Miről dönthet a szlovák és a magyar biztos

Pozsony |

<p>Sztrádák és világűr helyett gázvezetékek. Maroš Šefčovič szlovák biztos a szlovén jelölt hazaküldése miatt más szakterületet kapott, mint amit eredetileg Jean-Claude Junkcer EB-elnök neki szánt.</p>

A portfóliók beosztásáról az Európai Bizottság – kvázi az EU kormányának – feje dönt, több szempontot is figyelembe véve. Egyrészt a nagyobb tagállamoknak megfelelő súlyú portfóliókat kell biztosítani, nem megsértve a kisebbeket sem, egyensúlyban kell lennie a déli és északi, valamint a nyugati és a keleti tagállamoknak adott szakterületeknek is. Emellett az erős feminista lobbi miatt figyelnie kell az EB-elnöknek arra is, hogy megfelelő számú nő kerüljön a testületbe, és ne játszanak alárendelt szerepet.

Šefčovič, annak ellenére, hogy egy kis tagállam kormánya jelölte, viszonylag fontos portfóliót kapott első és második alkalommal is. A közlekedésügy több konkrét feladatot tartalmaz, nagy költségvetéssel, ám az energiaunióért felelős biztosi poszt is jelentős – stratégiai fontosságú döntéseket kell megalapoznia.

Az uniós kormányfők pár hónappal ezelőtt egyeztek meg abban, hogy szorosabbra fűzik energiapolitikájukat. Ez nem csak új vezetéket, a létező hálózatok összekapcsolását jelenti, hanem a szabályozások egységesítését is – a távlati cél egy közös uniós energiapiac létrehozása. Ezzel nemcsak az Oroszországgal szembeni függőséget szeretné csökkenteni az EU, hanem a nagy, közös piacnak köszönhetően elvileg alacsonyabb árakat is el lehetne érni.

Az ezzel kapcsolatos tervek kidolgozása és megvalósítása lesz Šefčovič feladata, egyben saját hivatalát is ki kell építenie. Korábban ugyanis nem volt ilyen poszt a bizottságban, csak energiaügyi biztosa volt a testületnek, melyet a német jelölt látott el. Az ő feladatait osztották most ketté: az agenda egy részét a spanyol biztos viszi (övé az energiapolitika), a másikat Šefčovič. Az orosz– ukrán konfliktus különösen nagy fontosságot kölcsönöz ennek a biztosi pozíciónak.

Navracsics Tibornak szerényebb portfólióval kell beérnie. Eredetileg a kultúra-, oktatás- és ifjúságpolitika mellett az uniós polgárságnak nevezett feladatkör is a magyar jelöltté lett volna. Utóbbi témakört végül a görög biztos kapta meg, mivel Navracsicsot egyebek mellett a magyar kormánynak a civil szervezetekkel kapcsolatos viszonya miatt is támadták a meghallgatáson. Az EP szakbizottsága személyének bizalmat szavazott, ám más portfóliót javasolt neki. Az uniós polgárság helyett a sportügyeket kapta.

Egy tagállami kormányban az oktatás és a kultúra is viszonylag fontos szakterület lenne, ám az EU-nak minimális jogkörei vannak ezen a téren (ugyanez vonatkozik a sportra is). Ezt a „minisztériumot” kapta 2004-ben Ján Figeľ is, akiről ötéves brüsszeli ténykedéséről sok maradandó emléke nem maradt a szlovákiai közvéleménynek. Az elmúlt öt évben a ciprusi biztosé volt a portfólió. Elemzők szerint sok dolga nem lesz a magyar politikusnak, rajta múlik majd, hogy tud-e olyan projektekkel előállni, amelyek kissé nagyobb súlyt kölcsönöznek tárcájának. 

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?