Mire kellene ügyelnünk, ha a kölcsönünket gyorshitelező társaságoktól vesszük fel?

hitelek
Pozsony |

Szlovákiában is emberek százezreinek van tapasztalata a banki engedéllyel nem rendelkező gyorshitelező társaságokkal. Az elmúlt években jelentősen szigorodott az állami szabályozás ebben a szegmensben, továbbra sem árt azonban az óvatosság. Mire kellene odafigyelnünk?

A bankokon kívül egy sor, banki engedéllyel nem rendelkező gyorshitelező társaságtól is igényelhetünk kölcsönt. Ezek ugyan nem bankok, a működésük azonban a szlovák jegybank engedélyéhez kötött. Az összes engedélyezett szolgáltató listája elérhető a szlovák jegybank honlapján. A listán jelenleg 32 társaság szerepel, és ha nem szeretnénk pórul járni, érdemes közülük választani. „Aki nem rendelkezik engedéllyel, és pénzt kölcsönöz az embereknek, gyakran rendkívül magas díjakkal, az illegális tevékenységet folytat. A saját érdekünkben jobb, ha elkerüljük az ilyen társaságokat, ha nem akarunk feleslegesen bajba kerülni” – tanácsolja Miroslav Zborovský, az áruhiteleiről ismert Home Credit ügyfeleinek az ombudsmanja.

Óvatosabb hitelnyújtás

A pénzügyi szakemberek szerint a banki hitelekkel ellentétben a gyorshitelezők által kínált fogyasztói kölcsönök kínálata változatosabb, a bankokénál magasabb kamatláb pedig nem minden esetben érvényes, és általában a gyorshitelezők által vállalt magasabb kockázattal magyarázható. A gyorshitelezők által kínált kölcsönökhöz ugyanis gyakran olyanok is hozzáférnek, akiknek a bankoknál semmi esélyük sem lenne. Ez azonban korántsem jelenti azt, hogy a gyorshitelezők bárkinek adnak pénzt, amit mi sem bizonyít jobban, mint hogy azon ügyfelek száma, akik nem tudják visszafizetni a hitelüket ezeknek a társaságoknak, az elmúlt években jelentősen visszaesett. „Jelenleg az összes ügyfelünk 97%-a időben visszafizeti a tartozását. Ez a kifinomult kockázati modellünknek köszönhető, amely nem teszi lehetővé, hogy olyanoknak is adjunk hitelt, akiknek gondot okozna a visszafizetés” – mondta el lapunknak Michal Fila, a Home Credit szlovákiai és csehországi szóvivője.

Ügyeljünk a részletekre!

Annak ellenére, hogy a gyorshitelezők piacán az elmúlt időszakban jelentős mértékben szigorítottak a szabályokon, továbbra sem árt az óvatosság. Mire kellene odafigyelnünk? A szakemberek szerint az első és a legfontosabb kritérium, hogy csak megbízható és a hitelnyújtáshoz szükséges engedéllyel rendelkező társaságtól vegyünk fel hitelt. A jegybank már említett listáján kívül érdemes körülnézni az interneten is, ahol összehasonlíthatjuk az egyes társaságok ajánlatát.

Ha kiválasztottuk a számunkra megfelelő társaságot és a nekünk megfelelő hitelt, a következő fontos lépés a szerződés aláírása. Mielőtt ezt megtennénk, érdemes elolvasni a szerződést az utolsó pontig, természetesen a kisbetűs részekkel együtt.

„Csak olyan hitelszerződést szabadna aláírnunk, amelyet teljesen, minden pontjában megértettünk. Mindent el kell olvasni, beleértve a kapcsolódó dokumentumokat is. Ha valamit nem értünk, vagy nem 100 százalékig vagyunk biztosak benne, kérjünk magyarázatot. Egy tisztességes szolgáltatónak mindent részletesen el kell magyaráznia”

– figyelmeztet Zborovský.

Járulékos költségek

A hitel kiválasztásánál nem szabadna csak a kamatszintre hagyatkoznunk. „Kérjünk pontos tájékoztatást arról, hogy a teljes visszafizetési időszak alatt összesen mekkora összeget fogunk visszafizetni. Figyeljük a THM-et, azaz a teljes hiteldíjmutatót is, amelynek tartalmaznia kell a kölcsönnel kapcsolatos összes költséget” – tette hozzá a Home Credit szakembere.

Zborovský szerint arra is rá kellene kérdeznünk, hogy milyen díjat kell fizetnünk az előtörlesztésért, vagy milyen büntetésre számíthatunk, ha késve törlesztünk. A gátlástalan társaságok gyakran aránytalanul magas büntetéseket szabnak ki a nemfizetéséért vagy a késésekért. „A büntetés rendkívül módon megdrágíthatja a hitelt, ugyanakkor bárki kerülhet olyan helyzetbe, hogy szándékosan vagy akár véletlenül nem teljesíti a törlesztést. Ezért alaposan oda kell figyelni arra is, hogy mi történik ilyenkor. Egyes cégeknél aránytalanul magasak a büntetések, az ilyeneket el kell kerülni. A jó hírű szolgáltatók a hitelfelvevővel közösen keresnek megoldást a felmerülő problémákra, ahelyett, hogy anyagilag tönkretennék őket” – mondta el az ombudsman. A felelős cégek szerinte megvizsgálják a leendő hitelfelvevőket, konzultálnak a nyilvántartásokkal, ellenőrzik a visszafizetési képességüket, és nem adnak hitelt az eleve fizetésképtelen ügyfeleknek. „Így, ha egy nem banki cég jövedelemigazolás nélkül akar hitelt nyújtani, az eleve gyanús, és ha ezt nem vesszük figyelembe, később pórul járhatunk” – teszi hozzá Zborovský.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?