Munka mellett nem lesz korengedményes nyugdíj

Pozsony |

<p>Elvetette a parlament tegnap a szociális minisztérium javaslatát a nyugdíjvalorizáció módjának megváltoztatásáról. A képviselők ugyanis elfogadták Zoltán Horváth (SDKÚ) szinte utolsó pillanatban benyújtott módosító javaslatát, miszerint maradjon a jelenlegi, százalékarányos valorizációs módszer.</p>

Egyelőre tehát „kárba veszett“ Jozef Mihál szociális ügyi miniszter igyekezete, aki már hónapok óta arról beszélt, szükség van a nyugdíjvalorizáció módjának megváltoztatására, mert egyrészt az államkassza így jelentős összegeket tud megspórolni, másrészt a legalacsonyabb nyugdíjjal rendelkezők számára magasabb nyugdíjat eredményezne az új módszer.
Mihál most egy időre kénytelen lesz „jegeltetni“ elképzeléseit, de jelezte: nem mond le arról hogy ha nem is 2012-ben, de később változzon a valorizáció, s fix összegben határozzák meg a nyugdíjnövekmény mértékét. Jelenleg azonban már biztos, hogy egyelőre minden marad a régiben, azaz a mostani módszer szerint, 2012-től is az infláció és az országos átlagbér arányában, százalékosan fognak emelkedni a nyugdíjak. Ez egyébként a nyugdíjasok nagy részének számára pozitív hír, mert a jelenlegi módszer nagyobb emelést eredményez.
Korengedményes
megszorítások A jövő évtől a korengedményes nyugdíjasoknak választaniuk kell: vagy dolgoznak, vagy nyugdíjat kapnak. A parlament ugyanis jóváhagyta azt a törvénymódosító javaslatot, hogy a korengedményes nyugdíj mellett nem lehet dolgozni. Vagyis annak a korengedményes nyugdíjasnak, aki továbbra is dolgozni fog, a Szociális Biztosító automatikusan leállítja a nyugdíjfolyósítást. A törvény minden ilyen nyugdíjast érint, kivéve, akik munkatevékenységről szóló szerződés alapján dolgoznak.
Egészségügyi járulékot kell a jövő évtől fizetni a nyereségekből, osztalékokból és a bérleti díjakból. Egységes lesz a gyermekgondozási segély januártól, 190,1 euró.
Csökkenő képviselői
bérek Jóváhagyta a parlament a képviselők bérének csökkentéséről szóló törvénymódosítást is, a kormány által jóváhagyott változathoz képest némi módosítással. Eszerint a parlamenti képviselők bére a jövőben a költségvetési deficittől függ.
Miroslav Beblavý módosító javaslata szerint, ha a hiány 7 százalék felett lesz, akkor a képviselők bére az országos nominálbér háromszorosának 15 százalékával csökken, ha 5-7 százalékos lesz a deficit, akkor 10 százalékos fizetéscsökkentés lesz a képviselők számára, 3-5 százalékos hiány mellett 5 százalékos csökkenés, ha pedig sikerül a maastrichti kritérium, azaz a 3 százalék alatt tartani az államháztartás hiányát, nem csökken a képviselők bére.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?