<p>Tegnaptól a gyakorlatban is bevezette a rendőrség az objektív felelősség elvét. A rendőröknek már nem kell megállítaniuk a szabálysértőt ahhoz, hogy megbüntessék, a bírságról szóló nyugtát postázzák a gépjármű tulajdonosának. Azt, hogy pontosan hol fognak mérni, nem árulják el.</p>
Nem állítják meg az autót, csak büntetnek
Pozsony |
A belügyminisztérium szerint akár három évig is eltarthat, míg sikerül beszerezni és üzembe helyezni azt az országos rendszert, amely a szabálysértő lefényképezése után a gépkocsi rendszáma szerint automatikusan kikeresné az autó tulajdonosát, s kinyomtatná a bírságot. A rendőrök nem akarnak addig várni, s úgy döntöttek, a gyakorlatban is kipróbálják az objektív felelősséget. Határozatlan időre szóló országos közlekedésbiztonsági akciót hirdettek, a kerületi rendőrkapitányságok szabad kezet kaptak, hol és mikor figyelik a kihágásokat az objektív felelősség elve szerint – közölte lapunkkal Denisa Baloghová, az Országos Rendőr-főkapitányság sajtóosztályának munkatársa.Az objektív felelősség alapján nemcsak a gyorshajtást büntetik, hanem például a piroson való áthajtást. Azért is postán érkezik a bírság, ha nem állnak meg az stoptáblánál, vagy ha túl súlyos egy kamion rakománya. A rendőrségtől tegnap csak annyit sikerült megtudni, hogy Trencsén és Besztercebánya megyében, például Losoncon ma próbálják ki az újfajta ellenőrzést. Pozsonyban is fognak mérni, de nem tudni, hol. Korábban felmerült, hogy a rendőrség a Nemzeti Autópálya-társaság kameráit is használná sebességmérésre, például az alagutakban. Katarína Považanová fővárosi kerületi rendőrszóvivő ezt az információt cáfolta. „Egy kihágás kapcsán csak akkor róhatunk ki büntetést, ha az a rendőrség által használt technikával lett rögzítve” – mondta lapunknak Považanová. S amiről talán kevesen tudnak, a rendőrségnek két év áll a rendelkezésére, hogy megbüntesse a sofőrt. Így aztán előfordulhat, hogy egy idén januárban elkövetett kihágásért 2016 januárjában érkezik meg a bírság. A belügyminisztérium korábban lapunknak úgy nyilatkozott, hogy a két év nem a bírságról és a kihágásról szóló értesítés kiküldésére, hanem az egész kihágási eljárás lezárására vonatkozik. A törvényben viszont csak az áll, hogy a büntetést legkésőbb két éven belül kell kiállítani, így tehát akár másfél év után is elküldhetik a bírságot.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.