Nehéz idők várnak a betegekre

Az egészségbiztosítók nemcsak a kórházak teljesítményét, a kezelt betegek számát, hanem a gyógyszerköltségeket is megszabják. A pénztelenség miatt a kiadások csökkentésére kötelezik a magánorvosokat is.

Pásztor László: „Ma már minden orvos nyithat magánrendelőt, a gond az, hogy a hálózat nem kap több pénzt.” Somogyi Tibor felvételeMennyire érzi ezt meg a beteg?

A törvény kötelezi a biztosítókat arra, hogy az orvosokkal kötött szerződésben meghatározzák a megrendelt teljesítmények nagyságrendjét, s egyben a gyógyszerköltségeket is. Kötelességünk megegyezni abban, mi a teendő, ha a limitet túllépjük. December 31-ig érvényes az a megállapodás, hogy nem büntetik a „túlfogyasztást”. A dolog fonákja, hogy a törvény kimondja: a biztosító csak anyagi lehetőségei, költségvetése nagyságában rendelhet szolgáltatásokat, ez vonatkozik a gyógyszerekre is. A költségvetési tervezet ismeretében jövőre sem lesz több pénz az egészségügyi ellátásra, tehát nem várható, hogy több gyógyszert írhatunk fel. Mégsem kell kétségbe esni, tartani szeretnénk az ellátás színvonalát.

Általános jelenség Európában, illetve mindenütt a világon, hogy évente 8-10 százalékkal megemelkednek a gyógyszerárak. A költségeket a piacon jelentkező új, korszerű orvosságok is növelik. Mire alapozza optimizmusát?

Orvosaink szakértelmére. Bár az adókulcs emelkedése közvetlenül nem érinti a szakmát, a beteget annál inkább: többet kell fizetnie a gyógyszerekért. Senkinek sem kell tartania attól, hogy az orvosság felírását pénzhiány miatt az orvos visszautasítja. A biztosítók, a betegek számától függően, továbbra is negyedévenként szabják meg az orvosságlimiteket.

Akkor sem állhat be drámai változás, ha a biztosítók jövőre csökkentik az orvosságra szánt anyagiakat?

Tárgyalunk velük, úgy tűnik, megtartható az idei szint.

Készül az új gyógyszerjegyzék, nem titok, hogy ennek ugyancsak a beteg látja kárát.

Valóban nem tudni, a kategorizáció kapcsán mekkora lesz a térítés mértéke. Eddig a hozzáfizetés nagyságát százalékban szabták meg, a jövőben a tervezet fix, meghatározott összeggel számol. Tudni kell, hogy ez a módszer számos országban nem vált be. Tartunk attól, hogy ha a költségtérítés magas lesz, a beteg visszautasítja a szükséges orvosságot. Várható, hogy a gyógyszergyártók nem lesznek hajlandók az árak leszorítására, hiszen a beteg fix hozzájárulása nem változna, a haszonélvezők kizárólag az egészségbiztosítók lennének.

Várható, hogy az orvosok az olcsóbb generikumok felírásához folyamodnak?

Nem kell, úgy mint augusztusban, hisztériát kelteni emiatt, mert – mint mondtam – az orvosok 90 százalékának gyógyszerlimitje változatlan marad.

Ki és hogyan figyeli a fogyasztást, a gyógyszerköltségek alakulását?

Naprakész információkat szeretnénk kapni, a biztosítókkal tárgyalunk ezekről a kérdésekről is. Tény, hogy új fejezet nyílik a biztosítók és az orvosok kommunikációjában. Nem vitás, a megszorítások elkerülhetetlenek, a több mint 30 százalékos gyógyszerköltség túl magas. Az is igaz, hogy a hazai egészségügyi költségvetés túl alacsony.

A magánorvosok kifogásolják a bérleti díjak jelentős emelését is. Egyre többen a betegektől követelnek anyagi hozzájárulást a rendelők fenntartására.

Komoly gonddal szembesülünk, a bérleti díj négyzetméterenkénti ára 250 koronáról 750-re emelkedett. Ez éves tételben nagy érvágás, tárgyalunk a biztosítókkal, némi pontemelést szeretnénk elérni. Bár elismerjük az emelés jogosságát, mi 500 koronás összeget tartottunk volna reálisnak. Főleg a városi kollégák kerültek nehéz helyzetbe.

A miniszter szerint készül az ellátó hálózat felszabadulása. A magánorvosok nem tartanak a konkurenciától?

Ma már minden orvos nyithat magánrendelőt, a gond az, hogy a hálózat nem kap több pénzt. Ráadásul egy befutott rendszerbe csak nehezen lehet beékelődni. A kockázat az, hogy egy-két új rendelő megnyitásával veszélybe kerülhet a régióban üzemelő többi is.

A miniszter azt állítja: a jók megmaradnak, a rosszak elhullanak.

Ez szépen hangzik, de mi a jó és a rossz kritériuma? Kis községekben alig várható változás, a nagyobb településekben, városokban konfliktusok keletkeznek. Előfordulhat, hogy az egymással konkuráló orvosok nem élnek meg a biztosítóktól kapott, megfelezett pénzből, és felszámolják rendelőjüket.

Rudolf Zajac legújabb reformcsomagja a betegre hárítja a költségek egy részét is. A Magánorvosok Társulásának véleménye érdekel.

Most tanulmányozzuk a tervezetet, egyelőre nem ismert a diagnózisok besorolása, az árlista. Szakmai vitát fogunk szorgalmazni.

Van olyan európai ország, ahol az egészségbiztosítási díj mellett a lakossal fizettetik meg a kezelést is?

Ismereteim szerint nincs.

Nem tartanak attól, hogy a kispénzűek majd nem kezeltetik magukat? Ha a betegek nem fordulnak orvoshoz, a biztosító szerződést bonthat.

Az ambuláns szektor valóban betegfüggő. Amint vészesen csökken a nyilvántartásba vett betegek száma, az orvos nem képes működtetni praxisát. De talán ne legyünk ennyire borúlátók.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?