Nagyobb mértékű támogatásra számítottak az iskolák

Fülek/Nagymegyer/Lelesz/Királyhelmec/Szimő/Rimaszombat. Bolla Károly, a füleki Papréti alapiskola igazgatója nem túl bizakodó a fejkvóta pontos összegének ismeretében: „Nagyobb mértékű diákonkénti normatív támogatásra számítottam.

Fülek/Nagymegyer/Lelesz/Királyhelmec/Szimő/Rimaszombat. Bolla Károly, a füleki Papréti alapiskola igazgatója nem túl bizakodó a fejkvóta pontos összegének ismeretében: „Nagyobb mértékű diákonkénti normatív támogatásra számítottam. Mivel nem tudjuk, milyen mértékű energia-áremeléssel kell számolnunk a jövőben, egyelőre kérdéses, mire lesz elég a jóváhagyott összeg. Véleményem szerint gazdasági tekintetben ott tartunk, ahol tavaly. Attól tartok, hogy – alapul véve a diáklétszámot – a bérek kifizetésére nem jut majd annyi, mint az előző évben. Egy kicsivel ugyan több pénz jut az üzemeltetéssel kapcsolatos kiadásainkra, de félő, hogy még így sem elegendő. A tavalyi évben mintegy 200 ezer koronás hátralékot halmoztunk fel, és sajnos nincs biztosíték arra, hogy idén nem kerülünk hasonló helyzetbe. Tavaly hozzávetőleg 864 ezer koronát fizettünk a hőszolgáltatásért.” Az igazgató úgy látja, a garantált minimum összege – mely az előző évi támogatás 95 százalékának felelne meg – sem jelent garanciát az iskola idei zökkenőmentes fenntartására és működtetésére. Ha a tavalyi központi támogatás összege nem volt elég ahhoz, hogy adósságmentesen zárják a naptári évet, annak 95%-a biztosan kevés lesz.

A nagymegyeri Bartók Béla Magyar Tanítási Nyelvű Alapiskola igazgatója sem optimista a jövőt tekintve: „A fejkvóta összegét tekintve jelentősebb támogatásra számítottunk. Korábban mintegy 28 ezer koronás diákonkénti normatív támogatással számoltunk éves szinten. Ennél alacsonyabb összegű fejkvóta esetén félő, hogy év végére adósságállományt halmozunk fel.” Az igazgató véleménye szerint a bérek kifizetésével előreláthatólag nem lesz probléma, azonban az iskola fenntartására, üzemeltetésére, a tanításhoz szükséges segédeszközök megvásárlására már nem jut elegendő pénz. A tavalyi évet – köszönhetően a fenntartó önkormányzat többlettámogatásának – sikerült adósságmentesen zárniuk. Tekintettel azonban az energiaárak emelkedésére, komolyan tartanak attól, hogy idén elkerülhetetlenné válik az iskola eladósodása.

A leleszi két tannyelvű iskola különleges helyzetben van, mivel az oktatási intézményben speciális osztályokat is működtetnek, tájékoztatott Nagy Judit igazgató. Ez bizonyos mértékben megnehezíti a fejkvóta pontos összegének megállapítását. A leleszi alapiskolában a szükséges anyagiak híján szintén nem látják rózsásan a jövőt. „Iskolánkat 178 diák látogatja, közülük kilencen – mind magyar nemzetiségűek – az egyetlen osztályba összevont alsó tagozat tanulói. Három magyar és egy szlovák speciális osztályt működtetünk. Figyelembe véve a diákonkénti normatív támogatás mértékét és a pedagógusaink létszámát, attól tartok, a jóváhagyott támogatás nem lesz elég” – közölte lapunkkal az igazgató.

Miklós Loránd, a királyhelmeci magyar alapiskola igazgatója szerint a 200-nál magasabb diáklétszámú iskolák számára jóváhagyott fejkvóta 21 740 koronás felső határa meglehetősen alacsony összegnek számít: „Számításaink szerint idén körülbelül 23 ezer koronás diákonkénti normatív támogatásra lett volna szükségünk. Talán kénytelenek leszünk némi megszorításokat bevezetni, de áthidalhatatlan, az iskola működését megbénító problémákra nem számítunk. Mivel két idősebb pedagóguskollégánk a tervek szerint nyugdíjba vonul, csökkennek majd a bérköltségeink.”

A szimői alapiskola esetében bonyolítja a fejkvóta pontos összegének meghatározását, hogy az oktatási intézmény egészségkárosult gyermekek képzését is vállalja, tájékoztatott Lukács Lívia igazgató. Eltérő normatív támogatás vonatkozik ugyanis az integrált tanulókra. „Iskolánkat 130 diák látogatja, közülük 58 roma nemzetiségű, húsz tanulónk igényel speciális nevelést és oktatást. Számításaink szerint legkevesebb 30 ezer korona diákonkénti normatív támogatásra volna szükségünk. Bízom abban, hogy a beígért garantált minimum elég lesz az idei kiadásainkra.”

A rimaszombati Tompa Mihály Magyar Tannyelvű Alapiskola igazgatója, Babróczky Ilona tájékoztatása szerint a bérek kifizetésére havonta további mintegy 110 ezer koronára volna szükségük. A működtetéssel kapcsolatos kiadásaikra jóváhagyott körülbelül 85 ezer korona pedig nagyon kevés. (ervé)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?