Négy új szerződés

Pozsony. Egy évvel ezelőtt hagyta jóvá a szlovák parlament a vatikáni alapszerződést. Folytatásaként a lelkiismereti és oktatásügyi kérdések, az egyház finanszírozása, illetve a hadseregben való pasztoráció terén Szlovákia a közeljövőben egy-egy kétoldalú szerződést ír alá.

A Szentszékkel kötendő négy megállapodásról tegnap Csáky Pál miniszterelnök-helyettes František Tondrával, a Püspökkari Konferencia elnökével, Milan Kňažko kulturális és Brigita Schmögnerová pénzügyminiszterrel tárgyalt. „Egy-egy bizottság alakul, a Püspökkari Konferencia is egy-egy szakértőt jelölt ki a négy területre, és megpróbáljuk minél hamarabb megfogalmazni a szerződéseket. Három területen van esély a viszonylag gyors megegyezésre, ám a finanszírozás bonyolult ügy. Az idevágó törvényt a többi egyházzal is meg kell tárgyalni. Velük a kormány a közeljövőben alapszerződést ír alá. Nem zárkózunk el további, az egyes egyházakat érintő speciális kérdésekről szóló kétoldalú szerződésektől sem. E dokumentumokban olyasmire is ki lehet térni, amire az egyházak pénzeléséről szóló jogszabályban nincs lehetőség” – nyilatkozta Csáky Pál a találkozó után. A miniszterelnök-helyettes az elmúlt három hónapban az összes megyéspüspökkel megvitatta a vatikáni szerződés folytatását és a szlovákiai magyar hívők pasztorációját, azaz a júniusi komáromi memorandum tartalmát. „Tondra püspök úrral a magyar püspökről nem esett szó, ám korábbi tárgyalásaim során – a múlt héten Ján Chryzostom Korec bíborossal és Rudolf Baláž püspökkel is találkoztam – kedvező megnyilvánulásokat tapasztaltam” – fogalmazott Csáky. A finanszírozásról szóló kétoldalú szerződés kilencven százalékban egyezik majd az egyházak pénzeléséről szóló törvénybe foglaltakkal, a maradék tíz százalékban pedig a kormány garanciát vállal az egyház bizonyos tevékenységeinek a támogatására. Felmerült például a műemlékek kérdése, a szentélyek rendbehozatala, más épületek felújítása, az orgonisták és a kántorok fizetése. A pénzügyminiszter a tárgyaláson felvetette az egyházak többforrásos finanszírozásának lehetőségét. Milan Kňažko arról is beszámolt, hogy a református egyház a 2001-es költségvetési keretéből négymillió koronát kap fejlesztési célokra. „A közeljövőben szeretnénk megoldani a református lelkészképzést is. Jó lenne, ha a Komáromban működő Kálvin Intézet valamilyen egyetem részévé válna. A restitúció ügyében már tárgyaltam az igazságügyi miniszterrel, és úgy tűnik, sikerült előbbre jutnunk” – mondta Csáky Pál. (sza)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?