Minority SafePack: összejön az egymillió?

Vincze Loránt (FUEN) bizakodó
Pozsony |

Ugyan kisebb politikai adok-kapok övezi, a hírek szerint jó ütemben gyűlnek az aláírások Szlovákiában a Minority SafePack kisebbségvédelmi európai polgári kezdeményezéshez. Az azonban továbbra is nagy kérdés, összegyűlik-e a szükséges egymillió aláírás, Európa más országaiban ugyanis nem ilyen jó a helyzet.

Az Európai Nemzetiségek Föderatív Uniója (FUEN) európai polgári kezdeményezésének sikerességéhez szükséges egymillió aláírást április 3-ig kell összegyűjteni – az Európai Bizottság ekkor köteles lesz napirendre tűzni a kezdeményezés beterjesztői által javasolt jogalkotási aktusok megvitatását. Ez ugyan még nem garancia arra, hogy valóban uniós jogi szabályozást kap a kisebbségek védelme, hiszen a Bizottság csak megfontolni köteles a dolgot, ám egy sikeres európai polgári kezdeményezés (ilyenből nem sok volt idáig) a nyomásgyakorlás komoly eszköze lehet a kisebbségvédelem területén.

Mennyi az annyi?

Az egymillió aláírást legalább hét tagállamban kell összegyűjteni úgy, hogy teljesüljenek az adott országkvóták: Szlovákiában ez például 9750 aláírást jelent, nagyobb országokban természetesen a kvóta is magasabb, Németországban például 72 ezer. A szignók száma azonban valamivel több, mint két hónappal az aláírásgyűjtés lezárása előtt a Minority SafePack honlapja szerint még kevesebb, mint 450 ezer. Ezek nagy része papíralapú, az online aláírások száma körülbelül 175 ezer. Az Európai Bizottság weboldalán található nyilvántartás szerint csupán két ország van, mely online aláírásokkal már teljesítette a kvótát: Magyarország és Románia. Máshol az online aláírási kedv elmarad a kvótától.

Tárnok Balázs, a magyarországi aláírásgyűjtést koordináló Rákóczi Szövetség jogásza szerint ezek a számok csalókák, papíralapú aláírásból rendszerint jóval több jön össze, mint online-ból. Azt azonban nem lehet tudni, jelen pillanatban mennyi papíralapú aláírás gyűlt össze, csak becslésre lehet hagyatkozni. A Minority SafePack honlapján a 450 ezer körüli aláírásszám valószínűleg úgy jött ki, hogy a FUEN egyes tagszervezetei bizonyos időközönként elküldik az ernyőszervezetnek az épp aktuális papíralapú adatot.

Szlovákia már teljesített

Ennek példája Szlovákia is: online mindössze 2379 aláírást sikerült eddig összegyűjteni, papíron azonban nagyságrendekkel több van. A szlovákiai aláírásgyűjtést az MKP szervezi a FUEN tagszervezeteként. Berényi József, a gyűjtés koordinátora lapunknak elmondta, a gyűjtésben résztvevő társszervezetek információi szerint már mintegy 45-50 ezer aláírás jött össze az íveken. „Így áprilisig biztos teljesíteni tudjuk az 50 ezer aláírásos ígéretünket” – mondta Berényi.

Azzal a hírek szerint nem lesz probléma, hogy a kötelező kvótát hét országban is megugorják: Erdélyben a hírek szerint negyedmillió aláírásnál tartanak, aktívan gyűjtenek Baszkföldön és Aragóniában, a dániai német kisebbség körében, Franciaországban, Ausztriában és Lettországban is. A nagyobb probléma, hogy meglesz-e a szükséges egymillió szignó – sőt, jóval több kellene, mert az ilyen petícióknál általában nagyon sok aláírás érvénytelen, így kiszűrik őket.

Kell a félmillió

Magyarország (bár a kötelező kvótát rég megugrotta az online aláírásokkal), összesen félmillió aláírást ígért, ám ebből még nem jött be túl sok. Az azonnali.hu hírportál szerint a Fidesz, a Jobbik, az LMP és a Momentum is támogatásáról biztosította a kezdeményezést, ám egyelőre még egyik párt sem gyújtotta be igazán a rakétákat, és nem mozgósították az erőforrásaikat: a Jobbik saját, béruniós kezdeményezésére koncentrál, a Momentum és LMP pedig egyelőre csak a szimpatizánsainak reklámozza a dolgot, papíraláírásokat nem igazán gyűjtenek. A Fidesz sem mozgósít úgy, ahogy például a Soros György elleni hadjáratában – az ezzel kapcsolatos nemzeti konzultációs ívet állításuk szerint több mint kétmillióan küldték vissza – de lépéseket már tesz: a kormány tavaly decemberben a Bethlen Gábor Alapon keresztül 100 millió forintot adott a Rákóczi Szövetségnek a Minority SafePack támogatására.

Kapcsolódó cikkünk

Bukás esetén

Amennyiben nem jön össze az egymillió aláírás, az azt jelenti, hogy az Európai Bizottság nem köteles foglalkozni a kérdéssel – ami persze nem zárja ki, hogy mégis foglalkozzon vele. Maga a vereség azonban nagyon komoly csapás lenne a kisebbségi politikára nézve. „A kisebbségek nagyobb jogvédelmét ellenző tagállamok – ahányszor csak előjönne a kérdés – ezután arra hivatkoznának, hogy ez a téma nem érdekel senkit, még csak az egymillió aláírást sem sikerült összeszedni Ez nagyon sokáig visszavetheti a kisebbségi jogérvényesítést” – mondja Tárnok hozzátéve, a FUEN illetékesei minden bizonnyal így is megpróbálnának tárgyalni a csomagról, annak jogi kereteiről és konkrét javaslatairól.

A FUEN azonban egyelőre nem aggódik. „Hozzám még nem futott be olyan kérés, hogy próbáljunk meg jóval 50 ezer aláírás felett gyűjteni” – mondta Berényi. Hozzátette, Vincze Loránt, a FUEN elnöke februárban a Kárpát-medencei Magyar Képviselők Fórumán (KMKF) számol majd be a kezdeményezésről és az aláírásgyűjtésről. „Akkor talán majd kicsit pontosabb képet kapunk a helyzetről” – zárta.

A kezdeményezést itt lehet támogatni.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?