A világjárvány ellenére Szlovákiában továbbra is látványosan nőnek az ingatlanárak. Magyarországon ezzel szemben az ottani elemzők szerint országos szinten már nem lehet tempós áremelkedésről beszélni.
Mi várható idén a magyarországi és a szlovák ingatlanpiacon?
A 2008-ban kirobbant gazdasági válságot követően látványosan csökkentek az ingatlanárak, és az elemzők arra számítottak, hogy ugyanilyen hatása lesz a tavaly tavasszal megjelent koronavírus-járvány okozta gazdasági visszaesésnek is. A jóslatok Szlovákiában azonban ezúttal nem jöttek be. Épp ellenkezőleg, a továbbra is kedvező hiteleknek köszönhetően az ingatlanok iránt nem csökkent a kereslet, az árak így egyre gyorsabb ütemben nőnek, amit a szlovák jegybank legutóbbi felmérése is igazolt. Roman Vrbovský, a jegybank elemzője szerint az előttünk álló hónapokban a lakásárak várható alakulása sokban függ majd attól, milyen irányt vesz a járvány, és a kormány ezzel kapcsolatban milyen megszorításokat vezet be.
Mire számíthatnak ugyanakkor azok, akik Magyarországon szeretnének lakóingatlant vásárolni? Az ingatlan.com lakásportál szerint a korábbi évekhez hasonló országos szintű két számjegyű drágulásnak Magyarországon idén már nincs tere. „Ma már országos szinten nem lehet tempós áremelkedésről beszélni, hiszen a vásárlóerő számos helyen elérte a maximumot. Többek között Budapesten, ahol a 2014-ben kibontakozó lakáspiaci boomtól kezdve jelentős drágulás ment végbe, majd az áremelkedés nagyon lelassult 2019 második felében és a járvány megjelenésekor. Sok tulajdonos belátta, hogy a túlárazott lakóingatlanokat már egyáltalán nem lehet eladni, mert nem végtelen a fizetőképes kereslet. Ha viszont engednek az árból, hamarabb jöhet vevő” – nyilatkozta Balogh László, az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője.
Az ingatlan.com adatai szerint a tavaly és az idén eladásra kínált budapesti lakások 80 százalékánál csökkentették az eredeti árat az árváltozást végrehajtó tulajdonosok. Tavaly és az idén az érintett eladók átlagosan 4,3-4,5 százalékkal mérsékelték az árat egy-egy változtatás során. Egy 45 millió forintos ingatlannál ez több mint 2 millió forintot jelent, és ekkor még ott van az esetleges további alku lehetősége. A fővároson kívüli piacon némiképp más a helyzet. A községekben egyre nagyobb a kereslet, és a drágulásnak is van még tere, idén ugyanis az árat változtató tulajdonosok több mint 40 százaléka emelte az árat, miután meghirdette az ingatlant.
(TASR, MTI, mi)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.