Nagyot bukott, mégis elégedett a jobboldal

<p>Pozsony. Mindegyik jobboldali párt megtalálta, minek örülhet a hétvégi önkormányzati választások eredményei közül. A számok viszont nem hazudnak: a Smer szerezte messze a legtöbb mandátumot, ráadásul többet, mint 2010-ben.</p>

ÖSSZEFOGLALÓ

„Mi vagyunk a második legsikeresebb párt.” „Dobogósok vagyunk.” „Segítettünk megbuktatni Ftáčnikot.” A jobboldali pártok nem sokat vesztettek önbizalmukból a hétvégi önkormányzati választások után. Még az SaS vezetősége is talált pozitívumot az eredményekben, holott a párt mindössze öt polgármestert tudott önállóan állítani. A főváros képviselő-testületében nem is lesz SaS-es képviselő. „Legalább megdőlt a fáma, hogy mi csak pozsonyi párt vagyunk” – kommentálta a helyzetet Ľubomír Galko, az SaS alelnöke. A pártból korábban kilépett pozsonyi képviselők ugyanakkor sikeresek voltak: Martin Chren, a párt korábbi parlamenti képviselője és Marian Greksa zenész a fővárosi testületbe is bejutott, akárcsak Katarína Augustinič, aki Újvárosban a legtöbb szavazatot szerezte.

Csak a Smer gyarapodott

Robert Fico a választás másnapján kijelentette, hogy a Smer megerősítette önkormányzati pozícióit, a jobboldal pedig vereséget szenvedett. „Nyugodtan kijelenthetem, hogy célunkat elértük. 2010-ben 599 polgármestere volt a Smernek, most pedig már 847” – tette hozzá a kormányfő. Koalícióban négy éve 327 polgármesterjelöltjük volt sikeres, idén 261. Ez összesítve 2010-ben 926 polgármestert jelentett, idén 1108-at. „A Smer egyedüli támogatásával 5123 képviselőnk lesz, koalícióban további 487. Ez összesen ezerrel több, mint 2010-ben” – sorolta a számokat Fico.

A KDH is egyértelműen a győztesek közé sorolja magát. Bár messze lemaradva, de a Smer mögött továbbra is nekik van a legtöbb önkormányzati pozíciójuk, figyelmeztetett Ján Figeľ pártelnök. Fico szavait a jobboldali fiaskóról puszta szónoki trükknek tartja. „Ennyi erővel azt is mondhatnánk, hogy Pozsonyban, Trencsénben és Eperjesen a Smer omlott öszsze” – véli Figeľ. A helyzet viszont az, hogy idén a kereszténydemokraták 40-nel kevesebb polgármestert tudtak egyedül pozícióba ültetni mint 4 éve (akkor 161-et). A nagyobb városok közül Eperjes az egyetlen, ahol a jobboldali pártok jelöltje győzött.

A pártok közül a harmadik legsikeresebb az MKP volt, bár ők is rontottak 2010-hez képest. Akkor önállóan 129 polgármestert állítottak, idén 107-et, koalíciókban és függetleneket támogatva további 102-t. „A harmadik hely pozitív dolog, mégsem lehetünk mindenhol boldogok” – mondta Berényi József pártelnök. Ha viszont a függetleneket is vesszük, a dobogóra már csak a Smer és a KDH fér fel. A pártok közül az MKP szerezte a legtöbb pozíciót Dél-Szlovákiában.

Fővárosi pofonok

A pártok közül negyedik legsikeresebb Hídnak 2010-ben önállóan 95 polgármestere lett, idén 87. „Viszont megszereztük Királyhelmecet, megtartottuk Rozsnyót. Füleken és Nagymegyeren is az általunk támogatott független jelölt nyert” – sorolta a pozitívumokat Bugár Béla pártelnök.

A legnagyobb pofont a jobboldali pártok a fővárosban kapták. A Sieť–Híd–SDKÚ–SaS koalíció először visszaléptette Tatiana Kratochvílovát, majd besorakozott a legesélyesebbnek tartott Milan Kňažko mögé, akit a KDH is támogatott. Erre Kňažko csak harmadik lett, főpolgármesternek azonban a választók Ivo Nesrovnalt választották, akit egyetlen párt sem támogatott. Radoslav Procházka, a Sieť elnöke ezt is pozitívan értékelte. „Segítettünk megbuktatni Ftáčnikot” – emlékeztetett Procházka. Milan Ftáčnik, a Smer által támogatott eddigi független polgármester ugyanis csak második lett. A fél éve létező Sieť egyébként a képviselői helyek 3,18%-át szerezte meg, ez pedig jobb eredmény, mint az SDKÚ, az SaS és a Nova által produkált számok. Pavol Frešo, az SDKÚ elnöke szintén nem tartja tragédiának a történteket. Pártja országosan száz polgármesterjelölttel kevesebbet indított, mint négy éve, elvesztették továbbá Pozsony-Óvárost és Liptószentmiklóst. „Olvasható jelölteket kell felkínálnunk, és megmutatni, hogy együtt tudunk működni” – vélekedik Frešo. Annyit azért elismert, hogy a jobboldal kisebb válságban van, amelyet a független jelöltek előretörése is megnehezített. (vps, SITA, TASR)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?