Mindenképp drágulni fog a tojás

Brüsszel "tojáscsúcsot" hív össze a helyzet rendezésére
Pozsony |

Eltűnhet a hazai tojás az üzletekből az állatjóléti intézkedések miatt – állítja a földművelési tárca, ezért stratégiai megállapodást kötött a termelőkkel és a kereskedőkkel.

A külföldi üzletláncok részéről egyre nagyobb a nyomás a termelőkre, hogy számolják fel a ketreces állattartást. A ketrecekbe szorított tyúkoknak a kezdetleges módszernél A4-es formátumú terület jutott, de az elmúlt években az uniós szabályok változása miatt növelték a ketrecek méretét. Az alternatív módszernél a tyúkok nincsenek ketrecekbe zárva, épületen belül szabadabban mozoghatnak.

Daniel Molnár, a Baromfitenyésztők Szövetségének (ÚHS) igazgatója szerint Szlovákiában még 80%-ban a ketreces tenyésztést alkalmazzák, és az átállás nem olcsó, több tojástermelőnek megoldhatatlan probléma.

„Mindent meg kell tennünk, hogy a költséges átállás miatt ne tűnjön el az üzletekből a hazai tojás”

– nyilatkozta Gabriela Matečná szakminiszter.

A tárca 2030-ig szóló memorandumot írt alá a termelőkkel és a kereskedőkkel. Matečná szerint az elkövetkező években igyekeznek pénzt találni és állami támogatást adni az átállásra.

„Szerintünk a tojás minősége nem a tartási technológiától, hanem a tápoktól függ, de az átállás elkerülhetetlen” – fűzte hozzá Daniel Molnár. Szerinte a termelők a memorandumban vállalták, hogy 2030-ig átállnak az alternatív tartásra.

„A szlovákiai tojástermelők megfelelnek a minőségi és élelmiszerbiztonság feltételeknek, ezért a memorandumban a kereskedők is vállalták, hogy lehetőség szerint a hazai termelőket részesítik előnyben”

– jelentette ki Martin Katriak, a nagy üzletláncokat tömörítő Szlovák Kereskedelmi Szövetség (ZOSR) elnöke.

Az átállást azonban a vásárlók mindenképp megérzik. A Szlovákiai Baromfitenyésztők Szövetsége már tavaly figyelmeztetett, hogy egy klasszikus, tízdarabos dobozért átlagosan 50 centtel többet kérnek a kereskedők, ha a tojások nem ketreces, hanem alternatív tartási technológiákból származnak. A szabadtartásból származó tojás dobozáért minimum egy euróval, az ökológiai állattartási módszerekből származóért pedig minimum 1,50 euróval fizetünk többet.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?