Nekünk is kell a gyógyszerügynökség

Brüsszel |

<p>Nagy-Britannia csak a napokban kezdte meg a tárgyalásokat a kilépésről, az Európai Tanács azonban a múlt héten tartott ülésén már két, jelenleg londoni székhelyű uniós intézmény, az európai bankhatóság és a gyógyszerügynökség lehetséges új székhelyéről tárgyalt.</p>

A gyógyszerügynökséget Szlovákia is magának szeretné megszerezni. Jól fizetett munkahelyeket teremtene és egyben az ország unión belüli pozícióját is növelné egy komoly uniós intézmény „megszerzése”. Nagy-Britannia kilépésével most erre lehetőség nyílik, két, jelenleg még londoni székhelyű ügynökségnek – az Európai Gyógyszerügynökségnek (EMA) és az Európai Bankhatóságnak (EBH) – ugyanis új székhelyet kell találni. A bankhatóság megszerzésére Szlovákiának semmi esélye – túl nagy falat lenne az országnak –, viszont a gyógyszerügynökség pozsonyi elhelyezésének van reális alapja. Igaz, ezért is jelentkezett szinte minden uniós tagállam. A tanács pénteki nyilatkozata szerint ugyanis „hivatkozik arra a kívánalomra, hogy az ügynökségeket földrajzilag szétszórva helyezzék el, valamint arra a 2003 decemberében kitűzött és 2008-ban megerősített célra, hogy az új ügynökségek székhelyének kijelölésekor prioritást kell élvezniük az újonnan csatlakozott tagállamoknak”. Azt Robert Fico kormányfő is megerősítette az uniós vezetők találkozója után, hogy Szlovákia igényt tart erre az intézményre. „Beadjuk jelentkezésünket a gyógyszerügynökség elhelyezésére, minisztereink Londonba készülnek, az ügynökség elhelyezésének feltételeit akarják megvizsgálni” – jelentette ki Robert Fico. Lapunk információi szerint Tomáš Drucker egészségügyi miniszter már holnap Londonba utazik. Az ügynökség mintegy ezer, magas képzettséget igénylő munkahelyet jelentene, ezeknek azonban csak a töredékét töltené be szlovákiai alkalmazottakkal, az ügynökség ugyanis jó esetben a jelenlegi alkalmazottaival együtt „költözne”. Ennek ellenére ez hatalmas lökést jelenhetne a hazai gyógyszeriparnak és a gyógyszerészetnek általában. Ennek megfelelőek a székhely kiválasztásának kritériumai is.

A legfontosabb kritérium, hogy az ügynökségnek már a brit kilépés pillanatában működőképesnek kell lennie, vagyis garantálni kell a szünetmentes működést, irodák, tárgyalótermek, egy különálló archívum kialakításához elegendő tér kell, nagyteljesítményű távközlési és adattárolási hálózatokkal. Fontos a helyszín megközelíthetősége, az összes uniós tagállam fővárosa és a helyszínhez közel eső repülőterek közötti légi összeköttetések megléte. A dolgozók gyerekeinek biztosítani kell a több oktatási nyelvű iskolákat, valamint házastársaiknak megfelelő munkahelyeket kell kínálni. Csak az utolsó kritérium a már említett földrajzi eloszlás.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?