<p>Pozsony. Nem teljesen világos, hogyan és mennyit akar spórolni a kormány a családi támogatások megkurtításával. Szakemberek szerint nagyon óvatosan kell hozzányúlni a rendszerhez, és a szegény családok helyett a magasabb jövedelmű családokra kellene összpontosítani.</p>
Nem lehet sokat spórolni a nagycsaládokon
LAJOS P. JÁNOS
A kormány a családtámogatási rendszer szigorításával két célt szolgál: egyrészt csökkenteni akarja a költségvetési kiadásokat, másrészt viszont vissza akarja szorítani az állítólagos visszaéléseket a rendszerrel. „Fenntarthatatlan az az állapot, hogy valakinek azért van 10-11 gyereke, hogy megéljen” – jelentette ki Robert Fico miniszterelnök, amiből egyértelműen kiderül, hogy a roma telepeken élőkre célzott. A kormány „alulról” és „felülről” egyaránt elvenne, vagyis megszüntetné vagy korlátozná a családi pótlék kifizetését a magas jövedelműek esetében, és megszüntetné a támogatásokat a negyedik gyermektől.
„A jövőre vonatkozóan el kell mondani: tessék legyen első, második, harmadik gyermek. Erre lesz családi pótlék, születéskor járó támogatás. Az ezt követő további gyermek, gyermekek számára járó családi pótlék esetében lehet, hogy jelentős csökkentést vezetünk be, vagy egyáltalán nem jár majd családi pótlék” – jelentette ki Fico.
Évente 650 millió euró
A Szlovák Statisztikai Hivatal adatai szerint éves szinten közvetlen támogatásként mintegy 650 millió eurót fizet ki a kormány családtámogatás gyanánt. Ez már tartalmazza az összes közvetlen támogatást, amit a család kap, tehát a családi pótlék mellett benne van a terhességi-gyermekágyi és gyermekgondozási segély öszszege, a gyermek születésekor járó támogatások és az anyának járó egyéb kiegészítések.
A Jól Irányított Társadalomért Intézet (SGI) számításai szerint a négy és ennél több gyermeket nevelő családok az összes családtámogatásnak mintegy 10%-át kapják. „Négygyermekes családoknak jut mintegy 3,14%, az öt és ennél több gyermeket nevelő családoknak pedig mintegy 7%” – tájékoztatta lapunkat Lucia Kureková, az SGI munkatársa. A 10 százalék éves szinten mintegy 66 millió eurót tesz ki, Fico szavai szerint viszont a támogatásokat csak a 4. és a következő gyermekek esetében kurtítanák, vagyis a megtakarítás ennek az összegnek a töredéke lenne.
A Statisztikai Hivatal adatai szerint négygyermekes családokban 49 641 gyermek, az 5 és ennél többgyerekes családokban további 84 506 eltartott gyermek él. Szlovákiában összesen 1,282 millió gyermek él, ezek többsége, több mint 601 ezer kétgyermekes családokban, 346 ezer pedig egygyermekes családokban. Az adatok szerint tehát mintegy 130 ezer gyermek él négy vagy ennél több gyermeket nevelő családokban, ami az összes gyermek mintegy 10 százaléka.
Pénzügy
a demográfiában
Boris Vaňo demográfus szerint a pénzbeli támogatások ugyan befolyásolják a gyermekvállalási kedvet, de nem ez a legfőbb befolyásoló tényező. „Értem, hogy kevés a pénz, ám demográfiai szempontból gondnak tartom a lépést. A családtámogatásokat az eredeti elképzelés szerint ugyanis nem a szülők, hanem a gyerekek kapják – mondta lapunknak a Demográfiai Kutatóközpont (VDC) vezetője. – Azt akarták ezzel kifejezni, hogy az állam minden megszületett gyermeket fontosnak tart, tekintet nélkül arra, hogy milyen körülmények közé születik.” Az új szabályozás szerint tehát csak a családba születő első három gyerek számítana „fontosnak”.
Vaňo ugyanakkor úgy véli, hogy a gyermekszületés szabályozása vagy támogatása szempontjából nem a pénzügyi támogatás a legfontosabb. „Fontosabb ennél a munka és a családi élet összeegyeztethetősége, a lakáskörülmények, a családi szolgáltatások, mint például a bölcsőde, óvoda, a pénzügyi támogatás csak ezt követi” – véli Vaňo. Szerinte a születések száma az utóbbi években még mindig alacsony, az államnak inkább ösztönöznie kellene a gyermekvállalást, nem pedig korlátozni.
A roma kártya
A roma lakossággal szembeni megszorításokat nemcsak Robert Fico miniszterelnök vetette fel, Peter Pollák romaügyi kormánybiztos is ezzel szeretné indítani a roma reformot. Ő a kihágásokról szóló törvény módosításáról beszél, ezzel akarja elérni, hogy a lakosság legszegényebb rétege se mentesüljön a bírságok befizetésétől.
„A módosítás célja a törvény végrehajthatóságának biztosítása a szociális segélyen élők esetében is” – állítja Peter Pollák. Szerinte ugyanis jelenleg a szociális segélyben részesülők egyfajta immunitást élveznek a kihágásokkal kapcsolatban, a kiszabott büntetést ugyanis az illetékes hivatal nem tudja behajtani, a segély összegéből ez nem fogható le. Laco Oravec szerint nem szerencsés, hogy a kormánybiztos éppen ezzel az intézkedéssel kezdi a roma reform megvalósítását. „Már tavaly októberben is negatív üzenetnek tartottuk, hogy a reform jelentős része represszív, büntető jellegű intézkedéseket tartalmaz – mondta lapunknak a Milan Šimečka Alapítvány programkoordinátora.
Hasonlóan vélekedik a családtámogatási megszorításokról Lucia Kureková. „Inkább a magas jövedelmű családok oldaláról kellene megközelíteni ezt a témát. A kérdés inkább az, hogy van-e értelme kifizetni a havi 20 eurót, ami jelenleg a családi pótlék összege, olyan családnak, amelynél ez elveszik a havi bevételében” – mondta lapunknak Kureková. Elismeri ugyan, hogy egyes tanulmányok szerint a viszonylag magas szociális támogatások demotiválóan hathatnak a munkavállalásra. „A legszegényebbektől azonban nem szabad megvonni a támogatásokat, inkább azon kell elgondolkodni, hogy ezt milyen formában kapják meg” – véli az SGI munkatársa.
A szociális ügyi minisztérium ígérete szerint 2-3 héten belül ismerteti pontosabb elképzeléseit. „A célunk a rendszer egyszerűsítése, a célzott támogatások bevezetése” – tájékoztatta lapunkat Barbora Petrová, a tárca szóvivője. Elismerte, hogy a tárca készül a családi pótlék szabályozásának módosítására, de részleteket nem árult el. „Jelenleg még korai a törvényi szabályozás részleteiről beszélni” – mondta a szóvivő.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.