. Láštic szerint fontos jogkör például az alkotmánybíró-kinevezés. „Ivan Gašparovič a jelenlegi 13 alkotmánybíró közül 9-et nevezett ki, s többségük 2019-ig tölti be funkcióját” – indokolta álláspontját a politológus.
Grigorij Mesežnikov rámutat: a köztársasági elnök hatásköreit befolyásolja, hogy egy parlamentben választott államfőre szabták őket.
„Bebizonyosodott azonban, hogy a szlovák parlamenti paletta annyira megosztott, hogy 1997-ben nem sikerült megszerezni az elnök megválasztásához szükséges alkotmányos többséget, ezért volt szükség a közvetlen választásra – magyarázta lapunknak a politológus. – Ezzel együtt azonban a jogköreit nem módosították.” Egyetért ezzel Erik Láštic is. „A közvetlen elnökválasztás bevezetését az 1994 és 1998 közti problémák, például a meghiúsított népszavazás indokolta, nem pedig az, hogy növelni akarták a hatáskörét” – véli a politológus. Mesežnikov szerint a közvetlen választás jól szolgál Szlovákiában, ezt bizonyítja az is, hogy az utóbbi két választáson is 50 százalék közelében volt a részvételi arány. „Ezzel elkerülhető annak kockázata, hogy az elnöki poszt betöltetlen marad” – jelentette ki az IVO igazgatója.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?