ÚJ SZÓ-ÖSSZEFOGLALÓPozsony. A megbízási szerződés szabályozásában januártól beállt legnagyobb változás, hogy társadalombiztosítási járulékot kell fizetni az így dolgozó munkavállaló után.
Nem éri meg a kismamáknak a megbízási szerződés
ÚJ SZÓ-ÖSSZEFOGLALÓ
Pozsony. A megbízási szerződés szabályozásában januártól beállt legnagyobb változás, hogy társadalombiztosítási járulékot kell fizetni az így dolgozó munkavállaló után. Ennek két következménye van: egyrészt jelentősen megnő a munkavállalót és a munkaadót sújtó járulékteher, másrészt viszont biztosítási jogviszony jön létre, ami bizonyos juttatásokat is garantál a biztosított részére.
Miért hátrányos a járulékfizetés?
Első ránézésre előnyként könyvelhetnék el a kismamák és a velük azonos kategóriába tartozók, például a beteg gyereküket annak 18 éves koráig gondozók, a gondozási támogatásra jogosultak és a súlyos egészségkárosodott személy személyes asszisztenciáját legalább havi 140 órában ellátók. Eddig ugyanis az állam fizette utánuk a társadalombiztosítási járulékot a két évvel korábbi átlagbér alapján.
A kismamák esetében a kivetési alap az átlagbér 60 százaléka, ami 2013 esetében azt jelenti, hogy az állam által fizetet járulékot 471,60 euróból számítják. A többi jogosult esetében a kivetési alap az átlagbér 50 százaléka, vagyis 2013-ban 393 euró.
Munkanélküli-segély
Januártól ugyanis csak akkor érdemes munkát vállalnia a gyesen lévő kismamának, ha biztos benne, hogy a munkahelyére való visszatérése utáni két évben nem fogja elveszíteni a munkáját. Ha fennáll a munkahely elveszítésnek lehetősége, nem érdemes a gyermekgondozási segély alatt megbízási szerződés alapján dolgozni, ugyanis a leendő munkanélküli-segély összege így kisebb lesz. Vegyünk egy példát: ha valaki a gyermeke megszületése előtt 750 euró bruttót keresett a munkahelyén, akkor annak a munkanélküli-segély összegét – ha a gyesről való visszatérése után elbocsátják – ebből számolják ki. A törvény szerint a munkanélküli-segély nagysága a kérelmezést megelőző két év keresetéből számítódik ki. Vagyis ha két évig havi 750 bruttót keresett, akkor az egyhavi munkanélküli-segélye 369,87 euró lesz. Viszont ha a gyes közben valaki megbízási szerződésre dolgozik, akár csak egy alkalommal s például keres 200 eurót, akkor már csak ebből a bevételből számítják ki a munkanélküli-segélyét, ami így havi 100 euró lesz. Mindez azért van, mert a munkába visszatérő, majd elbocsátott kismama segélye csak akkor számítódik ki a szülést megelőző átlagkeresetből, ha a kismamának a köztes időszakban semmilyen más releváns bevétele nem volt.
Csökken a nyugdíj is
A megbízási szerződés alacsonyabb jövendőbeli nyugdíjat is eredményez azok esetében, akiknél korábban az állam fizette a nyugdíjjárulékot. Januártól az állam már nem fizet, ha megbízási szerződés alapján dolgoznak. Ha a kismama magánnyugdíj-pénztári tag, vagyis a befizetett járuléka megoszlik a két nyugdíjpillér között, akkor a második pillérben évente 226,32 eurótól fosztja meg magát a munkavállalással, írja Jozef Mihál volt szociális ügyi miniszter blogjában. Ennyit fizetne ugyanis az állam a nyugdíjszámlájára.
Ezen felül alacsonyabb lesz az első pillérből származó nyugdíja is, Mihál szerint minden év után 4,30 euróval. A kizárólag az első nyugdíjpillérbe tartozó kismama csak a nyugdíjösszegen veszít, ő minden év után 5,50 eurót. A nyugdíj összege hasonló módon csökken a gondozási támogatásban részesülők, a 18 évesnél fiatalabb beteg gyereküket gondozók és az egészségkárosodottak személyi asszisztensei esetében is.
Ha ez alapján úgy döntenek, hogy inkább nem dolgoznak tovább a még esetleg tavalyról érvényes megbízási szerződés alapján, akkor azonnal be kell jelenteniük annak felbontását a Szociális Biztosítóban. Igaz, a bejelentéssel már kicsit késnek, mert legkésőbb január 9-ig kellett volna ezt megtenni. (lpj, sán)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.