Nem bővül a nemzeti kiemeltek listája

<p>A nemzeti jelentőségű intézmények kérdése nem kerül napirendre a Magyar Állandó Értekezlet (Máért) mai plenáris ülésén. Az MKP, mely a Máért hazai tagszervezete, egyelőre nem tervezi a szélesebb nyilvánosság bevonását a jelölés folyamatába.</p>

A Máért plenáris ülésén az MKP-t Menyhárt József pártelnök, Őry Péter, az Országos Tanács elnöke, valamint Kocur László pártigazgató képviseli. A párt a határ menti települések önkormányzatai közti együttműködési lehetőségekről, a gazdaságfejlesztés lehetőségeiről, a természetes régiókban rejlő gazdasági potenciál kiaknázásáról és kisebbségi jogi kérdésekről ejt szót a tanácskozáson – mondta lapunknak Kocur László pártigazgató. A tanácskozásra ezúttal sem hívták meg a Hidat, mivel nem etnikai, hanem vegyes pártként határozza meg magát.

A nemzeti jelentőségű intézmények kérdése – mely idén év elején meglehetősen nagy port kavart – azonban nem kerül terítékre a tanácskozáson. „Ugyan a nemzeti jelentőségű intézményekről a Magyar Állandó Értekezlet tagszervezetei döntenek, ám a javaslatot nem az ülésen teszik, hanem egy külön erre irányuló felhívás után, így ez a mostani ülésen sem lesz napirenden” – írta lapunknak a párt. A Máért szervezéséért felelős magyar Nemzetpolitikai Államtitkárság lapunknak csak azt erősítette meg, hogy valóban nincs ilyen napirendi pont a plenáris ülés programján. Kérdéseinkre, miért nem került a programba a pont, mikor érkezik felhívás a tagszervezetekhez a javaslattételre, illetve hogy mikor várható döntés a javaslatokról, lapzártáig nem válaszoltak.

Még nem változtat az MKP

Az MKP egyelőre nem vonja be a szakmát a jelölési folyamatba.

A Bethlen Gábor Alap nemzeti jelentőségű intézményeket fenntartó programja évente összesen több százmillió forint normatív támogatást ad a kiemelt intézményeknek. Jelenleg 17 felvidéki nemzeti jelentőségű intézmény van, köztük például a Selye János Egyetem, a kassai Thália Színház, a Komáromi Jókai Színház, a kisebbségkutatással foglalkozó Fórum Intézet. Több kiemelt intézmény vezetője az MKP vezetőségének tagja: a Csemadokot Bárdos Gyula, a párt elnökségi tagja, a Pro Civis Polgári Társulást Őry Péter, az MKP OT elnöke, a Gazda Polgári Társulást pedig Varga Péter, a párt mezőgazdaságért felelős alelnöke vezeti.

Ki lehet jelentős?

Az továbbra sem egyértelmű, kik, illetve mely szervezetek és milyen módon válhatnak a kör tagjaivá. A jelölésről szóló döntés az MKP kezében van, amely a Máért szlovákiai tagszervezete. „Általánosságban elmondható, hogy a támogatott szervezetekkel előtte nem keressük a kapcsolatot, hiszen tevékenységük széles körben ismert. Utólag sem lépünk velük kapcsolatba, mert a javaslat elfogadását követően a szervezetek értesítése, és a támogatás folyósítása az MKP-tól függetlenül történik” – közölte lapunkkal a párt.

Menyhárt József, az MKP elnöke ugyanakkor májusban lapunknak úgy nyilatkozott, egy párt csak megerősíthet egy ilyen döntést, amelyet széles körű szakmai konzultációnak kellene megelőznie. „Azt gondolom, a továbbiakban bármely támogatások esetében – és ez a hazai pályázati csatornákra is vonatkozik – az lenne kívánatos, ha olyan emberek döntenének, akik szakmailag jól ismerik a közeget, ám anyagilag nem érdekeltek a témában. A kultúra olyan kiszolgáltatott szféra, ahol gyakran csupán a lobbi menekít át egy-egy szervezetet” – jelentette ki akkor az MKP elnökjelöltje.

Hol a szakma?

A párt azonban egyelőre nem tervezi bevonni a szakmát a jelölési folyamatba. „Ha megkapjuk a felhívást a jelölésre, Menyhárt József pártelnök a párt Oktatási és Kulturális Tanácsával fog egyeztetni, a jelöléseket az Országos Elnökség erősíti meg” – közölte az MKP. Arra a kérdésre, tervezik-e bővíteni azok körét, akikkel konzultálják a jelölést, a párt azt válaszolta, idén erre már nem kerülhet sor, de a jövőben nem zárják ki ennek lehetőségét. Felvetésünkre, kezdeményezi-e a párt, hogy a kulturális támogatások kérdése az általuk életre hívott magyar–magyar párbeszéd témáját képezze, az MKP annyit válaszolt, mind a magyar, mind a szlovák kulturális és állami támogatások folyósításának megvan a lefektetett szabályrendszere, amely az MKP-tól független.

A hibernált Szivek-ügy

Másfél évvel ezelőtt az Ifjú Szivek Táncszínház azzal a kéréssel fordult az MKP akkori elnökéhez, Berényi Józsefhez, hogy a párt jelölje őket is a nemzeti jelentőségű intézmények körébe. Az MKP azonban ezt nem tette meg, és közölte, a kérdéssel a márciusi választások után foglalkozik. A történetben azóta sincs előrelépés. Az MKP most lapunk kérdésére, kereste-e a pártot a kéréssel az Ifjú Szivek azóta, hogy Menyhárt József a pártelnök, azt válaszolta, nem, de ez nem is feltétele a jelölésnek.

Hégli Dusan, a táncszínház művészeti vezetője az Új Szónak megerősítette, valóban nem fordultak ismét az MKP-hoz, mégpedig azért, mert a jelölés nem Menyhárt személyével, hanem az MKP mindenkori elnökével összefüggő kérdés. „Az MKP legutóbbi levelünkre azt válaszolta, hogy a választások után térnek vissza a témához. Azóta is várjuk a választ, ám nem kaptunk. Jelenleg nem foglalkozunk a dologgal” – mondta.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?